Wydarzenia kulturalne

W czasie XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych. Goście mogli wybierać spośród licznych wieczorów autorskich, koncertów, wystaw i projekcji filmów. Na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie: spotkanie z Normanem Daviesem, wieczór autorski Guntera Verheugena i Marka Orzechowskiego, prezentacja książki Johna O’Sullivana, wieczór autorski Marii Arbatowej, koncert poezji śpiewanej kwartetu ProForma oraz koncert rosyjskich romansów Borysa Somerschafa, a także Wieczór Kultury Hiszpańskiej. Pokazaliśmy też liczne wystawy, spośród których największym zainteresowaniem cieszyły się: „Zmiana toru” Europejskiego Centrum Solidarności, której uroczystego otwarcia dokonał Lech Wałęsa, „Zjednoczeni w kolorach” Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej oraz „Europa Karpat”, prezentująca ginące zawody oraz sztukę rękodzielniczą.

 

Wieczór autorski Normana Daviesa

Nikomu nie trzeba przedstawiać profesora Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który od wielu lat niestrudzenie popularyzuje polską historię wśród czytelników zagranicznych. Uczestnicy wieczoru autorskiego prof. Daviesa mieli niepowtarzalną okazję osobiście go posłuchać. N. Davies opowiadał o wpływie dawnych konfliktów na dzisiejszą sytuację polityczną i o swojej wykonywanej z pasją pracy. Wieczór był też promocją jego najnowszej książki „Europa walczy”.
Profesor Davies to nie tylko niedościgniony przewodnik po trudnych meandrach polskiej historii, ale również historyk, który wiele lat studiów poświęcił na zgłębianie niełatwej historii Europy Środkowo-Wschodniej. Norman Davies jest autorem takich dzieł historycznych jak: „Boże igrzysko”, „Serce Europy”, „Orzeł biały czerwona gwiazda, Wojna polsko-sowiecka 1919-1920”, „Europa”, „Mikrokosmos”, „Powstanie 44”, które w natychmiast stało się bestsellerem.


 

Wieczór autorski Güntera Verheugena i Marka Orzechowskiego

 

 

Spotkanie z autorami książki „Projekt rozszerzenie” było unikalną szansą posłuchania tych, którzy na własne oczy obserwowali procesy, które doprowadziły do rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku. Połączenie spojrzenia jednego z architektów tamtych wydarzeń z pasją wieloletniego korespondenta w Brukseli dało efekty w postaci wspomnianej książki, która pokazuje, jaką rolę odgrywały poszczególne kraje w procesie rozszerzenia Unii i dlaczego proces integracji był tak wielkim wyzwaniem.

 


Wieczór autorski Marii Arbatowej

Maria Arbatowa to nie tylko wybitna autorka prozy współczesnej, lecz również polityk i działacz społeczny. Jest to kobieta o niesamowitej historii życia, która z pewnością dla wielu czytelników została uosobieniem Rosji. Z niezwykłą łatwością przychodzi jej mówienie o sobie w kontekście kultury, polityki i obyczajowości tego państwa. Uczestnicy wieczoru zobaczyli nie tylko fascynującą postać współczesnej prozy, lecz również kobietę o silnym charakterze, który pozwolił jej znaleźć się w czołówce działaczy politycznych Rosji i przekonać wielu przedstawicieli płci przeciwnej o niezwykłej kobiecej sile. Wieczór autorski przyciągnął dużą liczbę słuchaczy, którzy z zamiłowaniem słuchali niezwykle fascynujących opowieści pisarki. Na zakończenie wieczoru była miła niespodzianka od autorki – goście otrzymali w prezencie książki pisarki z jej autografem. 


