Zwycięzcy Startup Award i Robot Show nagrodzeni

Sto tysięcy złotych dla startupu Outlet Spożywczy, minimalizującego marnowanie żywności, dziesięć tysięcy dla robota, który będzie mógł zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych wodociągów – to werdykt kapituły konkursów Startup Award i Robot Show, rozstrzygniętych podczas uroczystej gali, kończącej 11. Forum Inwestycyjne w Tarnowie. Nagrody ufundowali współgospodarze Forum – miasto Tarnów oraz Instytut Studiów Wschodnich.

Do konkursu Startup Award zgłosiły się projekty, oferujące nowatorskie i innowacyjne rozwiązania w branży medycznej, telemedycznej, technicznej, teleinformatycznej, big data, smart city, software i hardware. W tym roku było ich rekordowo dużo, bo aż 116. Spośród nich analitycy wybrali i zaprosili do zaprezentowania się w Tarnowie 87.

Wyróżniony główną nagrodą Outlet Spożywczy to platforma internetowa do handlu artykułami spożywczymi, którym kończy się data ważności. Jego twórca, Michał Nowak podkreśla, że w Polsce każdego roku marnowane są ogromne ilości jedzenia. – To olbrzymi problem. Co trzeci produkt spożywczy nie trafia na stół, tylko do śmietnika. A z drugiej strony mamy w Polsce dwa i pół miliona ludzi, żyjących w ubóstwie. Outlet Spożywczy łączy te grupy, pośrednicząc między producentami i hurtownikami, mającymi duże ilości towaru z kończącą się datą ważności, a firmami, które są w stanie szybko zużyć żywność, takimi jak cateringi zakładowe czy restauracje. Firmy odkupują od właścicieli towar w niższej cenie, a jeżeli nie uda się go sprzedać, żywność, również za pośrednictwem Outletu, trafia do organizacji pożytku publicznego, takich jak Caritas czy Bank Żywności. – Robimy wszystko, żeby jedzenie się nie marnowało – mówi Michał Nowak. W ubiegłym roku Outlet „uratował” 20 ton żywności. Dzięki otrzymanej w Tarnowie nagrodzie będzie mógł rozpocząć działalność również na rynkach zagranicznych.

Oprócz nagrody głównej w konkursie Startup Award wręczono też wyróżnienia. Dwa startupy z Małopolski – STEC ROBOTICS specjalizujący się w automatyce i Sinterit, produkujący drukarki 3D – zostały nagrodzone przez prezydenta Tarnowa. Nagrody to wyjazdy na targi w Monachium i w Hanowerze. Sinterit zdobył również jedno z dwóch wyróżnień przyznanych przez firmę Microsoft, partnera Forum. Drugim laureatem został startup DDOB, łączący społeczność twórców internetowych, a nagrody to dostęp do sztucznej inteligencji Microsoftu i udział w jednym z jego programów. Instytut Wschodni wyróżnił sześć startupów – Dandelion, STEC ROBOTICS, Sinterit, Exal Bone, DDOB i AnyMind – zaproszeniem do zaprezentowania się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Trzy startupy, reprezentujące branżę medyczną – Laparo, diCella i Telmedi.co – będą miały swoje prezentacje podczas obrad Forum Ochrony Zdrowia, które jest integralna częścią spotkania w Krynicy. Publiczność, śledząca prezentacje projektów, wybrała w głosowaniu startup Lokalizator Notione. On również zaprezentuje się na krynickim Foum.

Z kolei główną nagrodę konkursu Robot Show 2018, dziesięć tysięcy złotych, otrzymali trzej studenci Politechniki Poznańskiej, twórcy czteronożnego dynamicznego robota krocząco – skaczącego. Urządzenie będzie mogło w przyszłości zastąpić ludzi przy badaniach inspekcyjnych przewodów wodociągów i podziemnych kanałów. Robot potrafi, w zależności od potrzeb, chodzić i skakać. Łukasz Antczak, Jakub Matyszczak i Jakub Bartoszek pracowali nad jego prototypem blisko rok, a projekt to odpowiedź na potrzeby firmy, która miała problem z monitorowaniem stanu wodociągów, bo roboty stosowane dotychczas nie spełniały tego zadania. – Mogę zapewnić, że dobrze spożytkujemy tę nagrodę i za rok nasz robot przyjedzie tutaj jeszcze lepszy – zapewnia Jakub Matyszczak i dodaje, że prototyp zyska hermetyczną obudowę i wodoodporność, a to wymaga dużych nakładów finansowych.

Na konkurs Robot Show wpłynęło w tym roku 20 zgłoszeń. Ocenie podlegały kreatywność, pomysł, zaawansowanie technologiczne i możliwość komercjalizacji oraz potencjał wdrożeniowy projektów. Ogłaszając wynik, profesor Stanisław Kowalski, rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie podkreślał, że wszystkie zaprezentowane rozwiązania były bardzo inteligentne i prezentowały wysoki poziom.

Partnerem głównym XI Forum Inwestycyjnego w Tarnowie było Województwo Małopolskie.

Źródło: Paweł Topolski/ www.tarnow.pl