Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

XXVI Forum w Krynicy: Debata na temat potencjału innowacyjności w regionie Europy Środkowej

Forum Ekonomiczne

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na debatę „Europa Środkowa – serce innowacji” w ramach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Tematem dyskusji będą możliwości współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej – V4 – w procesie digitalizacji przemysłu, inicjowaniu nowych technologii i modeli biznesowych. Kluczową kwestią jest zapewnienie synergii w regionie pomiędzy działaniem administracji publicznej a społeczeństwem obywatelskim. Paneliści podzielą się opiniami, jak przyśpieszyć proces tworzenia projektu „Wyszehradzki Hub Innowacyjny”.

Europa Środkowa musi przyśpieszyć proces transformacji i adaptacji do nowych trendów. Jedynym sposobem na przestawienie gospodarki regionu na nowe tory jest inwestowanie w innowacyjne rozwiązania. W innowacjach chodzi nie tylko o pomysł ale też o jego implementację. Postawienie na innowacyjność w tradycyjnych branżach gospodarki jest kluczem dla zapewnienia konkurencyjności regionu Europy Środkowej.

Debatę „Europa Środkowa – serce innowacji” poprowadzi  Zuzana Nehajova, Dyrektor Generalna ds. Innowacji i Środowiska Biznesowego w Ministerstwie Gospodarki Słowacji. W panelu dyskusyjnym wezmą udział m.in. Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Polska), Zoltán Cséfalvay, Stały Przedstawiciel Węgier przy OECD i UNESCO, Max Lemke, Szef Departamentu ds. Badań Naukowych i Innowacyjności w Komisji Europejskiej (Belgia), Agata Wacławik-Wejman, Dyrektor ds. polityk publicznych w Unii Europejskiej, Uber (Belgia) oraz Petr Očko, Prezes Agencji Technologicznej Republiki Czeskiej – TACR – (Czechy).

Czy potrzebujemy środkowoeuropejskiego przyczółku, aby móc na miejscu śledzić rozwój technologiczny w Dolinie Krzemowej?  Tak, jak najbardziej, przekonuje Eszter Szabo powołując się na artykuł, który ukazał się w CB Insights.

Czy chcesz prowadzić BMW jednocześnie wnosząc swoją kontrybucję na rzecz innowacyjnych gospodarek V4 (Polski, Czech, Słowacji i Węgier)?

Pozytywnym przykładem jest finansowany przez europejski venture capital start-up innowacyjny otrzymujący wsparcie technologiczne z firmy CB Insights z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. CB Insights jest wiodąca platformą wywiadu rynkowego. Analizuje dane tyczące venture capital, start-upów, patentów, partnerstw i newsów gospodarczych tak by pomóc swoim użytkownikom zobaczyć możliwości jutra, dzisiaj. Firma buduje oprogramowanie, które prognozuje trendy technologiczne, analizując miliony punktów danych.

CB Insights widzi las, a nie tylko drzewa, jak mówimy na Węgrzech, ponieważ pokazuje więcej niż tylko główne centra innowacyjne w Europie. Twierdzą oni, iż „Europa jest domem dla wybitnych start-upów i centrów innowacji, takich jak Berlin, Sztokholm i Londyn. Jednak boom technologiczny  obejmuje stopniowo swoim zasięgiem całą Europę kontynentalną i start-upy pojawiają się poza renomowanymi już centrami technologii i innowacji. „Sprawdź swoją mapę Europy, która obejmuje kluczowych graczy z Europy Wschodniej i Środkowej. Znajdziesz tam wszystkich, którzy otrzymali znaczące dofinansowanie po roku 2014.

Mówią dalej: „Irlandia (Future Finance), Hiszpania (Cabify) i Dania (TrustPilot), to pierwsze z długiej listy aby wymienić tylko kilka miejsc na mapie Europy. – Wszystkie mają przynajmniej jeden start-up, który zebrał ponad 100 milionów dolarów do tej pory”.

Jednym z najmniej znanych, ale z pewnością najbardziej znaczących start-upów w Europie jest AVAST Software w Czechach działający w obszarze cyberbezpieczeństwa.  Do tej pory zebrali ponad 100 mln dolarów a ich wartość jest szacowana na 1 miliard dolarów. CB Insight podkreśla, iż: „Obecnie Dolina Krzemowa nie dostrzega działań poza Londynem i Paryżem, może Berlinem. Europy Środkowej i Wschodniej nie ma na mapie tutaj. Nasz przyjaciel, który jest amerykańskim współzałożycielem Polsko-Amerykańskiego start-upu otrzymała oczekiwania dotyczące współpracy od potencjalnego inwestora, gdzie jednym z warunków było przeniesienie bardzo mocnego 50-osobobowego zespołu polskiego start-upu do Doliny Krzemowej. Nie możliwe! Kraje Grupy Wyszehradzkiej mają swoją pracę do wykonania by odcisnąć ich ślad na mapie światowych centrów innowacji. Stąd rozsądne współdziałanie na obu kontynentach staje się coraz bardziej normą niż wyjątkiem” mówi B. Laszlo Karafiath, współzałożyciel sieci Neumann Society , która ma połączyć Europę Środkową i dolinę Krzemową.

Koncepcja grupy V4 jako coraz silniejszej marki start-upowej istniejącej w globalnym kontekście będzie jednym z tematów, które zostaną omówione na nadchodzącym Forum Ekonomicznym w Krynicy we wrześniu 2016 roku. Również we wrześniu wyniki rozmów zostaną przedstawione podczas Tech Crunch w Kalifornii.

Jak powinna zatem funkcjonować „przyczółek” V4 w Kalifornii? Co ma z nią wspólnego wspomniane BMW na wstępie wpisu?

Powyższy artykuł jest zmodyfikowaną wersją, która ukazała się na @EnergingEurope

Skip to content