10. Forum Inwestycyjne

Tarnów, 24 – 25 kwietnia 2017


Ludzie – Technologie – Zarządzanie

O technologiach finansowych (FinTech), nowych technologiach w energetyce i w służbie zdrowia, nowoczesnych systemach zarządzania w przedsiębiorstwach oraz praktycznym zastosowaniu rozwiązań innowacyjnych w biznesie dyskutowano 24 i 25 kwietnia w Tarnowie podczas 10. Forum Inwestycyjnego, które odbyło się pod hasłem ”Ludzie – Technologie – Zarządzanie”.

W konferencji udział wzięło 400 gości z kilkunastu krajów Europy i Azji – reprezentanci świata biznesu, polityki oraz nauki, twórcy startupów, przedstawiciele największych firm doradczych, sektora IT i koncernów przemysłowych. W ramach jubileuszowego Forum odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń − bloków tematycznych, paneli dyskusyjnych, wykładów, prezentacji oraz raportów.

Tradycyjnie Forum Inwestycyjne stało się też miejscem, gdzie twórcy startupów otrzymali szansę zaprezentowania swojego innowacyjnego pomysłu przed inwestorami i przedstawicielami dużego biznesu z Polski i zagranicy, zdobycia środków na rozwój swojego projektu oraz znalezienia inwestora dla jego realizacji. W trakcie 10. Forum Inwestycyjnego odbyły się prezentacje 70 startupów. Reprezentowały one najprzeróżniejsze branże, od FinTech i aplikacji medycznych, poprzez robotykę, na systemach magazynowania kończąc. Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski – organizator Forum w Tarnowie wskazywał, że tegoroczna impreza jest rekordowa. „W tym roku w naszym startupowym konkursie bierze udział 112 innowacyjnych firm, to o 100 proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym” – mówił.

„Forum Inwestycyjne, które poświęciło dwa dni omawianiu kwestii innowacji potwierdza potrzebę dyskutowania o innowacyjności” – przekonywał Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa – miasta gospodarza Forum.

„Cieszę się, że już 10. Forum Inwestycyjne w Tarnowie ma miejsce. Życzę, aby z roku na rok coraz więcej małych firm i średnich przedsiębiorstw chciało tutaj startować. Życzę, aby za parę stały się one już dużymi firmami, liczącymi się w Europie i na świecie” – powiedział podczas Forum Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker. Zwrócił uwagę na potencjał jaki posiada nasz kraj w obszarze innowacji. „Mamy coraz więcej startupów, cenionych programistów, coraz lepsze zaplecze laboratoryjne na uczelniach i dedykowane programy rozwojowe” – podkreślił.

Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN oświadczył, że w celu uzyskania przewagi w branży paliwowo-energetycznej koncern coraz więcej inwestuje w technologie oraz stworzył platformę, poprzez którą startupy mogą zgłaszać swoje pomysły. Stworzenie takich platform może pomóc startupom nawiązać kontakt z korporacjami.

Zdaniem Wojciecha Blewa, Dyrektora ds. Innowacji i Rozwoju Grupy Lotos, startup od samego początku niesienie za sobą ryzyko niepowodzenia, a spółki reprezentujące Skarb Państwa są przede wszystkim rozliczane właśnie z niepowodzeń, dlatego ważne jest, aby współpraca tych dwóch podmiotów była dobrze opisana już od początku.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Marek Zagórski zwrócił uwagę, że jednym z kluczowych elementów odpowiedzialnego rozwoju jest sektor FinTech. To co trzeba kontynuować, to konieczność nowelizacji ustawy o innowacyjności, prowadzenie dobrej  polityki  regulacyjnej – która stanowić będzie największe wyzwanie.

Tim Patterson, Prezes Fuel Economy Solution Ltd. z Wielkiej Brytanii mówił m.in. o planach prawnej ochrony innowacyjnych firm przed wielkimi koncernami w Wielkiej Brytanii. „Rolą państwa jest nie tylko wspieranie innowacyjnej gospodarki rynkowej, ale przede wszystkim troska o obywateli, którzy chcą być nie tylko zamożni, ale i zdrowi. To jest –  w szerszym aspekcie – także przykład innowacyjnego myślenia w skali makro” – oświadczył.

Podczas Forum dyskutowano także o „Rozporządzeniu ogólnym o ochronie danych osobowych” (RODO). Maciej Kawecki, Doradca Ministra w Gabinecie Politycznym Ministerstwa Cyfryzacji podkreślił, iż reforma ochrony danych osobowych jest największą zmianą legislacyjną jaka nastąpi w tym roku. Największe zaś zmiany jakie niesie ze sobą RODO to kary finansowe do wysokości 20 mln euro z jakimi będą musiały liczyć się podmioty naruszające Rozporządzenie.

