Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chorwacji

Anna Kurowska

Ostatni weekend w całej Europie stał pod znakiem wyborów do europarlamentu. Podczas gdy obywatele niektórych państw członkowskich już wcześniej zdążyli oddać głos na swoich kandydatów (np. Brytyjczycy), Chorwacja przeprowadziła głosowanie – tak jak Polska – w niedzielę 26 maja. Chorwaci wybierali 12 reprezentantów do Parlamentu Europejskiego.

Wszyscy kandydaci, bez względu na partyjną przynależność, zachęcali obywateli do licznego uczestnictwa w wyborach. Ostatnie chwile przed ciszą wyborczą wciąż wypełniane były przez wiece i spotkania. Na jednym z głównych placów Zagrzebia – Davor Bernardić, przewodniczący opozycyjnej partii SDP, zachęcał swoich wyborców do wzięcia udziału w głosowaniu hasłem „Chorwacja potrzebuje zmiany!”. Bernardić wyraził również nadzieję, że w tegorocznych wyborach udział weźmie większa liczba obywateli uprawnionych do głosowania niż w poprzednich w 2014 roku.

Do głosowania zachęcał również premier Andrej Plenković (HDZ). Stojący na czele rządu Plenković zauważył jak ważne jest to, aby jak największa liczba obywateli poszła do urn. „Europarlamentarzyści z Chorwacji są bardzo ważną częścią procesu decyzyjnego w Parlamencie Europejskim. Te decyzje, mają istotny wpływ na życie wszystkich ludzi w Chorwacji” – mówił.

Pierwsze wyniki miały być podane do wiadomości publicznej w niedzielę około 23:00. Według wstępnych ankiet (26.05, ok.19.40), rządząca partia HDZ uzyska 4 mandaty, zaś opozycyjna SDP zaledwie jeden mniej – 3. Co ciekawe, będące jeszcze niedawno (do kwietnia 2017 roku) w koalicji ugrupowanie MOST uzyskało poparcie poniżej 5%, co nie zapewni im nawet jednego mandatu w Parlamencie Europejskim.

Biljana Borzan i Tonino Picula, znajdujący się na listach wyborczych SDP, pozytywnie ocenili wstępne wyniki wyborów. „Jest oczywiste, że osiągnęliśmy nasz cel, który (jako partia) postawiliśmy przed sobą przed wyborami. Pomimo niemal dwuletnich wewnętrznych turbulencji udało nam się zjednoczyć wewnątrz naszego ugrupowania” – skomentował Picula, doświadczony europoseł oraz były minister spraw zagranicznych Chorwacji.

Uzyskanie 4 mandatów uważa się za niezbyt dobry wynik rządzącej partii HDZ. Przewodniczący chorwackiego Saboru, Gordan Jandroković, skomentował głosowanie mówiąc, że „nie obawia się tych wyników. Wiele razy już widzieliśmy sytuacje, w których wstępne wyniki nie odzwierciedlały ostatecznych wyników, dlaczego poczekamy jeszcze z komentarzem do ogłoszenia oficjalnych liczb.”

Słaby wynik swojego ugrupowania oraz nieuzyskanie żadnego mandatu w Parlamencie Europejskim skomentował Božo Petrov. „Zaledwie 1/3 obywateli zdecydowała się pójść dziś do urn. To również mówi wiele o sytuacji i apatii w chorwackim społeczeństwie, które w ogóle nie było zainteresowane eurowyborami. To też wiele świadczy o polityce, którą prowadzi się w Chorwacji. Chorwaci powinni być bardziej zaangażowani w procesy decyzyjne, np. w czasie referendów”.

Frekwencja przy urnach wyborczych nie była zbyt duża – według danych z godziny 16.30, w całej Chorwacji w głosowaniu udział wzięło 21,3 % uprawnionych do głosowania (dane podane przez chorwacką Państwową Komisję Wyborczą).

Ostateczne wyniki pokazały, że rządząca HDZ oraz opozycyjna SDP uzyskały taką samą liczbę mandatów – po 4. Po jednym mandacie uzyskały pozostałe ugrupowania: Suverenisti, lista Mislava Kolakušića, Živi zid oraz Amsterdamska koalicija.

Źródła:

https://www.hrt.hr/515420/eu-izbori-2019/bernardic-u-hrvatskoj-su-nuzne-promjene

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Reakcije-HDZ-jako-zadovoljan-Ranko-Ostojic-sjaji-od-zadovoljstva?meta_refresh=true

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Izasle-su-nove-izlazne-ankete-Situacija-se-malo-promijenila-HDZ-u-ipak-pet-mandata?meta_refresh=true

https://dnevnik.hr/vijesti/izbori-za-europski-parlament-2019/gordan-jandrokovic-komentirao-prve-rezultate-izlaznih-anketa—562331.html

https://vijesti.hrt.hr/516167/hdz-u-i-sdp-u-najvise-mandata-mislav-kolakusic-iznenaenje-izbora