Wybory parlamentarne na Słowacji w 2020 roku

Martin Barčík

29 lutego 2020 roku Słowacy będą wybierać nowy parlament. Głosy wyborców będzie chciało uzyskać 25 kandydujących partii politycznych. Jak zdecydują słowaccy wyborcy? Czy Słowacją będzie rządził nowy, czy obecny rząd?

Przewodniczący parlamentu Słowacji zdecydował o tym, że wybory parlamentarne odbędą się w sobotę 29 lutego 2020 roku w godzinach 7 – 22. Wybierać posłów do parlamentu ma obywatel, który najpóźniej w dzień wyborów osiągnie wiek 18 lat.

W wyborach będzie się ubiegać o głosy wyborców 25 partii politycznych. Z punktu widzenia polskich wyborów liczba kandydujących partii wydaje się duża, ale z całkowitej liczby zarejestrowanych partii na Słowacji nie wydaje się już tak dramatyczna. Oficjalnie zarejestrowanych jest tam 65 partii politycznych oraz 95 partii w likwidacji.

Słowacy będą wybierać 150 posłów do jednoizbowego parlamentu (Rady Narodowej Republiki Słowackiej). Na czteroletnią kadencję. Do parlamentu wchodzi partia, która uzyska co najmniej 5% głosów w skali kraju.

Do wyborów 2020 zarejestrowały się następujące partie polityczne: tworzące obecny rząd na Słowacji – Smer – Socjalna demokracja (premier Peter Pellegrini), Słowacka partia narodowa SNS (przewodniczący parlamentu Andrej Danko) oraz partia węgierskiej mniejszości Most-Híd (wiceprzewodniczący parlamentu Béla Bugár).

Kolejnymi partiami, które według sondaży mają szansę wejść do parlamentu są: określana mianem skrajnie prawicowej Kotlebovci – ĽSNS – Partia Ludowa Nasza Słowacja (Marián Kotleba), centrowa partia Za ľudí – Dla ludzi (były prezydent Słowacji Andrej Kiska). O głosy będzie ubiegać się także koalicja partii PS-Spolu. Centrolewicowa partia Progresívne Slovensko – Postępowa Słowacja (Michal Truban) wchodzą do wyborów jako koalicja z centrową partią Spolu – Razem (Miroslav Beblavý). Konserwatywna, antykorupcyjna partia OĽaNO – Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości wstawiły na swojej liście kandydatów więcej subiektów politycznych niż partia NOVA (Gábor Grendel), – Unia Chrześcijańska (Anna Záborská) oraz Zmena zdola (Ján Budaj).

O głosy Słowaków powalczą także: partia Sme Rodina – Jesteśmy Rodziną (Boris Kollár), liberalna partia Sloboda a Solidarita SaS – Wolność i Solidarność (Richard Sulík), chadecka partia KDH Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny.

Inne kandydujące partie według sondaży prawdopodobnie nie uzyskają potrzebnych 5 procent do tego, żeby ich reprezentanci mogli zasiąść w słowackim parlamencie. Chodzi o partie: Dobrá voľba (były minister zdrowia rządu premiera Fico). Jako opozycja do współrządzącej partii węgierskiej mniejszości kandyduje – Maďarská komunitná spolupatričnosť – Magyar Közösségi Összefogás (Gyula Bárdos). Węgierska mniejszość na Słowacji wynosi około 8,3 procent ludności. W tych wyborach nie można wykluczyć, że Węgrzy w słowackim parlamencie będą mieli innych reprezentantów.

Jakie będą wyniki wyborów? Tego dowiemy się po wyborach, ale preferencje pokazują, że tworzenie nowego albo starego-nowego rządu będzie trudne. Według sondażu agencji AKO partia Smer może uzyskałć 17,7%, co przyniosłoby rządzącej partii byłego premiera Roberta Fico 31 miejsc w parlamencie, ĽSNS uzyskałaby 11,7% głosów (21 miejsc). Trzecią najmocniejszą partią według preferencji badanych jest partia Za Ľudí (18 miejsc dla partii byłego prezydenta Andreja Kiski). Za nią uplasowała się koalicja partii PS-Spolu z 9,1% (17 miejsc). Partia OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena przekonałaby do siebie 8,3% głosujących, co zapewniłoby jej 15 miejsc w parlamencie. O jedno miejsce mniej (14) uzyskałaby partia Sme Rodina (7,6%). Do parlamentu Słowacji według sondażu agencji AKO dostałyby się jeszcze trzy partie: SaS uzyskałaby 6,8% (12 miejsc). Po 11 miejsc uzyskałyby partie KDH i SNS (po 6,2%).

Gdyby wybory skończyły tak, jak przewiduje sondaż, skład rządu Słowacji na pewno nie wyglądałby tak, jak wygląda obecnie. Wszystko z powodu partii Most-Híd, która według sondażu nie przekroczy progu wyborczego.

W parlamencie siedzi 150 posłów. Rząd utworzyć mogą partie polityczne, które uzyskają 76 posłów i już teraz jest jasne, że większości nie uzyska żadna z kandydujących partii. Tym samym będzie musiała prowadzić rozmowy, które wyłonią nową radę ministrów. Abstrahując od przedwyborczych dyskusji i ideologicznych różnic partii, z czysto matematycznego punktu widzenia wynika, że nowy rząd będą musiały stworzyć co najmniej 3 partie.

Słowacja powstała 1 stycznia 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Pierwsze wybory parlamentarne odbyły się tam w październiku 1994 roku. Kolejne w latach 1998, 2002, 2006, 2010, 2012, 2016. Wybory w tym roku będą już ósmymi od powstania kraju. Najwyższa frekwencja była w 1998 roku, kiedy osiągnęła 84,25%. Najniższa wyniosła 54,67% w wyborach 2006 roku.

Najniższa liczba partii w parlamencie wynosiła 6 (1998, 2006, 2010, 2012), najwięcej partii weszło do parlamentu w poprzednich wyborach w 2016 roku (8 partii). Sondaże od dłuższego czasu wskazują, że rekord ten zostanie w tegorocznych wyborach pobity, a w parlamencie znajdzie się 9 partii, co jeszcze bardziej skomplikuje powstanie nowego rządu.

Tylko raz w historii wyborów udało się stworzyć większościowy rząd jednej partii. W 2012 roku dokonała tego partia Smer, na którą oddało głos aż 44,41 procent wyborców co przełożyło się na 83 posłów.

Sondaże sondażami, zdecydują wyborcy przy urnach wyborczych. 29 lutego 2020 roku Słowacy zdecydują o tym, jaką przyszłość dla siebie widzą.

Źródła:

https://www.minv.sk/?volby-nrsr

http://ives.minv.sk/rez/registre/pages/list.aspx?type=ps

https://www.ta3.com/clanok/1173379/exkluzivny-prieskum-ta3-lsns-predbehla-demokraticku-opoziciu.html

https://www.ta3.com/clanok/1173406/exkluzivny-predvolebny-prieskum-pre-ta3.html