Forum po godzinach

Program imprez kulturalnych

Wydarzenie specjalne – Gala wręczenia nagród XXI Forum Ekonomicznego

Rada Programowa Forum Ekonomicznego po raz kolejny przyznała nagrody w następujących kategoriach: Człowiek Roku (Vladimir Filat, premier Mołdawii), Firma Roku (Tauron Polska Energia SA), Nowa Kultura Nowej Europy (Andrzej Stasiuk), Organizacja Pozarządowa Roku (Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom), Nagroda Specjalna (Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki). 

Gala rozdania nagród to wyjątkowe wydarzenie również z uwagi na oprawę artystyczną, która była przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.

Wieczór uświetnił koncert utworów muzycznych skomponowanych do filmów polskich w interpretacjiOrkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Michała Dworzyńskiego. Muzyczną prezentację artystycznie dopełnił, ilustrujący poszczególne utwory, pokaz wizualizacji przygotowany przez artystów Grupy Visualsupport.

Wieczory autorskie, dyskusje:

- Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, które poprowadził prof. Jerzy Jarzębski

- Dyskusja: Wielkie religie wobec wojny i pokoju. Paneliści: Gejdar Dżemalprof. Szewach WeissMaciej Zięba OP

- Słowacko-czeski duet: Magda Vášáryová i Martin Ehl o sąsiadach

- Spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko – autorem wystawy fotograficznej „Sąsiedzi” i książki „Świat na wyciągnięcie myśli"

Koncerty, występy:

- Koncert muzyki Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient

- DJ Chopin Project – koncert inspirowany muzyką polskiego romantyka w zupełnie nowej interpretacji, wzbogacony oprawą audio-wizualną

Jarek Śmietana Band

Big Band Małopolski – standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej

 

Fanfary z Transylwanii - orkiestra cygańska z Rumunii

Zespół Brathanki – gość Wieczoru KrakowInMalopolska 2011

- Słowacki zespół Sitra Achra - wieczór bluesowy

- Syberyjski bard Evgen Malinovskiy -  wieczór z balladami Wysockiego i Okudżawy

- Zespół wokalny Young Voice działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu

- Zespół pieśni i tańca Gagauzlar z Gagauzji

- Kabaret Hrabi

Wystawy:
•    Sukcesy wdrażania funduszy europejskich w Polsce – wystawa przygotowana przez Województwo Małopolskie

•    Maria Skłodowska-Curie – wystawa Muzeum Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie

•    Portrety i monety – wystawa Narodowego Banku Polskiego

•    Sąsiedzi – wystawa fotograficzna prof. Grzegorza W. Kołodko

•    Malarstwo Kazimierskiej Konfraterni Sztuki

•    O jakość prawa – wystawa o Tadeuszu De Virion

Projekcje filmów:

„Karambol” (Koccanas), reżyseria: Ferenc Török, produkcja: Węgry 2009. Pokaz zorganizowany we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie

„We are British, but…” - zestaw filmów krótkometrażowych dotyczących tożsamości kulturowej. Projekt British Council 

- „Maria Skłodowska-Curie”, reżyseria: Krzysztof Szmagier, Polska 1998

„12”, reżyseria: Nikita Michałkow, produkcja: Rosja 2007. Pokaz zorganizowany we współpracy z Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie.

Program rekreacyjny dla gości XXI Forum Ekonomicznego

Co roku Organizatorzy Forum proponują swoim gościom bogaty program imprez rekreacyjnych, w czasie których mogą oni odpocząć w przerwach między panelami i sesjami plenarnymi oraz poznać piękno i uroki Ziemii Sądeckiej.

Podziwiamy Krynicę – przejażdżka dorożką do Tylicza - 8.09, 9.09: 14.00-18.00

 Przejażdżka dorożką, będącą nieodłącznym motywem górskich miasteczek, to unikalna okazja, by podziwiać urzekające zakątki Krynicy. Do niezwykłych miejsc, które goście zobaczą podczas wycieczki należy chociażby Kopiec Pułaskiego. Trasa przejazdu jest niezwykle malownicza. Tylicz, niegdyś duże miasto, już w 1364 roku posiadał prawa miejskie. Obecnie to wieś letniskowa, posiadająca źródełka z wodą mineralną, piękną cerkiew, drewniany kościółek z 1612 roku. W Tyliczu zapraszamy gości na poczęstunek regionalny w „Wiejskiej Chacie", drewnianym budynku doskonale nawiązującym do dawnych wiejskich chałup.

 Wycieczka sądeckim szlakiem architektury cerkiewnej - 8.09: 14.00 – 17.00

Szlak architektury drewnianej to miejsce szczególne. Nigdzie indziej w Europie nie można znaleźć tak wielu cerkwi, tak cudownie wpisanych w krajobraz, że stanowią wręcz jego integralną część. Świątynie przetrwały wszystkie wojny i pozostały w nienaruszonym stanie. We wnętrzu można podziwiać ikony, których historia sięga aż XV wieku. Wśród najpiękniejszych cerkwi należy wymienić m.in. cerkiew w Bereście. Wyprawa połączona jest z biesiadą przy ognisku i koncertem kapeli regionalnej. Na zakończenie wycieczki uczestnicy otrzymają pamiątkowe albumy.

Wycieczka koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką - 8.09, 9.09: 15.00 – 18.00

Nowoczesna kolej gondolowa zawiezie uczestników wyprawy na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego (1114 m. n.p.m.). W czasie podróży można obserwować urokliwe góry i lasy. Bliski kontakt z przyrodą niewątpliwie dostarczy uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Na szczycie góry będzie też można odpocząć przy muzyce kapeli regionalnej, która uprzyjemni tradycyjną biesiadę we wspaniałej atmosferze. Na zakończenie wycieczki uczestnicy otrzymają pamiątkowe albumy.

