Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Wojsko Polskie walczy z pandemią

Artykuły

Podsumowanie działań armii związanych z pandemią

Mariusz Błaszczak; fot: Centrum Operacyjne MON

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej:

Świat stanął w obliczu zupełnie nowego, globalnego zjawiska i wyzwania. Różne kraje i ich systemy ochrony zdrowia reagowały na epidemię w różny sposób. Pandemia COVID-19, która dotknęła cały świat jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla służb cywilnych, na których zwykle spoczywa zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwu. Od początku epidemii Wojsko Polskie wspiera służby cywilne w zwalczaniu  wirusa SARS-CoV-2. Codziennie kilka tysięcy żołnierzy realizuje zadania o wielowymiarowym charakterze.

W czasie obowiązującej kontroli granic państwa do 13 czerwca;  czyli przez 89 dni żołnierze, strzegąc granic kraju razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej, wystawili 240 posterunków.

Wspólnie z Policją pilnują przestrzegania kwarantanny, dostarczają też niezbędne środki ochrony osobistej oraz żywność do domów pomocy społecznej, odkażają pomieszczenia, docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, przebywających na kwarantannie oraz rodzin medyków.

Przeszkolono medycznie ponad 100 tysięcy żołnierzy

Podjęte przez mnie decyzje pozwoliły na przeszkolenie medyczne żołnierzy i gotowość do wsparcia cywilnej służby zdrowia. Już teraz gotowych jest ponad 100 tysięcy, a docelowo szkolenie przejdzie każdy żołnierz Wojska Polskiego. Dzięki wojskowym logistykom do szpitali jednoimiennych trafiał potrzebny sprzęt. Wojska Obrony Terytorialnej poszerzają możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa, poprzez stałe i mobilne punkty pobierania wymazów, ale również przez uruchamianie punktów TEST&GO. Punkty były i są uruchamiane przede wszystkim w miejscach dotkniętych ogniskami zakażeń, jak Górny Śląsk czy Kalisz. Łącznie pobrano ponad 139 tysięcy wymazów. Ponad 339 dezynfekcji przeprowadzili żołnierze wojsk chemicznych. Odkażone zostały placówki opieki społecznej, szpitale, infrastruktura miejska jak również  samoloty i transporty sprzętu wojskowego wracającego z misji.

Domy pomocy społecznej pod specjalnym nadzorem

Wojsko Polskie jest w stałym kontakcie z domami pomocy społecznej w całym kraju, niosą tam nieocenioną pomoc. Żołnierze WOT dowożą tam artykuły żywnościowe, niezbędne środki ochrony, a także wraz z personelem tych placówek i wolontariuszami opiekują się pensjonariuszami. Studenci wojskowych uczelni także aktywnie włączyli się we wsparcie funkcjonowania placówek medycznych. Żołnierze i podchorążowie  odpowiedzieli na apel o oddawanie krwi w tym trudnym czasie dla pacjentów i  służby zdrowia. Od marca łącznie oddano ponad 6 tysięcy litrów krwi. Kontynuujemy akcję honorowego oddawania krwi.

Kilkaset ton transportów medycznych

Zapewniliśmy cztery transporty środków ochronnych w ramach programu lotniczego  SALIS pod egidą NATO. Nasi żołnierze logistycy dostarczyli medykom i potrzebującym łącznie kilkaset ton najpotrzebniejszego sprzętu jak maski czy kombinezony ochronne, a do placówek oświatowych płyny do odkażania. Uruchomiono specjalną infolinię dla osób samotnych, źle znoszących kwarantannę, przy której dyżurują psychologowie WOT oraz pedagodzy, którzy pomagają rozwiązywać rodzicom problemy z nauką zdalną. W tej chwili  infolinia zmieniła swoją formułę ze względu na okres wakacyjny i udziela informacji na temat zasad, uwarunkowań prawnych i możliwości wsparcia ich działań przez Wojsko Polskie dla organizatorów letniego wypoczynku.

To nasza odpowiedź na liczne sygnały, które docierały do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zagraniczne misje humanitarne

Wysłaliśmy zagranicę 3 wojskowe misje medyczne – do Włoch, Słowenii i Stanów Zjednoczonych. Nasi medycy podzielili się wzorcami efektywnej walki z epidemią oraz pomagali miejscowym medykom. Misje przyniosły bezcenną wiedzę o metodach zwalczania choroby COVID-19.

Wojsko Polskie jest stale gotowe do wsparcia  wszędzie tam, gdzie jest taka  potrzeba. Dotychczasowe działania takie, jak wcześniej akcja „Odporna Wiosna”, a obecnie „Trwała Odporność”,  przynoszą wymierne efekty i będą kontynuowane zgodnie z potrzebami placówek medycznych, opiekuńczych oraz władz samorządowych.

Skip to content