15 maja w Słowenii skończyła się epidemia

Anna Kurowska

Czy 15 maja skończyła się w Słowenii epidemia COVID-19? Wg tamtejszego rządu – tak. Przy zachowaniu niektórych restrykcji i środków ostrożności, słoweńskie władze zniosły stan epidemiologiczny w kraju, który wprowadzony został 12 marca. Decyzja oparta była na ocenie sytuacji epidemiologicznej w kraju przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, który potwierdził, że wszystkie wskaźniki wskazują na spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa wśród populacji.

  • Słowenia jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła koniec stanu epidemiologicznego;
  • Zachowane zostają jednak niektóre środki ostrożności;
  • „Koniec epidemii” to również koniec rządowej pomocy dla przedsiębiorców;
  • Skutki „koronakryzysu”: wzrost liczby bezrobotnych, spadek PKB, kryzys polityczny.

 

 

Choć obywatele czekali na ten ruch od dawna – epidemia znacząco wpłynęła zarówno na życie gospodarcze jak i społeczne – to krajowe media były dość zdziwione decyzją rządu. Początkowo premier Janez Janša zapowiadał, że zniesienie niektórych obostrzeń oraz ogłoszenie zakończenia stanu epidemiologicznego nie nastąpi przed końcem miesiąca. W oświadczeniu rządu możemy przeczytać, że obecna sytuacja w kraju pozwala na poluzowanie niektórych restrykcji, ale nie całkowite ich zlikwidowanie. Media przywołują również opinie ekspertów, z których wynika, że z medycznego punktu widzenia epidemia nie jest zakończona. Zniesienie stanu epidemiologicznego w kraju jest dobrą informacją dla tych Słoweńców, którzy będą chcieli wyjechać na chorwackie wybrzeże (jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Słowenii) – po powrocie do kraju nie będą musieli odbyć  7-dniowej samoizolacji.

Krytycznie do posunięć niedawno wybranego rządu odniósł się poprzednik Janeza Janšy, Marjan Šarec. W krótkim wpisie na twitterze określił zaistniałą sytuację jako „wpadanie ze skrajności w skrajność”. Zarzucił władzy, że bez żadnego poważnego przygotowania i z dnia na dzień wyprowadza kraj ze stanu epidemiologicznego. Trzeba przypomnieć, że wprowadzenie stanu epidemii w Słowenii 12 marca było ostatnim działaniem rządu na czele którego stał Šarec (premierem był przez 2 lata a do dymisji podał się krótko przed wybuchem epidemii wirusa COVID-19 w Europie).

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego po raz kolejny podkreślił, że dla zachowania bezpieczeństwa nadal szczególne ważne jest zachowanie zasad higieny, ponieważ tylko dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu społeczeństwa udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Jakie mogą być jednak inne przyczyny przyspieszenia decyzji rządu? Słoweńskie radio twierdzi, że za wprowadzeniem takiego rozwiązania stały kwestie czysto gospodarcze. W przypadku przedłużenia stanu epidemiologicznego, automatycznemu wydłużeniu podlegałaby ustawa o specjalnych subwencjach przyznawanym przedsiębiorstwom w dobie kryzysu spowodowanego koronawirusem. To z kolei wiązałoby się z koniecznością poszukiwania kilku miliardów euro, które miałyby sfinansować państwowe zapomogi. Dlatego państwo nie będzie już wypłacać pomocy samozatrudnionym (minimalne miesięczne wynagrodzenie) oraz przedsiębiorstwom będącym na postojowym, a opłacającym składki.

Słowenia – jak większość krajów na świecie – ma przed sobą widmo kryzysu gospodarczego. W porównaniu z dniem ogłoszenia stanu epidemii (12 marca), liczba osób bezrobotnych zarejstrowanych w Słoweńskim Urzędzie Pracy wzrosła niemal o 14%. Tylko w kwietniu zanotowano o 20% większą liczbę bezrobotnych w niż w tym samym czasie w 2019 roku.

Prognozy dla Słowenii, mimo wczesnego zniesienia stanu epidemii oraz odmrażania gospodarki, nie są optymistyczne. Przewiduje się, że PKB spadnie o ponad 8%, zaś Bank Słowenii prognozuje, że działalność gospodarcza w Słowenii może zmniejszyć się o 6% – 16%.

Nad słoweńską polityką wewnętrzną również zbierają się ciemne chmury. Po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku miesięcy możliwa jest zmiana rządu, gdyż opozycja domaga się od Janeza Janšy podania się do dymisji. Ugrupowania opozycyjne, bardzo podzielone, nie mogą jednak zebrać wymaganych 46 głosów, aby przeforsować w Zgromadzeniu Narodowym wniosek o odwołanie obecnego premiera.

Do tej pory w Słowenii potwierdzono około 1500 przypadków zachorowań na koronawirusa.

 

Źródła:

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/slovenija-prva-u-europi-proglasila-kraj-epidemije-javnost-iznenadena-kako-je-to-moguce-kad-epidemija-u-medicinskom-smislu-nije-opozvana-1021224

https://www.delo.si/novice/slovenija/konca-epidemije-se-ni-najavila-nobena-druga-evropska-drzava-309038.html

https://www.delo.si/novice/slovenija/pred-vrati-recesija-morda-tudi-depresija-308829.html

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/slovenija-prva-u-europi-proglasila-kraj-epidemije-javnost-iznenadena-kako-je-to-moguce-kad-epidemija-u-medicinskom-smislu-nije-opozvana-1021224

http://www.sloveniatimes.com/most-sport-activities-including-team-sports-to-resume-on-23-may