Wybory parlamentarne w Słowenii – problem z zawiązaniem koalicji?

Przedterminowe wybory parlamentarne w Słowenii za nami. Wstępne wyniki potwierdzają wygraną prawicowej partii SDS (Słoweńska Partia Demokratyczna), której liderem jest były premier – Janez Janša.

Stare Miasto w Ljublianie

14 marca, po tym jak Sąd Najwyższy Republiki Słowenii unieważnił wyniki wrześniowego referendum w sprawie ustawy regulującej modernizacji kolei na odcinku Divača-Koper, premier Miro Cerar podał się do dymisji. Ustawa była jednym z najważniejszych projektów rządu Cerara. – Projekt kolejowy  Divača-Koper miał być powiewem świeżości wśród wszystkich projektów modernizacyjnych, które odbywają się w Słowenii. Nie chcę uczestniczyć w blokowaniu dalszego rozwoju, dlatego muszą ustąpić z urzędu – powiedział premier na konferencji prasowej, podczas której przekazał swoją decyzję opinii publicznej. Ostatnie miesiące jego rządów nie należały do najłatwiejszych – ponad 60% ankietowanych wyborców wyrażało niezadowolenie z pracy jego gabinetu.

Przed wyborami największe szanse na wygraną miały partie SDS oraz Lista Marjana Šareca. Pierwsza z nich utrzymuje przewagę z ok. 25% wszystkich oddanych głosów. Tuż za nimi plasuje się partia Marjana Šareca z wynikiem 13% głosów. To daje im odpowiednio 25 i 13 miejsc z ogólnej liczby 90 członków Zgromadzenia Narodowego. Ugrupowanie ustępującego z urzędu premiera Cerara Partia Nowoczesnego Centrum uzyskała zaledwie 9,65% (9 miejsc w Parlamencie).

Prawicowa partia Janšy może mieć jednak problem z zawiązaniem koalicji. Niemal wszystkie ugrupowania centrum oraz centrolewicowe odmówiły już wcześniej współpracy z Janezem Janšą. Nie wchodzi zatem w grę porozumienie między SDS a pozostałymi dwiema partiami prawicowymi – Nowa Słowenia uzyskała tylko 7 mandatów, a Partia Narodowa zaledwie 4, co nie daje większości miejsc w parlamencie.  Sześciu partiom centrolewicowych, którym udało się wejść do Zgromadzenia Narodowego (SD – 10 mandatów; SMC – 9; Levica – 9; Partia Alenki Bratušek – 5; DeSUS – 5) łatwiej byłoby zatem zawiązać własną koalicję, której niewątpliwie przewodniczył by burmistrz Kamnika – Marjan Šarec. Lider LMŠ zaznaczył, że współpraca z Janšą oraz ewentualne zawiązanie koalicji nie wchodzi w grę. Jeżeli zatem lider SDS zdecyduje się na koalicję z NSi i SNS, będzie musiał zdobyć jeszcze ok. 10 posłów z partii opozycyjnych. Takiego scenariusza nie zakłada jednak Šarec, który zaapelował do reszty partii centrolewicowych, aby utrzymały swoje przedwyborcze obietnice o braku poparcia dla Janeza Janšy i tworzonej przez niego koalicji.

Zapytany o powyborcze przemyślenia, prezydent Borut Pahor powiedział: – Nawet jeżeli nie jestem zadowolony z wyników wyborów, to należy je uszanować. Tego lata naszym głównym celem powinno być szybkie i sprawne sformowanie rządu, aby uniknąć kryzysu gospodarczego, który może wywołać brak działającego rządu.

Nowy skład Zgromadzenia Narodowego pierwszy raz zbierze się 22 lub 23 czerwca. Prezydent musi wyznaczyć kandydata na stanowisko premiera nie później niż 30 dni od pierwszego posiedzenia parlamentu.

Więcej:

http://www.sloveniatimes.com/preliminary-results-confirm-clear-sds-win-major-coalition-building-problem

http://vijesti.hrt.hr/446507/slovenija-relativni-pobjednik-jansa-u-parlament-ide-9-stranaka

http://www.delo.si/novice/slovenija/tudi-ce-mi-volilni-rezultati-niso-vsec-jih-je-treba-spostovati-56882.html