Włosi zagłosują w referendum nad zwiększeniem autonomii


06.10.2017 – Karolina Iskierka

Mieszkańcy północnowłoskich regionów Lombardia i Veneto 22 października wezmą udział w referendum w sprawie zwiększenia autonomii. Glosowanie będzie miało charakter konsultacyjny. Inicjatorami referendum są gubernatorzy obu regionów – Roberto Maroni i Luca Zaia – wywodzący się z tej samej partii politycznej – Liga Północna. Głównym argumentem zwolenników zwiększenia autonomii bogatych w porównaniu do reszty kraju regionów Północy jest chęć zatrzymania większej części wpływów z podatków.

Referendum jest zgodne z włoską konstytucją, której artykuł 116 Rozdziału V daje włoskim regionom prawo występowania do rządu o zwiększenie obszaru kompetencji. Do tej pory jednak żaden region nie skorzystał z tego zapisu. W Lombardii nowością przy okazji referendum będzie również możliwość oddania głosu drogą elektroniczną, niedostępna wcześniej we Włoszech.

Szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeniach w Katalonii organizatorzy referendum oraz włoskie media podkreślają, że głosowanie nie wiąże się w żaden sposób z dążeniami separatystycznymi (z których niegdyś znana była Liga Północna), a jedynie z dążeniem Lombardii i Veneto do uzyskania statusu regionu autonomicznego, jaki mają obecnie regiony wyspiarskie (Sycylia i Sardynia) oraz regiony posiadające znaczny odsetek mniejszości narodowych (Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska i Valle d’Aosta).

 

Źródło:
http://milano.corriere.it/cronaca/cards/lombardia-veneto-referendum-l-autonomia-vademecum/cosa-chiede-quesito-referendum_principale.shtml