Wołodymyr Omelian gościem XXIX Forum Ekonomicznego

Już po raz drugi w Forum Ekonomicznym w Krynicy weźmie udział minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelian. W ramach Forum Omelian wystąpi w panelu dyskusyjnym pod tytułem „Europejski transport – bezpieczny, zrównoważony, inkluzywny. Realny plan czy mrzonka?”

W panelu wystąpią także polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz sekretarz stanu ds. infrastruktury Portugalii Jorge Delgado. Uczestnicy dyskusji będą mówić, między innymi o mobilności osób, rozszerzaniu sieci połączeń i współpracy w zakresie infrastruktury pomiędzy państwami i regionami.

W ostatnich latach ukraińska infrastruktura doświadczyła wielkich zmian. Na rynek weszły potężne europejskie firmy lotnicze i autobusowe, w tym Ryanair, Wizzair, Uber (wraz z Uber Shuttle), Ecolines, Leo Express, Eurolines, Ernest Airlines oraz Flixbus. W ciągu trzech lat Ukraina otworzyła nowe kierunki tanich linii lotniczych aż do 18 europejskich państw, i siec tych połączeń ciągle się rozwija. Pod tym względem, Ukraina jest liderem wśród krajów obszaru WNP. Tegoroczne spotkanie może posłużyć powodem do intensyfikacji dialogu dla realizacji kolejnych projektów infrastrukturalnych pomiędzy Ukrainą a innymi państwami europejskimi. Wielką rolę odgrywa tu Polska, z którą Ukraina pracuje nad realizacją szeregu projektów dotyczących połączeń komunikacyjnych, zarówno drogowych, jak i kolejowych.

Wołodymyr Omelian jest ministrem infrastruktury od 2016 r. Absolwent Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (2000) i Politechniki Lwowskiej (2001). Studiował finanse, ekonomię i stosunki międzynarodowe. Od 2000 zawodowo związany z administracją państwową. Pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w tym od 2002 do 2006 w stałym przedstawicielstwie Ukrainy przy ONZ w Wiedniu. W latach 2006–2007 był wicedyrektorem departamentu w resorcie gospodarki, następnie do 2010 urzędnikiem w resorcie środowiska (m.in. jako szef sekretariatu ministra). W 2010 powrócił do MSZ, gdzie od 2011 kierował wydziałem ds. Rosji. Od 2012 był zastępcą dyrektora w Ministerstwie Finansów. W 2014 objął najpierw stanowisko szefa służby ministra gabinetu ministrów, a następnie wiceministra infrastruktury. 14 kwietnia 2016 został powołany na urząd ministra infrastruktury w rządzie Wołodymyra Hrojsmana.