Startupy w służbie ochrony zdrowia

Jednym z głównych wydarzeń, towarzyszących 10. Forum Inwestycyjnemu w Tarnowie, który trwa 24-25 kwietnia 2017 roku, jest konkurs StartUp Award. Najlepsze innowacyjne firmy są prezentowane uczestnikom Forum.

Stanisław Radomiński, Członek Zarządu Quizit sp.z o.o. zaprezentował UnitDoseOne, który monituje proces lekowy w szpitalu. Każdy z nas oczekuje, że otrzyma najlepszej jakości usługi medyczne i preparaty. Według badań, 1 na 10 pacjentów otrzymuje leki niezgodne z leczeniem, które często powodują pogorszenie stanu zdrowia lub nawet śmierć. W tym samym czasie, ze względu na nieoptymalne terapie, w dużym tempie rosną budżety lekowe. Szacuje się, że w Polsce co roku wydajemy na leki o ok. 20 mln za dużo. UnitDoseOne jest systemem, który przepakowuje leki do dawki jednostkowej, a każda saszetka jest dodatkowo monitorowana. Obecnie projekt jest w fazie prototypu, ale już na maj 2017 roku planowanawne jest rozpoczecie fazy weryfikacyjnej. Firma podpisała już umowę z Urtica – największym dostawcą leków do polskich szpitali. Twórcy  przewidują równieżmożliwość najmu systemu dla mniejszych szpitali.

Podczas bloku tematycznego przedstawiony została także aplikacja Pelvifly, który umożliwia bezpieczny i skuteczny trening mięśni dna miednicy. Mięśnie dna miednicy odpowiadają za ważne role w życiu kobiet, a ich dysfunkcja powoduje m.in.: ostre i przewlekłe bole pleców, osłabienia po porodzie. Urządzenie jest skierowane głównie dla młodych mam, kobiet dojrzałych i aktywnych sportowo. Całość treningu jest monitorowana poprzez lekarza, który może modyfikować proces rehabilitacji. Cały program treningowy trwa od 3 do 6 miesięcy. Możliwość poradzenia sobie z tak delikatnym problemem jest początkiem fachowej rehabilitacji.

Stanisław Szczygieł przedstawił Feetsafety, który specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla branży hotelarskiej i SPA. W swojej ofercie Feetsafety posiada jednorazowe kapcie hotelowe, maty dla użyteczności publicznej oraz klapki basenowe. Wszystkie produkty nasączane są przebadanym dermatolgicznie preparatem wytworzonym dzięki autorskiej recepturze. Produkty zapewniają wielokierunkową ochronę i pielęgnację stóp.

Firma Nestmedic S.A. przedstawiła urządzenie Pregnabit, które jest pierwszym kompleksowym telemedycznym KTG. Za pomocą tego urządzenia, pacjentka może samodzielnie przeprowadzać badania, w dowolnym miejscu i czasie. Zebrane wyniki badań obsługuje personel medyczny, który kontaktuje się z pacjentką w przypadku zagrożenia.

W tym roku do konkursu startupów zgłosiło się 112 innowacyjnych firm z Polski, Ukrainy, USA oraz Słowacji. Projekty wyselekcjonowane zostaną przez analityków Startup HUB Poland – Partnera Merytorycznego Forum Inwestycyjnego. Partnerem Konkursu Startup Award 2017 jest PKN ORLEN. Pula nagród wynosi 100 000 zł. Laureatów poznamy 25 kwietnia.