Koncert rosyjskich romansów Borysa Somerschafa

Borys Somerschaf – Rosjanin z urodzenia – jak rzadko kto, czuje ducha tego nieco nostalgicznego w nastroju gatunku pieśni. W wykonywanym przez niego repertuarze znajdują się romanse powstałe w połowie XIX wieku i w okresie międzywojennym. Wiele z nich – jak choćby „Dwie gitary”, „Jamszczik, nie popędzaj koni”, „Mileńkij ty moj” czy „Uchyl furtkę, miła”- jest dobrze znanych publiczności, co dodatkowo pobudza ją do żywego współudziału w ich wykonaniu. Podczas wieczornego koncertu w Krynicy artysta otworzył przed słuchaczami swoją melancholijną rosyjską duszę. Stare romanse o unikalnym charakterze niesione aksamitnym głosem pieśniarza pozwoliły powrócić w krainę wspomnień i marzeń. Koncert dostarczył wielu wzruszeń i z pewnością na długo zostanie w pamięci słuchaczy.

 


Koncert kwartetu ProForma

Specjalizujący się poezji śpiewanej artyści porwali publiczność w czasie pożegnalnego koncertu XIX Forum Ekonomicznego. W swoim repertuarze zespół posiada m. in. utwory Jacka Kaczmarskiego i Stanisława Staszewskiego, jak również utwory własne oraz Brassensa, Waitsa i Cave’a, których twórczość jest w Polsce prawie zupełnie nieznana głównie z powodu bariery językowej. Zespół wykonuje je w przekładach, np. Wojciecha Młynar¬skiego, ale także (Waits, Cave) w autorskich tłu¬maczeniach Prze¬mysława Lembicza. Słuchacze koncertu w Krynicy nie chcieli pozwolić artystom zejść ze sceny, a kultowe „Mury” niosły się na całe miasto.

 

 


 

 

Wieczór Krakowski

Wieczór Krakowski odbył się w tym roku pod hasłem „Twórzmy przyszłość”. Było to wyjątkowe, największe i jedno z najważniejszych spotkań „po godzinach” na Forum Ekonomicznym. Niezwykła atmosfera, wyśmienita kuchnia, bogaty program kulturalny – to tylko niektóre atuty, dzięki którym co roku Wieczór Krakowski jest tak lubianym przez gości Forum wydarzeniem. W czasie wieczoru goście usłyszeli koncert Karoliny Glazer Quintet i zespołu Blue Transfer oraz mieli okazję obejrzeć spektakl „Art Color Ballet”.

 


Projekcja filmu „Sala numer 6”

 

Goście Forum mieli okazję obejrzeć najnowszy film Karena Szachnazarowa, nakręcony na podstawie opowiadania Antoniego Czechowa. „Sala nr 6” została wybrana, żeby reprezentować rosyjską nominację do Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Film przedstawia realia szpitala psychiatrycznego, gdzie główny lekarz odkrywa w jednym ze swoich pacjentów skłonności do głębokiej refleksji i przewartościowuje swoje poglądy. Czy można wrażliwość nazywać chorobą i czy aby nie jest tak, że pacjenci są normalniejsi od „zdrowych”?

 

 

 


Koncert pianistyczny Krystyny Man Li Szczepańskiej

Goście Forum mieli także okazję do posłuchania muzyki poważnej. W repertuarze Krystyny Man Li Szczepańskiej można znaleźć utwory m.in. takich kompozytorów jak W. A. Mozart, J.S. Bach, czy S. Rachmaninow, ale to twórczość Fryderyka Chopina pianistka kocha najbardziej. W 2009 roku w ramach tournee po swoim rodzinnym kraju występowała z koncertem „Z Chopinem w Chinach”. Man Li Szczepańska gra też koncerty „Pamięci Papieża Polaka Jana Pawła II”, a także nagrywa utwory Chopina do filmu „Zakochany Sienkiewicz”. Oddanie i pasja, z jaką związana z Krakowem pianistka poświęca się popularyzacji muzyki wybitnego polskiego kompozytora, pokazują jak uniwersalne są jego dzieła. Podczas koncertu w Krynicy wybitna pianistka chińskiego pochodzenia zaprezentowała najpiękniejsze kompozycje Fryderyka Chopina. Rozbrzmiewające w sali akordy Poloneza B-moll i Etiudy Rewolucyjnej były niezwykłym akcentem Forum.

