Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Analiza „krynickich deklaracji” największych polskich spółek podczas II Forum Przemysłowego w Karpaczu

Forum Przemysłowe

W trakcie II Forum Przemysłowego w Karpaczu (8-10 grudnia 2016) zostaną przedyskutowane kluczowe problemy polskiego i europejskiego przemysłu. Podczas Forum Przemysłowego kontynuowane będą zagadnienia, które zostały poruszone podczas obrad XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy (6-8 września 2016).

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw m.in. z branży energetycznej, chemicznej oraz górniczej, stawia na rozwój, anonsuje zmiany w działalności oraz zapowiada realizacje dużych projektów. Świadczą o tym deklaracje, które na początku września padły w Krynicy z ust prezesów największych polskich firm.

Prezes spółki PERN S.A. Igor Wasilewski podczas Forum Ekonomicznego zadeklarował potrzebę zakończenia budowanej od 13 lat trzeciej nitki rurociągu Przyjaźń (biegnącej z Adamowa na granicy z Białorusią do Płocka) i zarabiania na tym przedsięwzięciu. Ponadto PERN planuje rozbudowę mocy przesyłowych o 20 proc. i powiększenie gdańskiego Naftoportu tak, by przerabiał 40 mln ton surowca (dziś jest to 11 mln ton), a także budowę nowych magazynów.

Dużą zmianę, jeżeli chodzi o źródła dostaw ropy naftowej do rafinerii gdańskiej, zapowiedział Marcin Jastrzębski, Wiceprezes Grupy LOTOS S.A. Dotychczas spółka zawierała stałe umowy tylko z dostawcami rosyjskimi. lecz obecnie trwa analiza irańskiego surowca dostarczonego do Polski w sierpniu b.r. Jeżeli przerób lekkiej ropy z Iranu będzie dla gdańskiej rafinerii korzystny pod względem technologicznym i ekonomicznym, to „LOTOS podpisze umowę z irańskim dostawcą „National Iranian Oil Company” – mówił w Krynicy Marcin Jastrzębski.

Analizy laboratoryjne kilkudziesięciu gatunków ropy prowadzi także PKN Orlen, szukając innych, niż rosyjskie, kierunków dostaw „czarnego złota”. O tym podczas Forum mówił Wiceprezes spółki Mirosław Kochalski. „Orlen i LOTOS dywersyfikują dostawy ropy, sprowadzając ją z Arabii Saudyjskiej i Iranu. Realizują nie tylko cele biznesowe, ale też cele państwa — podkreślił w Krynicy Michał Kurtyka, Wiceminister Energii.

Z kolei Prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował o planowanym do 2021 roku pięciokrotnym zwiększeniu wydobycia gazu ze złóż w Norwegii. Zdaniem Piotra Woźniaka, w dotychczasowych kontaktach z rosyjskim Gazpromem, z którym spółkę wiąże długoterminowy kontrakt na dostawy gazu „trudno znaleźć pozytywy”. Przypomniał, że kilka razy rosyjski monopolista „bez powodu” przerywał dostawy, co – jak podkreślił – jest sytuacją „absolutnie do zmiany”.

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego zostały także omówione zmiany polskiego ustawodawstwa wprowadzone przez rząd i mające na celu zwalczanie m.in. szarej strefy. Zdaniem przedsiębiorców i ekspertów te zmiany już zaowocowały w pozytywne tendencje na rynku paliwowym. Prezes Grupy LOTOS S.A. Robert Pietryszyn mówił na Forum w Krynicy, że „już widać pozytywne skutki wprowadzenia pakietu paliwowego” (nowelizacja kilku ustaw, m.in. o VAT i akcyzie, prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw, obowiązujący od 1 sierpnia). Według Roberta Pietryszyna w sierpniu sprzedaż hurtowa wzrosła o prawie 20 proc. „To drastyczny skok. Jeśli się utrzyma, to znaczy, że ustawy zrobiły swoje, z korzyścią dla klienta, który kupi lepsze paliwo, i dla Skarbu Państwa” – powiedział.

Dużo uwagi podczas obrad krynickiego forum zostało poświęcono kwestiom, związanym z wkraczającą do Polski czwartą rewolucją przemysłową.

Rewolucja przemysłowa dotyka też sektora energetyki – przyznał w Krynicy Piotr Zawistowski, Wiceprezes ds. klienta i handlu w przedsiębiorstwie TAURON Polska Energia S.A. „Mówimy o wykorzystaniu m.in. inteligentnych sieci przesyłowych i internetu rzeczy” – oświadczył Piotr Zawistowski.

Słowo „rozwój” niewątpliwie było jednym z najczęściej powtarzanym hasłem XXVI Forum Ekonomicznego.

Rozwój podczas krynickich obrad zapowiedziała m.in. największa kontrolowana przez państwo spółka energetyczna. Polska Grupa Energetyczna PGE S.A. na Forum Ekonomicznym poinformowała, że po 2020 r. podejmie decyzję ws. budowy nowych źródeł prądu. W zależności od sytuacji rynkowej (cen energii i polityki klimatycznej) PGE zamierza budować elektrownię atomową albo farmy wiatrowe. Ponadto Prezes PGE Henryk Baranowski przedstawił aktualizację strategii biznesowej firmy do 2020 roku, według której spółka planuje w ciągu najbliższych 4 lat zainwestować 34 mld złotych.

Firmy, które chcą być konkurencyjne na rynku międzynarodowym, muszą inwestować w badania i rozwój. „Ciągłe doskonalenie to przymus, aby utrzymać się na rynku i rozwijać” – stwierdził podczas Forum Mariusz Bober, szef Grupy Azoty. Zarządzana przez niego firma inwestuje m.in. w budowę centrum badawczo-rozwojowego w Tarnowie. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 88 mln zł.

O przeznaczeniu poważnych środków na badania i rozwój poinformowała w Krynicy KGHM Polska Miedź S.A. Wynika to m.in. z tego, że rudy miedzi eksploatowane są z coraz głębiej położonych złóż, co zwiększa zagrożenia i wpływa na warunki pracy. Sposobem na ograniczenie tych zagrożeń jest robotyzacja. Ponadto Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Krzysztof Skóra podczas Forum Ekonomicznego prognozował mocne odbicie cen miedzi.

Skip to content