Wspólny głos premierów Szwecji i Japonii


11.07.2017 – Krzysztof Kotlarski

Premier Japonii Shinzo Abe spotkał się w Sztokholmie ze szwedzkim szefem rządu Stefanem Löfvenem. Rozmawiali przede wszystkim o zacieśnieniu współpracy gospodarczej między swoimi państwami. Poruszyli też kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, przede wszystkim w kontekście zagrożenia ze strony Korei Północnej.

Dwudniowa wizyta premiera Japonii w Szwecji jest częścią podróży po krajach skandynawskich, również po Finlandii i Danii. Głównym tematem poruszanym przez delegację Kraju Kwitnącej Wiśni jest podpisana niedawno umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską, a Japonią. Choć jej zapisy będą wchodziły w życie stopniowo, premier Abe już teraz zachęca europejskich partnerów do wzmożonych inwestycji. W rozmowach z premierem Löfvenem szczególny nacisk położony był na współpracę w dziedzinie innowacji, w której oba kraje od lat pozostają światowymi liderami.

Obaj premierzy rozmawiali również o wielu tematach związanych z bezpieczeństwem. Zarówno Japonia jak i Szwecja pełnią w bieżącym roku rolę tymczasowych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szefowie rządów szczególnie stanowczy zabrali głos w sprawie napięć na Półwyspie Koreańskim. Oficjalnie potępili kontynuowanie przez reżim koreański prób rakietowych.

Delegacje obu państw wyraziły nadzieję, że bilateralne stosunki polityczne i gospodarcze będą systematycznie rozwijane, szczególnie mając na uwadze przyszłoroczną 150. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Szwecją i Japonią.

 

Źródła:

www.government.se

www.government.se

www.usnews.com

Foto: Sören Andersson/Government Offices