Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

„Co teraz dla Ukrainy?” | Debata w Royal Overseas League Club

Najnowsze informacje

Oprócz corocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu Instytut Studiów Wschodnich organizuje w europejskich stolicach tematyczne debaty, które mają rozwijać wątki podjęte w trakcie Forum Ekonomicznego.

W dniu 8 grudnia 2022 roku w Londynie w siedzibie Królewskiego Klubu Ligi Zamorskiej (Royal Overseas League Club) odbyła się zorganizowana przez Instytut Studiów Wschodnich debata pod tytułem „Co teraz dla Ukrainy?”. Debata była zorganizowana w partnerstwie z brytyjską organizacją The New Europeans i dotyczyła aktualnej sytuacji Ukrainy w kontekście agresji rosyjskiej oraz jej konsekwencji politycznych i ekonomicznych dla Europy i świata.

Moderatorem debaty był Roger Casale (Założyciel, New Europeans International). W roli prelegentów wystąpili:  Oleksij Gonczarenko (Deputowany do Parlamentu Ukrainy, Wiceprzewodniczący Komisji Migracji i Uchodźców Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy,  Sir Michael Fallon (b. Minister Obrony W. Brytanii, b. Przewodniczący Partii Konserwatywnej), Paweł Kowal (Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP), Gwythian Prins (Profesor London School of Economics, b. Doradca NATO ws. Rosji i Europy Wschodniej), Prof. Bogna Gawrońska-Nowak (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

W spotkaniu wzięło udział ponad 40 osób – przedstawicieli brytyjskiego życia politycznego, naukowego, Foreign Office, think-tanków, mediów, biznesu prywatnego, organizacji pozarządowych, placówek dyplomatycznych.

W wystąpieniu inauguracyjnym Roger Casale przedstawił debatę w szerszym kontekście działalności Fundacji Instytut Wschodni, ze szczególnym uwzględnieniem Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Paweł Kowal poddał pod rozwagę możliwość pozbawienia Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ jako kraju prowadzącego agresywną i niesprowokowaną wojnę przeciwko sąsiedniemu krajowi. Zdecydowanej krytyce poddał zachowanie premiera Węgier W. Orbana na forum UE, blokujące możliwość udzielenia Ukrainie zwiększonej pomocy militarnej. Wskazał też na zasadność rozważenia zwiększenia spektrum pomocy wojskowej dla Ukrainy o broń ofensywną, która mogłaby przesądzić o wygraniu wojny, a także o konieczności domagania się od Rosji reparacji, które kompensowałyby straty materialne poniesione przez stronę ukraińską w wyniku rosyjskiej agresji.

Michael Fallon wezwał rząd W. Brytanii i innych krajów NATO do znacznego zwiększenia wsparcia militarnego i finansowego dla Ukrainy, w tym przekazania nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej, do nasilenia sankcji wobec Rosji, w tym do objęcia sankcjami rosyjskiego sektora bankowego i paliwowego oraz do uproszczenia i skrócenia procedury przyjęcia Ukrainy do UE.

Oleksij Gonczarenko  zaapelował do krajów zachodnich o zwiększenie dostaw broni dla wojska Ukrainy; celem ostatecznym walki Ukraińców z agresorem rosyjskim nazwał, poza pełnym wyzwoleniem wszystkich okupowanych terytoriów kraju, pozbawienie Rosji atrybutu mocarstwa imperialnego.

W debacie wzięło udział bardzo wielu zaproszonych gości z sali. W części ekonomicznej panelu zgodnie podkreślano potrzebę szybkich i wspólnych działań na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej w Ukrainie, celowo niszczonej przez agresora, aby uniknąć katastrofy humanitarnej na dużą skalę w okresie zimowym. Wielu uczestników podkreślało pierwszoplanową rolę Polski w okazaniu pomocy humanitarnej, ekonomicznej i wojskowej dla Ukrainy i uchodźców z Ukrainy. Z uznaniem też spotkała się wiodąca rola Wielkiej Brytanii i koncernu Lloyds w zakresie ubezpieczenia dostaw ukraińskich transportów zbożowych na Morzu Czarnym (osoba odpowiedzialna w Lloyds w tym temacie była uczestnikiem debaty).

Skip to content