XVII Forum Ekonomiczne (2007)
Krynica Zdrój 5-8 września 2007

Europa - kryzys, zmiany czy szanse?

Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego zgromadziła ok. 3 000 uczestników, w tym blisko 1800 z kategorią Gość, reprezentujących ok. 60 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji. Wśród nich znaleźli się wysocy rangą politycy, delegacje rządowo-parlamentarne, eksperci, szefowie instytucji centralnych, biznesmeni przedstawiciele organizacj pozarządowych oraz dziennikarze. Deptak Krynicy, to – w czasie Forum – największy salon w Europie

 

Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum, w wypowiedzi dla tygodnika Wprost powiedział: "Nie ma już w Krynicy pytań zawieszonych w próżni, tematów zastępczych. Polska stała się istotnym graczem w regionie, a samo Forum nabrało nowego wymiaru. Nie jest to już spotkanie przedstawicieli Państw Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu siedemnastu lat forum w Krynicy zyskało rangę ważnego miejsca spotkań elit politycznych i biznesowych całej Europy".

 

 

Nagrody Forum Ekonomicznego

Podczas uroczystej gali w dniu 5 września, zostały wręczone Nagrody Forum Ekonomicznego. Rada Programowa Forum honoruje wybitne osoby, firmy oraz instytucje. W tym roku przyznano nagrody w kategoriach:

• Vaclav Havel - Człowiek Europy Środkowo-Wschodniej 
• Krzysztof Czyżewski - Nowa Kultura Nowej Europy
• Wniesztorgbank - Firma Europy Środkowo-Wschodniej
• Hryhorij Surkis - Nagroda Specjalna

Więcej informacji tutaj.

 

Nowa Europa. Raport z Transformacji – szósta edycja

Nowa Europa 2007. Raport z transformacji

"Nowa Europa. Raport z Transformacji" został zaprezentowany na Forum już po raz szósty. Ten coroczny raport analityczny wydawany jest na zlecenie Rady Programowej Forum Ekonomicznego oraz Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. Jest to jedyna tego typu encyklopedyczna publikacja – ok. 500 stron – opisująca pierwsze półrocze 2007 oraz rok 2006, analizująca 27 krajów Europy Środkowej, Wschodniej, Południowej i byłego Związku Radzieckiego. Celem już szóstej edycji raportu jest dokonanie oceny postępów w procesie transformacji oraz integracji gospodarczej. Publikację zakończy studium specjalne poświęcone Rosji.

Wydawnictwa

Na Forum, jak co roku, zaprezentowano wiele wydawnictw. Niektóre z nich są prawdziwym rarytasem. OLiście uczestników w Pulsie Biznesu napisano, że to jedno z najbardziej poszukiwanych wydawnictw w Polsce.
   • Program - ok. 200 stron – obszerne zestawienie debat wraz z opisem i szczegółowym spisem panelistów – 3 wydania: polskie, angielskie oraz rosyjskie,
   • Lista uczestników - ok. 800 stron – szczegółowy spis uczestników wraz z fotografiami, biografiami oraz danymi kontaktowymi – 3 wydania: polskie, angielskie oraz rosyjskie,
   • Folder reklamowy - ok. 150 stron – oferty firm uczestniczących w Forum,
   • Europa – kryzys, zmiany czy szanse? - ok. 200 stron – książka podsumowująca obrady Forum – wydanie angielskie.

 

Wielu stałych uczestników Krynicy podkreśla, że to wyjątkowe miejsce spotkania nowej, Środkowo-Wschodniej Europy z Zachodem. Miejsce, gdzie dyskutuje się o problemach nigdzie indziej nieporuszonych, jak perspektywy rozwoju giełd środkowoeuropejskich, regionalne bezpieczeństwo energetyczne czy regionalna kultura. (…) Taka debata – wprawdzie o Europie, ale z naciskiem na regiony – wydaje się dziś najlepszym sposobem na rozwój Forum w Krynicy.

 

Uczestnicy Forum:

Dalia Grybauskaite
Komisarz UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu

Globalizacja nie pozwala czekać. Jeśli jakiś kraj albo firma nie chce konkurować z innymi, szybko wypada z gry. A konkurencja zmusza do rozwoju. 12, 15 lat temu pewnie wielu mieszkańców naszego regionu nawet nie widziało komputera, a dzisiaj używają ich nawet nasze wnuki. 

 

 

Danuta Hübner
Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej

Polsce potrzebna jest refleksja, co zrobić, by być atrakcyjniejszym krajem pod względem inwestycyjnym. Komisja Europejska dostrzega ogromne potrzeby inwestycyjne w Europie, a każde euro należy mądrze inwestować.

 

 

Daniel Fried
Podsekretarz Stanu USA ds. Europejskich i Euroazjatyckich

Chcemy budować wspólną sieć bezpieczeństwa nieskierowaną przeciw Rosji. Ale też nie ma to oznaczać, że USA będą broniły Rosji, a Rosja Polski. 

 

 

Zyta Gilowska
Wicepremier, Minister Finansów

Polska, mimo zawirowań i trwającej piąty rok kampanii wyborczej, pracowicie i systematycznie realizuje program konwergencji i w 2009 roku spełni wszystkie warunki konieczne do przyjęcia euro. 

 

 

Jorge Sampaio
Wysoki Przedstawiciel ds. Współpracy Między Cywilizacjami ONZ, b. Prezydent Portugalii

Zwykli ludzie są zmęczeni dyskusją nad unijnymi instytucjami i zasadami głosowania, chcą, by unia zajęła się sprawami ważnymi dla nich, jak zatrudnienie 
czy innowacje.

 

 

Marek Belka
Sekretarz Wykonawczy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ

To nieprawa, że Europa jest chora na sklerozę. Tak samo nieprawdziwe jest stwierdzenie, iż strategia lizbońska umarła. Jest żywa teraz bardziej niż kiedykolwiek, bo Europie przywodzą Portugalczycy.

 

 

Christophe Zimermann
Ekspert Światowej Organizacji Celnej 

Na świecie, ale przede wszystkim w Chinach i w Wietnamie, podrabiane jest praktycznie wszystko, a to znaczy, że jesteśmy najzwyczajniej okradani. 

 

 

Michael Gapes
Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Brytyjskiej Izby Gmin

Musimy zadbać o ciągłość UE i unikać podziałów, które jej szkodzą. Wiele problemów Unii Europejskiej może być rozwiązanych tylko dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Tylko współpracując, będziemy mogli odnieść sukces.

 

 

Kateryna Juszczenko
Szefowa Fundacji  Charytatywnej Ukraina 3000

Coraz więcej biznesmenów na Ukrainie rozumie, że obok jak największych zysków potrzeba jeszcze czegoś więcej. Dlatego działają, by pomóc innym – najpierw swoim własnym pracownikom, a potem innym potrzebującym w społeczeństwie.

 

 

Kazimierz Marcinkiewicz
Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Rośnie mobilność zawodowa Polaków. To bardzo korzystne zjawisko, którego sam jestem świetnym przykładem. W ciągu ostatnich pięciu lat siedem razy zmieniałem pracę, chociaż nie zawsze chciałem ją zmienić.

 

 


Partner Informatyczny
Lumena SA
D-Link Polska Sp. z o.o.

Oficjalny Przewoźnik Forum
SIXT
Iberia Motor Company S.A. (Iberia Motor Capital Group)
 

Oficjalny Partner Technologiczny Forum
Sygnity S.A.

Partner Centrum Prasowego
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.