Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Wzdłuż Dunaju, Karpat i Bugu. Turystyka, Środowisko, Współpraca

Forum Europa-Ukraina

Kwestie współpracy europejskich obszarów turystycznych zostały poruszone w panelu „Wzdłuż Dunaju, Karpat i Bugu. Turystyka, Środowisko, Współpraca”. Przed samą dyskusją, swoją drogę do sukcesu zaprezentowało Centrum Projektów Europejskich. Głównym zadaniem organizacji jest wdrażanie programów współpracy transgranicznej. „Postrzegamy współpracę międzynarodową na poziomie lokalnym jako część procesów rozwojowych. Pragniemy zbliżać ludzi, społeczności, całe regiony” – powiedział Andrzej Słodki, rzecznik prasowy Centrum Projektów Europejskich.

Dyskusję rozpoczęła moderatorka panelu, redaktor TVP  Barbara Włodarczyk. Czy Ukraina – jako destynacja turystyczna – jest niebezpiecznym miejscem? Mirosław Bieniecki , prezes Instytutu Studiów Migracyjnych wskazał na podwójny wymiar postrzegania współczesnej Ukrainy. Po pierwsze, turyści obawiają się podróży na Ukrainę, ponieważ jest ona w stanie wojny. Z drugiej strony pojawia się wymiar etyczny – trudno wyobrazić sobie, pomimo chęci wyjazdu tam, zwiedzanie kraju, który jest w otwartym konflikcie zbrojnym ze swoim sąsiadem.

Krzysztof Staszewski, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” zaznaczył, że w powszechnym dyskursie o współczesnej Ukrainie dominuje perspektywa wojenna, całkowicie pomijająca potencjał turystyczny kraju. Ważne jest, aby tę barierę pokonać. Marta Malska z Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im. I. Franka podkreśliła, że bezpieczeństwo w regionach nie objętych działaniami wojennymi jest na takim samym poziomie, co w regionach przygranicznych np. w Polsce. -Jest wiele osób, które pracują nad promocją oraz poprawą wizerunku Ukrainy, które chcą zachęcić zagranicznych turystów do odwiedzenia naszego pięknego kraju – stwierdziła na zakończenie swojej wypowiedzi. Perspektywa mołdawska została przedstawiona przez Ghenadie Buzę, przewodniczącego Rady Województwa Hincesti. – Naddniestrze jest ważną sprawą w polityce mołdawskiej, jednak staramy się, aby napięta sytacja w tym regionie nie wpływała na rozwój naszego państwa. Mołdawia to nie tylko świetne wina, ale także wspaniałe obiekty historyczne. Pragniemy, aby o naszym kraju mówiono również w kontekście wartości kulturowych, historycznych i architektonicznych.

Skip to content