XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy: perspektywa węgierska

Julia Kuchcińska

Od lat na Forum Ekonomiczne przybywa nie tylko liczna, ale i reprezentująca istotne czynniki decyzyjne grupa gości z Węgier.  W tym roku Krynica gościła przedstawicieli administracji państwowej, parlamentu, świata nauki i kultury oraz mediów. Te ostatnie obszernie relacjonowały agendę i wypowiedzi gości forum.

Jednym z najważniejszych gości był Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier Péter Szijjártó. Wraz z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim wziął on udział w sesji plenarnej „Europa w obliczu globalnej rywalizacji”. Tegorocznymi partnerami medialnymi forum były między innymi Magyar Nemzet (jeden z najważniejszych portali informacyjnych na Węgrzech) oraz portal moszkvater.com.  Goście z Węgier brali aktywny udział w debatach dotyczących kwestii ochrony środowiska, energii, bezpieczeństwa cybernetycznego i zdrowia oraz w panelach dotyczących  przyszłości Unii Europejskiej. Minister Szijjártó w wywiadzie dla MTI podkreślił, że dzięki odważnym krokom i reformom strukturalnym, Europa Środkowa ma najniższe podatki na kontynencie przy najbardziej atrakcyjnych warunkach inwestycyjnych. Wspomniał również o konieczności zagwarantowania bezpieczeństwa Europejczykom, uznając politykę migracyjną Brukseli za niebezpieczną i podkreślając znaczenie ochrony granic Unii Europejskiej. Przypomniał, że Europa opiera się na wartościach chrześcijańskich i to one powinny stać się priorytetem polityki kontynentu. Gościem Forum Ekonomicznego był również sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Gábor Gion. Mówił on, iż Europa Środkowo-Wschodnia zyskuje na znaczeniu, region staje się motorem napędowym Unii, a jego wzrost gospodarczy w perspektywie długoterminowej przekracza średnią wspólnotową.

 

Partnerem tegorocznego Forum Ekonomicznego był Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. – Integracja w regionie Europy Środkowej i Wschodniej to nie tylko szansa, ale także odpowiedzialność – podkreślił dyrektor instytutu, Maciej Szymanowski.

Viktor Buzna, dziennikarz Magyar Nemzet dodał, że obraz V4 kreowany przez zachodnie media jest „przejaskrawiony”. Region staje się w jego opinii coraz ważniejszy i bardziej zintegrowany, dlatego jest bardziej narażony na zagrożenia, jakie niesie ze sobą wojna informacyjna.

Węgierskie media informują także o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego rozpoczęcia publikacji nowego indeksu giełd z regionu Trójmorza, które miało miejsce drugiego dnia forum. – Giełdy i rynki kapitałowe krajów Grupy Wyszehradzkiej i krajów ościennych muszą ściśle ze sobą współpracować, aby zapewnić realne rozwiązania w zakresie finansowania i wyzwań operacyjnych firm w regionie – mówił Richárd Végh, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie.

W mediach węgierskich szerokim echem odbiło się również wyróżnienie profesora Csaby Kissa nagrodą Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza. Warto dodać również, że w skład członków Rady Programowej Forum Ekonomicznego, organie podejmującym decyzje w sprawie corocznych nagród Forum Ekonomicznego jest przedstawicielka Węgier,   Eszter Szabo, przewodnicząca stowarzyszenia Women Business Angels.

W wywiadzie z Gaborem Stierem tegoroczny laureat, prof. Kiss opowiedział o początkach swojej polskiej przygody: podróży autostopem do Zakopanego i Krakowa, zainteresowaniu twórczością Sławomira Mrożka oraz różnicach między Polską i Węgrami lat 60-tych. Profesor Csaba Kiss jest wybitnym znawcą historii i kultury krajów wyszehradzkich, a także twórcą pojęcia „miejsc wspólnej pamięci”. Od lat szerzy ideę współpracy państw Europy Środkowej. Nie byłoby to jednak możliwe bez miejsc takich jak Krynica, która za rok już po raz trzydziesty stanie się miejscem dialogu państw Europy i świata.

 

 

 

 

Źródła:

https://magyarnemzet.hu/gazdasag/szijjarto-peter-agyon-akarjak-vagni-a-kozep-europai-terseg-versenykepesseget-7270559/

https://magyarnemzet.hu/gazdasag/kozep-europai-tozsdeindexet-vezetnek-be-7271681/

https://magyarnemzet.hu/kulfold/a-karpatok-vedi-a-kereszteny-europat-7302761/

https://moszkvater.com/egy-elet-kozep-europa-jegyeben/

https://magyarnemzet.hu/gazdasag/europa-versenykepesseget-erositik-a-v4-ek-7268663/

https://moszkvater.com/haboru-az-olvasatokert/

https://moszkvater.com/lenduletben-a-lengyel-gazdasag/

https://magyarnemzet.hu/kulfold/aggaszto-az-eu-jovokepe-7267028/

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C505911%2Ckrynica-uczestnicy-panelu-zagraniczne-media-nie-zachowuja-obiektywizmu