Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Strategia inwestowania w OZE może przynieść podmiotom gospodarczym wymierne korzyści i realne oszczędności.

Zielona rewolucja przyspiesza. Zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energii, w 2040r. co najmniej połowa światowej energii będzie pochodzić z OZE. W badaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Foresight Polska 2035” eksperci podkreślają z kolei, że z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, kluczowe jest zwiększenie udziału tego typu źródeł w zużyciu energii finalnej do 30 proc. Co więcej, transformację energetyczną stymuluje także postawa sektora finansowego. Chodzi o coraz częstsze uwzględnianie kryterium odpowiedzialnego społecznie biznesu ESG (Environmental, Social and Governance) przy decyzjach kredytowych dotyczących inwestycji. A zatem proekologiczność wpływa na potencjał rozwojowy przedsiębiorstw.


Gwarancja pochodzenia poświadczona certyfikatem
Przedsiębiorstwo, któremu zależy na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i chce korzystać z zielonej energii, może zakupić u sprzedawcy energię z gwarancją pochodzenia. Odpowiedni dokument wydaje Towarowa Giełda Energii SA. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 261 z późn. zm.), przedsiębiorca ma pewność, że zakupiona przez niego energia jest wytworzona z wiatru, wody, słońca, źródeł geotermalnych lub biogazu. Certyfikaty wpisują się w politykę środowiskową Unii Europejskiej. Informacje o energii z gwarancją pochodzenia można znaleźć na stronie www.energa.pl.


Fotowoltaiczny boom w Polsce
Jednym z rozwiązań, które gwarantuje przedsiębiorcom wejścia do świata OZE są farmy fotowoltaiczne. Sporym doświadczeniem w fotowoltaice może pochwalić się Energa OZE, jedna ze spółek Grupy ORLEN. Spółka posiada obecnie dwie farmy fotowoltaiczne, PV Czernikowo i PV Delta, o łącznej mocy zainstalowanej ok. 5,4 MW. Realizuje też kolejne inwestycje w tym obszarze, m.in. akwizycję PV Wielbark, w ramach której do końca roku zakupi instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 12 MW. Wszystkie instalacje PV Wielbark będą miały łącznie 62 MW mocy zainstalowanej.
Wiatr dla polskiej gospodarki
Coraz więcej firm dostrzega też, że przyszłość to również farmy wiatrowe. Przykładem realnych przekształceń związanych z wiatrową transformacją jest Farma Wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej ok. 31 MW. Powstała ona na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego Kopalni Adamów. FW Przykona dołączyła do grona blisko 400 obiektów Energi wpisanych do elitarnego rejestru EMAS (ang. EcoManagement and Audit Scheme), czyli unijnego systemu ekozarządzania i audytu.

Skip to content