XXII Forum Ekonomiczne (2012)

Krynica-Zdrój 4-6 września 2012

Sesja Planarna: "Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu”

Konieczne są reformy zwiększające przejrzystość systemu podatkowego; w Polsce musimy utrzymać chłonny rynek wewnętrzny – przekonywał prezydent Bronisław Komorowski podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

– Musimy utrzymać w Polsce chłonny rynek wewnętrzny, on był naszą szansą w okresie bronienia się przed kryzysem już istniejącym w Europie. Jesteśmy dużym krajem, dzięki temu mamy też duży, chłonny rynek wewnętrzny – jest on dla nas buforem bezpieczeństwa i stabilizatorem w sytuacji zjawisk kryzysowych za granicą” – powiedział Komorowski. Jak dodał, wiara i optymizm mogą nie wystarczyć dla wspierania konsumpcji w gospodarstwach domowych oraz w inwestycjach i przedsiębiorstwach.

Bronisław Komorowski, Prezydent RP

Zdaniem prezydenta wzrost zatrudnienia jest ważnym warunkiem ożywienia rynku wewnętrznego. „Istotnym filarem rynku wewnętrznego są małe i średnie przedsiębiorstwa, które dają pracę ponad połowie wszystkich aktywnie zawodowo Polaków” – zauważył. Jak ocenił, konieczne są reformy zwiększające przejrzystość systemu podatkowego oraz swobodę gospodarowania – poprzez usprawnienie systemu prawa i sądownictwa gospodarczego.

– Otwierajmy Polskę na nowe bieguny wzrostu gospodarczego – apelował Komorowski. Jak dodał, potrzebna jest też „geograficzna dywersyfikacja naszych handlowych i biznesowych zaangażowań”. Zdaniem prezydenta konieczna jest również większa aktywność regionalnych czy branżowych izb gospodarczych.

Ivo Josipović, Prezydent Chorwacji

Wydaje się, że kryzys, wobec którego stoimy w Europie i na świecie, nie ma jedynie gospodarczego czy politycznego charakteru, ale jest kryzysem strategii, wizji i przywództwa – powiedział prezydent Chorwacji Ivo Josipović.  – Potrzeba nam Europy sprawiedliwej, która nie będzie w rękach politycznych, ekonomicznych, finansowych, czy jakichkolwiek innych elit. Europa nie należy do polityków. Nie jest własnością polityków, ani 5 proc. najbogatszych obywateli. Europa musi stać się bezpiecznym domem dla swoich obywateli – mówił Josipović.

Jak przekonywał, aby dać sobie radę z obecnymi wyzwaniami, kraje UE nie mogą zapominać, że projekt Unii Europejskiej wyszedł od wizji bezpieczniejszego, żyjącego w dobrobycie kontynentu. – Wydaje się, że odchodzimy od filozofii, która leżała u fundamentów tworzenia Europy, rezygnujemy czasem z zasad takich jak współpraca czy solidarność – mówił Josipović. Przekonywał, że stoimy wobec olbrzymiego kryzysu legitymacji demokratycznej, ale też kryzysu etycznego. – Potrzebne nowe myślenie, być może również nowa wizja. Nie powinniśmy ograniczać się do starych modeli. Musimy wykazywać się inwencją także w świecie polityki – powiedział prezydent Chorwacji.

Dodał  też, że polityka i ekonomia nie są oddzielnymi światami. – Brak odpowiedniego politycznego kierunku, determinacji – to źródła obecnego kryzysu – podkreślił. Zaznaczył, że politycy nie mają czasu do stracenia. „Zajmijmy się kwestią demokracji i legitymacji demokratycznej. Jeżeli obywatele uważają, że nie są w stanie wpływać na decyzje polityczne, zwracają się – czasem w sposób gwałtowny – w stronę innego rodzaju presji” – dodał Josipović.

Gdy poszczególne europejskie narody przestają współpracować, znika synergia wynikająca z Unii. – Europa musi zastanowić się, jak dobrze wykorzystać swoją multikulturowość – stwierdził z kolei Irina Bokowa, dyrektor generalna UNESCO. Zdaniem Bokowej, wzmocnienie pozycji Europy wymaga natychmiastowego działania na styku wielu płaszczyzn. – Musimy skupić się na powiązaniach pomiędzy filarami Unii – ekonomicznym, społecznym i środowiskowym – mówi dyrektor.

Sesja Plenarna: Nowe wizje na trudne czasy. Europa i Świat wobec kryzysu

img_0188

Choć specjaliści wciąż nie wiedzą, jak załatać Europę, nie brakuje im argumentów za tym, iż prędkość jest kluczowa. – Od początku kryzysu światowe wydatki na badania i rozwój wzrosły o dwa procent, ale cześć tej kwoty przypadająca na Europę mocno spadła – ostrzega Bokowa. Nasz udział przejęły Chiny czy Korea, co powoduje dalsze umacnianie pozycji Azji. Czy nadchodzi czas, gdy wschód nie będzie kojarzył się z tanią siłą roboczą, lecz z wyspecjalizowaną kadrą, zajmując tym samym dotychczasową pozycję Starego Kontynentu? Być może nie, ale Europa musi stanąć na nogi i wyznaczyć sobie wspólny cel, na który zechce pracować całe społeczeństwo. W innym wypadku, w przyszłości Europie przypadać może marginalna rola.

Bernadette Segal – Sekretarz Generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wyraziła opinię, że dziś najważniejszym zadaniem stojącym przed państwami UE jest pomoc dla ofiar kryzysu gospodarczego. – Wiemy jaką cenę musieli zapłacić za wyjście z kryzysu ekonomicznego – podkreśliła Segal. Według niej, musimy zrezygnować z polityki gospodarczej opartej tylko o cięcia budżetowe, tak jak jest to w przypadku Grecji i Portugali. – Europejski Bank Centralny powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, a sektor bankowy pomóc w rozwiązaniu sytuacji – podkreślała Segal.

Według Wicepremiera Ukrainy Walerija Choroszkowskiego to wzmocnienie eurointegracji powinno stać się odpowiedzią na europejski kryzys.Ze wypowiedzi ukraińskiego wicepremiera wynika,  że kryzys, który przeżywa Unia Europejska, musi stać się bodźcem dla wzmocnienia eurointegracyjnych procesów.  – Wolny ruch towarów, usług, kapitału i osób jest podstawą rozwoju UE. Teraz to powinno stać się fundamentem dla stabilności i rozkwitu w całej Europie  – zaakcentował

Choroszkowski zaakcentował, że Umowa o Stowarzyszeniu między Ukrainą i UE może wytoczyć drogę do rozszerzenia Unii na Wschód –  To przyniesie korzyść nie tylko Europie. To niezbędne i dla UE, i dla Ukrainy. Prawidłową odpowiedzią na kryzysowe zjawiska jest poszukiwanie nowych rynków i bodźców. Jestem pewien, że pozytywne skutki takiego kroku odczują i nasze gospodarki, i nasi obywatele. Trzeba nam więcej integracji – nie mniej – podsumował wicepremier Ukrainy.