Wyższe zarobki Ukraińców pracujących w Polsce


10.07.2017 – na podstawie „Pulsu Biznesu”

Ukraińcy zarabiają w Polsce coraz więcej. Ale i wydają coraz więcej – pisze w poniedziałkowym wydaniu „Puls Biznesu”.

Dziennik przypomina, że nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy do tej pory zarabiali u nas stosunkowo niewiele – średnio nieco ponad 2 tys. zł netto miesięcznie. Za taką pensję musieli pracować aż 54 godz. w tygodniu. Jednak, jak szacują cytowani przez „Puls Biznesu” eksperci rynku pracy, wynika, że ich oczekiwania finansowe gwałtownie wzrosły. Nawet do 30 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. To skutek prac sezonowych, wzrostu płacy minimalnej oraz zliberalizowania – od 11 czerwca – warunków pracy w Polsce dla obywateli Ukrainy.

Wyższe zarobki Ukraińców jednak przekładają się także na ich większe wydatki, nie tylko na Ukrainie, ale również w naszym kraju. W ślad za tym w największych polskich miastach powstaje coraz więcej sklepów z produktami z Ukrainy.

Z raportu Narodowego Banku Polskiego z końca ub. r. wynika, że w Polsce w celach zarobkowych przebywało w 2015 r. ok. 1 mln Ukraińców. Pracujący krótkookresowo zarobili 8 mld zł w 2015 r. (większość z tej kwoty, czyli 5 mld zł, przekazali na Ukrainę).

O współpracy polsko-ukraińskiej przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i mediów dyskutować będą podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Więcej o założeniach FE.