Wyrok dla Ratko Mladicia

22.11.2017 – Anna Kurowska

22 listopada, po trwającym 5 lat procesie, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze wydał wyrok skazujący Ratko Mladicia, byłego generała i dowódcę Sił Zbrojnych Republiki Serbskiej na dożywotnie więzienie za zbrodnie wojenne popełnione w latach 1992-1995 (w czasie wojny w byłej Jugosławii). Jest to proces jednej z najważniejszych postaci konfliktu w Bośni. Wcześniej wyrok 40 lat więzienia usłyszał Radovan Karadžić (prezydent Republiki Serbskiej w czasie wojny).

Ratko Mladić został aresztowany w 2011 roku w małej miejscowości Lazarevo (Serbia). Przewieziono go natychmiast do Hagi, a jego proces rozpoczął się niemal rok później. Trybunał uznał Mladicia winnym 10 z 11 zarzutów przedstawionych przez prokuratora (m.in. ludobójstwo, przymusowe przesiedlenia, ataki na cele cywilne). W trakcie odczytywania wyroku, stwierdzono że decyzje podejmowane przez Mladicia, bezpośrednio doprowadziły do prześladowań mieszkańców zajętych terenów ze względu na ich wiarę i narodowość. Mladić został również skazany za współudział w zbrodniach, o które oskarżony był Radovan Karadžić.

Ogłoszenie wyroku było najważniejszym wydarzeniem dnia, szeroko komentowanym nie tylko przez media na Bałkanach, ale również przez najważniejszych polityków. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić stwierdził, że „wszyscy wiedzieliśmy, jaki wyrok zapadnie. Chciałbym, aby od tego momentu wszyscy obywatele Serbii zaczęli patrzeć w przyszłość, abyśmy wiedzieli jak bronić pokoju i stabilności w regionie (…) i jak budować dla nas lepszą Serbię”.

– Wszyscy, którzy pełnią funkcje publiczne, są winni ofiarom nie tylko szacunek i pamięć o tym, co przeszli, ale również nadzieję, że możliwe jest stworzenie społeczności i państwa, w których odnajdziemy spokój i siłę, aby bez lęku patrzeć w przyszłość – powiedział były premier Federacji BiH oraz przewodniczący partii SDP.

W trakcie procesu. jak i po jego zakończeniu pojawiało się wiele głosów w obronie Mladicia. Darko Mladić, syn generała twierdził, że „każdy wyrok inny niż uniewinnienie będzie dla nas nie do przyjęcia”. W podobnym tonie wypowiadał się Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej, który w trakcie procesu zeznawał jako świadek obrony: – Ratko Mladić w sposób profesionalny dowodził armią bośniackich Serbów, bronił ich wolności oraz pomógł stworzyć Republikę Serbką. Niezależnie do wyroku, Mladić pozostanie legendą wśród nas.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

 

Źródła:

http://www.balkaninsight.com/en/article/ratko-mladic-awaits-genocide-verdict-in-the-hague-11-20-2017

http://rs.n1info.com/a343877/Vesti/Vesti/Mladic-osudjen-na-dozivotni-zatvor.html

http://rs.n1info.com/a343888/Vesti/Vesti/Vucic-i-funkcioneri-o-presudi-Mladicu.html

http://vijesti.hrt.hr/416507/haski-sud-prvostupanjska-presuda-ratku-mladicu

http://vijesti.ba/clanak/383154/nema-pomirenja-bez-istine-i-pravde-a-bez-pomirenja-nema-istinske-srece-za-bilo-koga-u-bih

https://www.nytimes.com/2017/11/22/world/europe/ratko-mladic-conviction-yugoslavia-bosnia.html