Powodzie – czy można się przed nimi uchronić?

2025-03-03

W trakcie panelu moderowanego przez redaktora naczelnego magazynu OZEON Piotra Łyżnię, eksperci podjęli temat możliwości ochrony przed powodziami.

W trakcie panelu moderowanego przez redaktora naczelnego magazynu OZEON Piotra Łyżnię, eksperci podjęli temat możliwości ochrony przed powodziami. Uczestnikami dyskusji byli: Robert Piec, Paweł Garncarz, Zbigniew Tur, Sebastian Wiatr, Radosław Wojnowski oraz Andrzej Wolak. Panel dotyczył aktualnych wyzwań związanych z powodziami oraz możliwości minimalizowania ich skutków.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Paweł Garncarz, podzielił się doświadczeniami swojego regionu, który często narażony jest na powodzie. Zaznaczył, że całkowite zapobieżenie żywiołowi jest niemożliwe, jednak istnieje szereg działań, które mogą pomóc w minimalizowaniu ryzyka. Ważnym problemem jest mała gospodarka wodna oraz konserwacja zbiorników wodnych, które nie są odpowiednio monitorowane i testowane przez odpowiednie służby.

Robert Piec, Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwrócił uwagę na rolę straży pożarnej i analizowanie skutków powodzi w trzech etapach: przed, w trakcie i po wydarzeniu. Wskazał na konieczność planowania, wypracowania nawyków w zarządzaniu kryzysowym oraz edukacji społeczeństwa, szczególnie osób zagrożonych. Zgodnie z jego opinią, kluczowa jest współpraca między różnymi podmiotami zajmującymi się reakcją kryzysową.

Kolejne pytanie dotyczyło przygotowania Polski na błyskawiczne powodzie. Robert Piec przyznał, że choć Polska nie jest w pełni przygotowana, to istnieją obszary, które można by udoskonalić. Podkreślił, że przygotowanie sprzętu, kompetencji oraz planów kryzysowych jest na odpowiednim poziomie, jednak potrzebna jest lepsza koordynacja działań, szczególnie w zakresie informowania wojewodów i samorządów.

Zbigniew Tur, Wójt Gminy Kłodzko, przedstawił doświadczenia swojej gminy w zarządzaniu kryzysowym. Zauważył, że rząd powinien zajmować się finansową pomocą dla osób poszkodowanych, podczas gdy gmina ma wspomagać działania w zakresie zabezpieczeń i szkoleń mieszkańców. Wójt dodał, że po wielu latach doświadczeń związanych z powodziami, mieszkańcy stali się bardziej świadomi zagrożenia, jednak nadal istnieje problem z brakiem chęci do ewakuacji w sytuacjach kryzysowych.

Moderator zapytał również o rolę ubezpieczeń przeciwpowodziowych. Sebastian Wiatr, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Korporacyjnych w TUW PZUW, zwrócił uwagę na trudności w wycenie takich polis, gdzie wartość ubezpieczenia nie zawsze odpowiada realnej wartości mienia. Zauważył także, że choć samorządy i podmioty publiczne chętnie wykupują polisy, to firmy ubezpieczeniowe często nie chcą ich oferować, a ocenianie ryzyka jest trudne, szczególnie w obliczu zmian klimatycznych. Odpowiedzią na to wyzwanie jest oferta TUW PZUW dla gmin zagrożonych ryzykiem powodzi. Wiatr podkreślił, że skuteczne prowadzenie gospodarki ubezpieczeniowej w tym zakresie jest niezwykle skomplikowane..

Radosław Wojnowski - koordynator działań w walce z powodzią we wrześniu 2024 otrzymał pytanie od moderatora jak teraz działają w sprawie skutków powodzi. Zaznaczył, że nie jest łatwo, mnóstwo osób straciło dach nad głową ale udało pozyskać większe środki dla powodzian o nawet 50% niż miało być wcześniej. 

 

PowodzeCzyMozna-17 (1).jpg

PowodzeCzyMozna-5.jpg

PowodzeCzyMozna-12.jpg

1 (3).jpg




 

 


 

fe-logo.png
pl-logo.png
ds-logo.png
ue-logo.png

Projekt „Małopolska Startup Rocket” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.Wartość projektu 1 030 625,00 zł w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 876 031,25 zł