Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

800 mln zł dla szpitali

Artykuły

Adam Niedzielski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia: Dysponujemy takimi instrumentami finansowymi, które gwarantują, że niezależnie od bieżącej sytuacji gospodarczej, finansowanie ochrony zdrowia jest zagwarantowane ustawą o przeznaczeniu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia.

Adam Niedzielski – Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia:

Sektor ochrony zdrowia od strony finansowej został przygotowany bardzo dobrze, zarówno do funkcjonowania w czasie pandemii, jak i do wychodzenia z niej. Dysponujemy takimi instrumentami finansowymi, które gwarantują, że niezależnie od bieżącej sytuacji gospodarczej, finansowanie ochrony zdrowia jest zagwarantowane na ściśle określonym poziomie. Wzrost nakładów jest bowiem wyznaczony ustawą o 6 proc. PKB – to, co się wydarzy w 2021 roku będzie liczone na bazie PKB z 2019 roku, w którym mieliśmy bardzo stabilną sytuację.

Zagwarantowana stabilność finansowa

Stabilność finansową zapewniły również przyjęte regulacje prawne w zakresie nakładów publicznych na opiekę zdrowotną oraz rekompensata utraconych składek – zmniejszenie przychodów składkowych dla NFZ wynikające z umorzeń i zwolnień dokonywanych przez Zakład Ubezpieczeń zgodnie z przepisami jest rekompensowane dotacją z budżetu państwa. Ponadto należy przypomnieć, że finansowanie zapobiegania i zwalczania COVID-19 nie odbywa się kosztem świadczeń, za które płaci NFZ, bowiem wszystkie środki przeznaczone na walkę z epidemią pochodzą z budżetu państwa. Do tej pory wypłaciliśmy szpitalom blisko 800 mln zł.

COVID-19 przyspieszył rozwój telemedycyny

Z punktu widzenia Narodowego Funduszu Zdrowia stan epidemii nie wpłynął istotnie na jego sytuację finansową. Doświadczenie epidemii wskazało natomiast nowe kierunki rozwoju, między innymi  konieczność pełniejszego wykorzystania rozwiązań telemedycznych w ochronie zdrowia. Epidemia koronawirusa spowodowała, że proces informatyzacji i upowszechnienia narzędzi e-zdrowia przyspieszył w niespotykanym dotąd tempie. Narzędzia te stały się, po pierwsze – potrzebne, a po drugie- powszechne. To pokazuje potencjał, który musimy wykorzystać. Drugim obszarem wymagającym zmian jest redefinicja sieci szpitali. Zmianie powinny ulec zarówno kryteria kwalifikacji do sieci, jak i zasady ryczałtowego finansowania.

Skip to content