XXI Forum Ekonomiczne (2011)
Krynica-Zdrój 7-9 września 2011

Europejskie dylematy: partnerstwo czy rywalizacja?

Budowanie ekskluzywnych formatów politycznych wewnątrz UE, kwestionowanie Schengen i dalszego sensu poszerzania UE to byłyby oznaki kapitulacji, nieuzasadnionej faktami – powiedział 7 września 2011 roku premier, Donald Tusk otwierając XXI Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. Przez trzy dni ponad dwa tysiące gości dyskutowało m.in. o przyszłości UE, kryzysie finansowym, energetyce i bezpieczeństwie międzynarodowym.

Otwierając forum Tusk gratulował obydwu politykom odwagi, determinacji i wyobraźni w polityce. "Kilka lat temu nikt nie myślał, że droga Gruzji i Mołdowy do Europy będzie taka szybka dzięki determinacji przywództwa politycznego" – powiedział Tusk. – Najlepszym przejawem solidarności dla Mołdowy byłoby potwierdzenie perspektywy europejskiej – mówił. Przekonywał, że kryzys, który nęka Europę i rzutuje na kondycję Unii, nie powinien wpływać na izolację, na zatrzymanie procesu integracji europejskiej. 

- Dzisiaj z Krynicy, jutro z Warszawy, ale także z Brukseli i ze Strasburga powinien popłynąć bardzo mocny głos, podtrzymujący na duchu tych wszystkich, którzy wierzą w sens integracji europejskiej, nie tylko w sens status quo, ale także dalszych działań na rzecz integracji  – podkreślił Tusk

Pomysłem Vladimira Filata jest wzmocnienie solidarności poprzez wspólne budowa nie dróg, rurociągów, infrastruktury i technologii.  – Jesteśmy wszyscy na jednej łódce europejskiej, w czasie bardzo burzliwej pogody – dodał. Filat zachęcał do stworzenia systemu wyższej konkurencyjności sektora energetycznego, do szukania nowych dostawców, poza Rosją, której jednak z imienia nie wymienił, a także rozwinięcia prac nad źródłami alternatywnymi energii. Zaproponował aby konflikt rosyjsko-ukraiński potraktować jako sposobność, a nie kryzys. Prognozował, ze koszty paliwa nie spadną, m.in. z uwagi na rosnącą stopę życiową w Chinach i Indiach, które potrzebują coraz więcej energii. To bardzo ważne, że zwrócił na to uwagę. Często bowiem zapominamy, ze Europa jest pępkiem świata i od nikogo niezależna. A to właśnie państwa środka Azji stanowią obecnie o rozwoju świata. Mołdowa skraca dystans do Europy poprzez wspólne inwestycje, m.in. budowę wspólnych sieci gazowych i elektrycznych wespół z Rumunią.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podziękował polskiemu Premierowi za inspirujące przemówienie, za polski cud i sam nim zarażony bardzo emocjonalnie zaczął od kolejnych pochwał. – Polska jest lokomotywą integracji europejskiej, a polscy przedsiębiorcy najbardziej w Unii elastyczni – powinniśmy się od nich uczyć. To dzięki Polsce wiele krajów aspirujących do Unii, nadal wierzy we wspólną Europę – przekonywał. Mówił z głębi tego co sam doświadczył, powołując się na całkiem niedawną i trudną przeszłość Gruzji. Kilka lat wstecz Gruzja była na krawędzi katastrofy, i to wtedy dokonała się „rewolucja róż”, najbardziej w sensie mentalnym. Dzięki niej Gruzini mieli się pozbyć własnych uprzedzeń. Kiedyś Gruzja była centrum przestępczości zorganizowanej, dziś ma najbezpieczniejszą stolicę w Europie. – Musieliśmy zlikwidować całą policję. Przez kilka miesięcy w kraju nie było policji, a mimo to przestępczość nie rosła, wręcz przeciwnie spadała – przekonywał Saakaszwili. Przed rewolucją 90% elektryczności i 100% gazu Gruzja sprowadzała z Rosji. Po – sporą część tych źródeł energii Gruzini kupują w Azerbejdżanie, i nawet sportują do Rosji! Wg Prezydenta Gruzji Europie potrzebny jest dialog, nie izolacja, nie opcja białoruska.

Unijny komisarz ds. Budżetu Janusz Lewandowski podkreślił symboliczność momentu, w którym w Krynicy rozpoczęto dyskusję o solidarności energetycznej w Europie. Premier Rosji Władimir Putin właśnie symbolicznie odkręcił kurek Nord Stream i napełnia gazociąg wiodący do Niemiec, a omijający Polskę. – To pomnik epoki bilateralnych kontaktów, dwustronnego zapewniania sobie dostaw – uznał Lewandowski.

 

Do pobrania (.pdf): XXI Forum Ekonomiczne 2011 – podsumowanie (Polish)
Do pobrania (.pdf): 21st Economic Forum 2011 – summary (English)

 

Głównym Partnerem XXI Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie

 

Projekt jest współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

 

Oficjalna Linia Lotnicza XXI Forum Ekonomicznego

Do pobrania (.pdf): Oferta specjalna dla uczestników XXI Forum Ekonomicznego

 

Partnerem i współorganizatorem XXI Forum Ekonomicznego jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego