Wicepremier Jarosław Gowin gościem XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Jarosław Gowin weźmie udział w dyskusji o możliwościach dla osób powracających z emigracji do Polski oraz rozwoju sektora ochrony zdrowia.

Jarosław Gowin dyskutował będzie między innymi z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeną Borys-Szopą, minister przedsiębiorczości i technologii – Jadwigą Emilewicz oraz prezesem PKO Banku Polskiego – Zbigniewem Jagiełło. To uczestnicy panelu „Polska atrakcyjnym pracodawcą dla powracających z emigracji”. Wicepremier Gowin weźmie udział również w dyskusji: „Inwestycja a nie koszty – jak i dlaczego zwiększać nakłady na ochronę zdrowia?” Wystąpią w niej także: minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Krzysztof Ardanowski, minister inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński oraz minister edukacji narodowej – Dariusz Piontkowski.

Według doniesień badawczych, procent polskich emigracji ulega spadkowi. Mimo wszystko nadal obserwowany współczynnik wyjazdów jest wyższy od powrotów do ojczyzny. Tym co skłania Polaków do powrotu jest sentyment, spadek skali bezrobocia oraz podwyższenie płacy. Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone przez rząd, aby Polska stała się atrakcyjnym krajem do zamieszkania dla wyjeżdżających? Czy oferowany w innych państwach komfort życia, jest w stanie być zastąpiony programem reform polskiej gospodarki?

Jednym z aspektów, który wpływa na ocenę funkcjonowania polskiego systemu jest ochrona zdrowia. Niestety wymaga ona wielu poprawek. W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia, nasze państwo znajduje się na 32 miejscu. Powodem i skutkiem tego faktu są liczne strajki lekarzy, którzy walczą o lepszą płacę i warunki wykonywania zawodu. Pacjenci natomiast zgłaszają konieczność długiego oczekiwania w kolejkach do specjalisty, wysokie koszty leczenia, niskie standardy opieki medycznej w szpitalach. Często, aby uniknąć trudności korzystają z odpłatnej opieki. Według raportu CBOS, 74% respondentów skorzystało z usługi prywatnej, ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę finansowaną ze środków publicznych. W jaki sposób poprawić politykę opieki zdrowotnej?

Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego. Działalność polityczną rozpoczął w 1990 roku. Wchodził w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W 2003 roku utworzył Wyższą Szkołę Tischnera w Krakowie. Autor artykułów filozoficznych, politologicznych i recenzji.