Roger Casale, Prezes Organizacji New Europeans, będzie gościem X Forum Europa – Ukraina

X Forum Europa – Ukraina odwiedzi były poseł i prominentny polityk brytyjskiej Partii Pracy Roger Casale, który wystąpi w panelu “Integracyjne aspiracje Ukrainy w obliczu kryzysu projektu europejskiego i eurosceptycyzmu”.

Roger Casale jest jednym z najważniejszych proeuropejskich działaczy w Wielkiej Brytanii – założył organizację New Europeans, która aktywnie promuje wartości europejskie i promuje pozytywy europejskiego obywatelstwa nie tylko wśród Brytyjczyków ale także wśród innych obywateli UE.

Po wybuchy kryzysu na Ukrainie Casale kilkakrotnie zabierał głos na ten temat. W wywiadzie w maju 2014 roku oznajmił:
„Ukraińcy pokazali swoją miłość do wolności, która powinna nas w Europie onieśmielić. Oczywiście rewolucja [godności - red.] była skomplikowaną i wielowątkową sprawą. Jednakże zginęło dużo młodych ludzi, a tysiące ryzykowało życiem w imię wolności. Nie możemy ich zawieść. Trzeba powziąć wszelkie możliwe środki by ustabilizować sytuację i oddalić rosyjską agresję oraz ekspansję wpływów. Boję się, że na Ukrainie wybuchnie wojna domowa i nikt nie będzie wiedział co dalej robić. Trzeba ogromnego wysiłku dyplomatycznego by temu zapobiec. W międzyczasie, sankcje Ekonomiczne oraz środki wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego muszą zostać zwiększone oraz utrzymane do skutku. Nie możemy mieć również wątpliwości w kwestii obrony integralności terytorialnej UE”.

Żródło: neweuropeans.net

Foto: lfig.org