Wycieczka do zamku na Starej Ľubovňi na Słowacji - 9.09: 10.00 – 16.00

Miasto Stara Ľubovňia, centrum północnego Spiszu, leży w północnej Słowacji w dolinie rzeki Poprad. Nad miastem góruje majestatyczny zamek, który został zbudowany na początku XIV wieku. Od 1412 r do 1772 należał do Polski. W latach 1655-1661 przechowywane tu były polskie klejnoty koronne, które zostały ukryte przed Szwedami. Zamek jest miejscem niezwykłym – tutaj spotyka się historia Polski, Węgier i Słowacji. Na zakończenie wycieczki uczestnicy otrzymają pamiątkowe albumy i zostaną zaproszeni na biesiadę do zajazdu „U Franka".

Wycieczka do pasieki w Kamiannej - 9.09: 11.00 – 15.00

Kamianna to niewielka wieś leżąca pomiędzy dzikimi grzbietami górskimi tworzącymi zachodnią część Beskidu Niskiego. Legenda głosi, że na tej ziemi złoto będzie rodzić się na kamieniu. Złotem stał się miód, który tu powstaje. W Kamiannej, miodowej stolicy Polski, znajduje się ośrodek pszczelarstwa, propagujący leczenie produktami pszczelimi. Dodatkową atrakcją jest skansen i pasieka, w której można zapoznać się z pracą pszczelarza. Na zakończenie każdy z uczestników otrzyma słodki zestaw upominków.

Wycieczka koleją linową na Górę Parkową - 8.09: 10.00 – 18.00

Wycieczka koleją linowo-terenową na Górę Parkową to świetna okazja zarówno do relaksu, jak i aktywnego wypoczynku. Z wysokości 742 m. n.p.m. można podziwiać uroki krajobrazu Beskidu Sądeckiego, spacerując po specjalnie przygotowanych alejkach, ścieżkach zdrowia i szlakach turystycznych. Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, z którego rozciągają się bajkowe widoki na Park Zdrojowy oraz pobliskie wzniesienia… Na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie „Rajskie Ślizgawki", czyli zespół zjeżdżalni o różnych profilach oraz letnia zjeżdżalnia pontonowa… Zwolennicy górskich wędrówek będą mogli spacerować wokół Góry Parkowej, oddychając świeżym powietrzem beskidzkiego mikroklimatu. Zimą zapraszamy najmłodszych miłośników białego szaleństwa na polanę przy górnej stacji kolei linowo-terenowej Góra Parkowa, na specjalnie przygotowany dla nich stok saneczkowo-narciarski. Dodatkową atrakcją dla gości będzie posiłek w karczmie regionalnej „U Babci Maliny". 

Spływ doliną rzeki Poprad - 9.09: 11.00 – 17.00

Charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego bogactwo krajobrazu bez wątpienia zachęci wielu gości Forum do uczestnictwa w spływie tratwami doliną rzeki Poprad, objętej ochroną jako Popradzki Park Krajobrazowy. W czasie wycieczki oczom gości ukażą się źródła mineralne i zapierające dech w piersiach malownicze górskie widoki. Wyprawa rozpoczyna się w Piwnicznej, a kończy przy ruinach Zamku Ryterskiego. Organizator zaprasza na biesiadę przy kapeli w Ryterskim Gościńcu. Na zakończenie wyprawy uczestnicy otrzymają pamiątkowe albumy.

Piknik myśliwski - 8.09, 9.09: 11.00 – 14.00

Odbywający się w urzekającym spokojem i potęgą beskidzkim lesie piknik myśliwski to prawdziwe wyzwanie dla odważnych. Na gości czekają niezapomniane doznania z wykorzystaniem prawdziwego sprzętu myśliwskiego – strzelanie do kaczek (rzutki) oraz do dzika (tarcza). To wydarzenie to również niepowtarzalna okazja do sprawdzenia się w roli myśliwego. Zmęczeni „polowaniem" będą mogli wypocząć przy ognisku. Przy akompaniamencie regionalnej muzyki goście zostaną poczęstowani „góralską" herbatą, baraniną oraz innymi specjałami polskiej kuchni. Partnerem organizacyjnym jest firma FAKRO.

Emocje na quadach - 8.09, 9.09: 15.00 – 17.30

Firma FAKRO zaprasza na ekscytującą podróż quadami po dziewiczych szlakach Beskidu Sądeckiego, prowadzących przez najpiękniejsze tereny Beskidu Sądeckiego. Wspaniała wyprawa, która pozwoli poczuć ducha rywalizacji, z pewnością dostarczy sporej dawki adrenaliny oraz mnóstwa niezapomnianych wrażeń. Przed wyjazdem w teren przeszkoli Państwa instruktor. Na zakończenie eskapady zapraszamy do skosztowania tradycyjnych potraw regionalnych z pieczonego barana, który pośród górskich lasów smakuje szczególnie wybornie.

Sądecki Jarmark Artystyczny – 8.09: 14.00 – 18.00

Powiat Nowosądecki zaprasza uczestników XXI Forum Ekonomicznego na Sądecki Jarmark Artystyczny. To jedyna w swoim rodzaju okazja by poznać bogactwo kulturowe Sądecczyzny współtworzone na przestrzeni wieków przez różne grupy narodowościowe  oraz wyznaniowe zamieszkujące ten teren. Podczas kilkugodzinnej imprezy na można obejrzeć pokazy rękodzieła artystów ludowych, prezentacja produktów regionalnych. Czas umilać będą występy zespołów regionalnych a nad wszystkim będzie unosił się zapach potraw z kuchni sądeckiej. Niewątpliwą atrakcją będą konkursy wiedzy o Sądecczyźnie.