 


 

Prezentacja książki Johna O’Sullivana pt. „Prezydent, Papież, Premier”

Książka O’ Sullivana opowiada o tych, którzy zmienili świat – Ronaldzie Reaganie, Janie Pawle II i Margaret Thatcher. O’ Sullivan broni tych trzech wybitnych postaci przed ostatnimi zarzutami, że swoją polityką doprowadzili do obecnego kryzysu. Spotkanie z autorem tej niezwykłej książki było dużą atrakcją dla gości Forum, którzy licznie przybyli na wieczór.

 

 

 


Wystawa „Zmiana toru” i rozmowa L. Wałęsy ze S. Szuszkiewiczem

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się prezentowana w 20. rocznicę upadku komunizmu wystawa Europejskiego Centrum Solidarności. Jej uroczystego otwarcia dokonał Lech Wałęsa. Niedługo potem odbyła się projekcja filmu opowiadającego o wydarzeniach tamtych niedawnych lat. Na koniec Lech Wałęsa i Stanisław Szuszkiewicz jeszcze raz wrócili do historii i opowiadali, co tak naprawdę zmieniło się dzięki upadkowi komunizmu.

 

 


„Zjednoczeni w kolorach” – wystawa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej

Na wystawę złożyły się wyróżnione prace liceów plastycznych, w barwny sposób pokazujące proces integracji europejskiej i rolę, jaką odegrała w nim Polska. Unia jest tu pokazana w sposób nietuzinkowy – czasem z nadzieją, czasem z humorem. Wystawa to nie komentarz do bieżących wydarzeń, ale spojrzenie na politykę z zewnątrz, z charakterystycznym twórczym dystansem.

 

 

 


„Europa Karpat” – wystawa

Podczas Forum Ekonomicznego na krynickim deptaku (Pergola) co roku organizowany jest pokaz sztuki rękodzielniczej oraz spotkanie z przedstawicielami ginących zawodów. W gronie zaproszonych twórców są artyści z Europy Środkowo-Wschodniej, jak również przedstawiciele krynickiego Centrum Kultury. Wśród rękodzielników znaleźli się m. in. reprezentanci takich dziedzin artystycznych jak: malarstwo, haft, kowalstwo, wikliniarstwo, rzeźba, ceramika, tkactwo, bednarstwo.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród gości Forum, którzy mieli niepowtarzalną okazję nie tylko zobaczyć, jak dzieła powstają, lecz również zakupić prawdziwe perły ginącej sztuki.

 

 


Prócz wyżej opisanych w czasie Forum Ekonomicznego odbyły się też inne wydarzenia. Wśród nich należy wymienić chociażby wieczór autorski wybitnego białoruskiego poety Władimira Nieklajewa, koncerty Łady Marii Gorpienko, dziewczęcego Chóru Puellae Orantes oraz jednej z najlepszych formacji klezmerskich Di Galitzyaner Klezmorim, spektakl Teatru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, a także wystawy – „Portrety” Tomasza Terleckiego i „Wielcy Polono-Rumuni”. Nie sposób pominąć też Wieczoru Kultury Hiszpańskiej, Mołdawskiego Wieczoru Kultury i Wina oraz projekcji filmów – „Tamtego 1989 roku”(Polska) i „Lista Kiselowa” (Rosja). Forum Ekonomiczne w Krynicy to nie tylko miejsce na spotkania dotyczące biznesu i gospodarki, ale także doskonałe pole do prezentacji kultury.

 

 

 

 

 

 

Miasto Kraków – partner Programu Kulturalnego XIX Forum Ekonomicznego

 

Katalog do pobrania w formacie PDF