Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

COVID a pacjenci z chorobami krążenia – rozmowa z prof. Adamem Witkowskim

Forum Ochrony Zdrowia

Prof. Adam Witkowski, dyrektor Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Narodowym Instytucie Kardiologii Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odpowiedział m.in. o tym, jaki wpływ na nasze serce może mieć przebyte zakażenie koronawirusem i jak powinniśmy zadbać o swoje serce nie tylko w takiej sytuacji.

– Właściwie mieliśmy do czynienia z syndemią, czyli synergistycznym nałożeniem się pandemii wirusa na pandemię innych chorób, w tym chorób układu naczyniowego – mówi profesor Adam Witkowski, specjalista w zakresie kardiologii. W rozmowie profesor wyjaśnił co oznacza to dla pacjentów z problemami kardiologicznymi i jak zadbać o swoje serce w zaciszu domowym.

Z jakimi zagrożeniami zmagają się teraz pacjenci z problemami kardiologicznymi?

Trzeba przyznać, że pandemia wirusa SARS-COV-2 zdemolowała opiekę kardiologiczną tak samo jak pewnie w innych dziedzinach medycyny. Odnotowaliśmy bardzo duży spadek procedur kardiologicznych i operacji kardiochirurgicznych. Szczególnie w tym pierwszym okresie lockdownu.

Wiemy już, że w 2020 roku zmarło o kilkadziesiąt tysięcy więcej chorych niż w roku 2019, a tylko za mniej więcej jedną trzecią tych zgonów odpowiada COVID. Reszta jest z powodu innych przyczyn, a największy wzrost, jeśli chodzi o zgony, był właśnie z przyczyn kardiologicznych, z przyczyn chorób układu krążenia.

Właściwie mieliśmy do czynienia z syndemią, czyli synergistycznym nałożeniem się pandemii wirusa na pandemię innych chorób, w tym chorób układu naczyniowego

Cała rozmowa z prof. dr hab. n. med. Adamem Witkowskim w materiale wideo. Rozmowa odbyła się w ramach IX Seminarium „O zdrowiu Sądeczan” organizowanego online przez Fundację Sądecką.

Skip to content