Były szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg wśród gości X Forum Europa-Ukraina

Swój udział w X Forum Europa – Ukraina w Rzeszowie (27-28 stycznia 2017) potwierdził Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Republiki Czeskiej, były szef dyplomacji Czech Karel Schwarzenberg. 

Karel Schwarzenberg studiował prawo na uniwersytetach w Wiedniu i Grazu oraz leśnictwo na uniwersytecie w Monachium. Po praskiej wiośnie zaangażował się w tworzenie czechosłowackich ośrodków opozycyjnych za granicą. Brał aktywny udział w ruchu obrony praw człowieka, pomiędzy 1984 a 1990 pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Helsińskiej Federacji na rzecz Praw Człowieka.

W 1989 uczestnik organizowanego przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką Seminarium Kultury Europy Środkowej, o którym Václav Havel powiedział, że było uwerturą do aksamitnej rewolucji. Powrócił do kraju po aksamitnej rewolucji 1989 roku. W latach 1990–1992 pełnił funkcję Sekretarza w Kancelarii Prezydenta Havla. W 1992 był Specjalnym Wysłannikiem OBWE do Górskiego Karabachu.

W 2004 został wybrany Senatorem. W latach 2007-2009 był Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Od 2009 jest liderem konserwatywnej partii politycznej TOP 09.

Po wyborach parlamentarnych w 2010 roku Karel Schwarzenberg objął stanowisko Wicepremiera oraz Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. W 2013 roku uzyskał mandat deputowanego do czeskiego parlamentu, tego samego roku został wybrany na Szefa Komisji Spraw Zagranicznych.

Został wyróżniony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2014) oraz Odznaką Honorową „Bene Merito” (2010).

Karel Schwarzenberg jest częstym gościem naszych spotkań. Tak, podczas XXIV Forum Ekonomicznego w 2014 roku, komentując fakt rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, podkreślał, że Europa powinna dostarczać pomoc zbrojną armii ukraińskiej za darmo, gdyż stawia ona czoła nie separatystom a regularnej armii rosyjskiej. „Albo będziemy w stanie zaakceptować fakty, albo będziemy tworzyć iluzję i wzajemnie się okłamywać, co na ogół robi Europa doskonale. Zwarcie szeregów, zatrzymanie i przestraszenie Putina realnymi działaniami, to jedyna szansa dla Europy i Stanów Zjednoczonych” – mówił Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Republiki Czeskiej.