Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Zdrowie z internetu

Forum Ochrony Zdrowia

Z opublikowanego przez Polskie Badania Internetu raportu wynika, że już ponad 8 milionów Polaków poszukuje online informacji na temat zdrowego stylu życia, odżywiania się, chorób i ich leczenia. Internetowe serwisy o zdrowiu to prężnie rozwijający się sektor – jeszcze 5 lat temu zaglądał na nie co piąty internauta, obecnie już co drugi.

Aż 52% Polaków przyznaje, że zdarzyło mu się leczyć siebie lub swoich bliskich na podstawie informacji pozyskanych w internecie. Leczenie takie nie zostało poddane konsultacji z lekarzem ani farmaceutą. Według 91% osób takie leczenie było skuteczne.

Doktor Google dla wielu osób jest jednym z najbardziej popularnych źródeł wiedzy na temat zdrowia. Czterech Polaków na pięciu (80%) wyszukuje informacje dotyczące zdrowia w internecie. Osoby zainteresowane tematyką zdrowotną w sieci poszukują najczęściej informacji na temat objawów chorób, leków: ich działania, składu, ceny, a także  metod leczenia i przeprowadzania zabiegów medycznych. 29% Polaków szuka w sieci porad dotyczących diety, odżywiania się, witamin czy suplementów.

Zdarza się, że coraz częściej do gabinetów lekarskich przychodzą także pacjenci z kompletem badań i postawioną przez siebie diagnozą. Krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, jednocześnie pełniący funkcję Głównego Inspektora Sanitarnego dr hab. Jarosław Pinkas zwraca jednak uwagę, że w sieci rozpowszechnianych jest coraz więcej nieprawdziwych informacji na temat zdrowia.

Internet jest obecnie kopalnią informacji, również z dziedziny zdrowia, które często pochodzą z nierzetelnych źródeł, od użytkowników niebędących w tej dziedzinie ekspertami – zwraca uwagę.

Według prof. Artura Mamcarza, kardiologa, szefa III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM Dr Google bywa sprzymierzeńcem. – Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać informacji. Jeśli pacjent chce się dowiedzieć, jakie są objawy cukrzycy, powinien wejść na przykład na stronę Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w zakładkę dla pacjenta. Błędem jest jednak uleganie modom zdrowotnym szerzonym przez celebrytów – podkreśla Profesor.

Najczęściej wyszukiwane w internecie tematy zdrowotne dotyczą problemów uznawanych za intymne: na pierwszym miejscu są problemy dermatologiczne (40% wskazań), seksuologiczne (39%), dotyczące zdrowia psychicznego (35%), alergii (33%), nowotworów (30%) i stomatologii (29%). Problemy dermatologiczne, intymne czy psychiczne stanowią ciągle jeszcze swoisty temat tabu dla wielu Polaków. Łatwiej więc poszukać informacji anonimowo, przez internet, niż rozmawiać o nich bezpośrednio, nawet z lekarzem. Dzięki internetowi coraz więcej osób zyskuje świadomość, że nie są jedynymi z takimi problemami oraz, że w wielu przypadkach te problemy da się rozwiązać. Opinie osób z podobnymi problemami, które udało się wyleczyć, zachęcają do działania i odwiedzenia lekarza tych niezdecydowanych.

Coraz częściej korzystamy z internetu także po to, by dokonać zakupu. Już co czwarty internauta kupił online witaminy lub kosmetyki apteczne (np. do pielęgnacji ciała). Przez internet kupujemy także literaturę dotyczącą zdrowia (19%), preparaty wspomagające odchudzanie (16%) oraz leki OTC (14%).

Skip to content