Jednym z przykładów wdrażania innowacyjnych rozwiązań jest branża elektromobilności. Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu PGE ds. innowacji wskazywał, że nasza energetyka jest przygotowana do ładowania samochodów elektrycznych. Jego zdaniem, aby pobudzić elektromobilność należy stworzyć cały system począwszy od miejsc parkingowych i buspasów, po ułatwienia w poruszaniu się po ścisłych centrach miast.

Podczas Forum Inwestycyjnego dyskutowano także o nowym podejściu do tematu energetyki. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej mówił, że energia odnawialna jest burząca, ona tworzy nową sytuacje, nowe modele biznesowe. Z kolei, Zygmunt Łopalewski, rzecznik Whirpool Corporation Polska mówił podczas konferencji, że powoli zbliżamy się do ściany jeśli chodzi o budowę jeszcze bardziej efektywnych urządzeń.

Prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, były wicepremier Polski, wskazywał podczas Forum, że innowacje budowane są na wiedzy. „Aby wytworzyć coś nowego musimy mieć przede wszystkim zaplecze w postaci wiedzy, kreatywność jest też ważna, ale podstawą jest to by dogłębnie poznać temat” – wskazywał. Z kolei, Stanisław Kowalski, Rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie mówił, że studenci nie nauczą się innowacyjności jeśli wykładowcy nie zmienią podejścia do nauczania.

Pierwszy dzień 10. Forum Inwestycyjnego w Tarnowie zwieńczyła Uroczysta Gala wręczenia nagród Inwestycja i Inwestor Roku. Nagrodę Inwestycja Roku otrzymała spółka Ardigen S.A. Inwestorem Roku została firma Work Service S.A.

Drugiego dnia konferencji poznaliśmy laureatów Konkursu Startup Award 2017. Nagroda główna (50 tys. zł.) – SiDLY Care. Druga nagroda (30 tys. zł.) – PelviFly. Trzecia nagroda (20 tys. zł.) – FeetSafety. Partnerem Konkursu był PKN ORLEN.

Z kolei, zwycięzcą Konkursu Robot Show 2017, zdobywając nagrodę w wysokości 10 tys. zł., został Robot Podwodny „Wiatka” zespołu konstruktorskiego spółki Bisonte, spin-offa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Honorowy Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Małopolskiego.

Główny Partner:

Miasto Gospodarz:

Partner Merytoryczny:

Partnerzy:

PKN ORLEN jest nowoczesnym graczem na rynku paliw i energetyki, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej oraz jedyną polską spółką notowaną w prestiżowym rankingu największych firm świata Fortune 500. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 30 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczna prowadzona jest z wykorzystaniem największej w regionie sieci blisko 2700 nowoczesnych stacji paliw. Oferta PKN ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych sprzedawanych w ponad 60 krajach. W ramach rozwoju energetyki, finalizowane są dwa projekty elektrociepłowni gazowo-parowych opartych na kogeneracji we Włocławku i w Płocku, a w obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2016 szacuje się na ponad 100 mln boe.

Avnet Technology Solutions (ATS) jest globalnym dystrybutorem sprzętu IT. Lokalny oddział jest największym dystrybutorem z wartością dodaną (VAD) produktów IBM oraz autoryzowanym dystrybutorem m.in.: Hitachi Data Systems, Brocade, Dell Wyse, Lenovo, Mellanox, NetApp, QLogic, Veeam, VMware, Zimbra. W dn. 27 lutego 2017 r. Tech Data Corporation ogłosiła sfinalizowanie transakcji przejęcia działalności biznesowej firmy Avnet, Inc. w zakresie rozwiązań technologicznych (Technology Solutions).

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się spółką świadczącą usługi rekrutacji, zatrudnienia i zarządzania personelem z Ukrainy. Greygoose Outsourcing oferuje kompleksowe rozwiązania pozwalające na optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich w trzech głównych kategoriach: outsourcingu zatrudnienia, pracy tymczasowej i doradztwie personalnym. Nasze usługi świadczymy na terenie całej Polski oraz Ukrainy, gdzie posiadamy sieć lokalnych biur. W trosce o jakość naszych usług firma stale poszerza zasięg działania oraz rozwija nowe produkty pozwalające maksymalnie optymalizować koszty zatrudnienia u naszych Klientów.

Grupa Dentsu Aegis Network jest pierwszą prawdziwie globalną siecią komunikacji marketingowej odpowiadającą swoją ofertą na potrzeby ery cyfrowej. W jej skład wchodzi sześć globalnych marek: Carat, Isobar, iProspect, Vizeum, Posterscope oraz Dentsu, a także działające na wielu rynkach rozwijające się marki: Amplifi, Amnet, Data2Decisions, McGarryBowen, 360i.

Partnerzy Medialni: