Wiadomości z Republiki Czeskiej

Dlaczego bogaci Rosjanie wyprowadzają się z Czech, za co Praga została piątym miastem świata oraz kto jest kolejnym kandydatem na prezydenta – oto przegląd najświeższych informacji od naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

 

Ósmy kandydat na prezydenta

Lekarz i aktywista Marek Hilšer oficjalnie ogłosił, że weźmie udział w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Czechach. W związku z tym, że nie udało mu się zebrać wystarczającej liczby podpisów obywateli (43 850), postanowił zwrócić się z prośbą o wsparcie do izby wyższej czeskiego parlamentu; jego kandydaturę poparło 11 senatorów. Hilšer podkreśla wagę budowania społeczeństwa obywatelskiego, odnosi się do tradycji zachodnioeuropejskiej demokracji, przestrzega przed monopolizacją władzy politycznej. Jego zdaniem Republika Czeska potrzebuje prezydenta, który będzie respektował założenia konstytucji i stanie się ich strażnikiem, nie będzie marionetką milionerów czy zakulisowych graczy, a przede wszystkim wysłucha głosu słabszych i nie będzie bał się podejmować trudnych tematów.

Źródło: www.lidovky.cz

 

Majętni Rosjanie opuszczają Kralowe Wary

Bogaci Rosjanie zaczęli masowo wyprowadzać się malowniczej stolicy kraju karlowarskiego. Według doniesień miejscowych agencji nieruchomości, w strefie uzdrowiskowej zostało wystawionych na sprzedaż aż 20 proc. mieszkań zakupionych niegdyś przez Rosjan. Na decyzję przedstawicieli jednej z najliczniejszej mniejszości w Kralowych Warach wpłynął konflikt na Ukrainie i Krymie, wynikające z niego sankcje gospodarcze oraz drastyczne obniżenie wartości rubla, co zmieniło poziom zamożności żyjących w Czechach Rosjan. Wskutek ich wyprowadzki z miasta ucierpiał lokalny przemysł gastronomiczny oraz rynek sklepów luksusowych.

Źródło: ekonomika.idnes.cz

 

Praga piątym miastem na świecie pod względem jakości transportu publicznego

Infrastruktura transportowa w Pradze osiągnęła na tyle wysoki poziom, że miasto uplasowało się na piątej pozycji w światowym rankingu zrównoważonego ruchu miejskiego opracowanego na potrzeby raportu Sustainable Cities Mobility Index 2017. Eksperci ocenili jakość transportu miejskiego w 100 miastach na świecie, uwzględniajac przy tym trzy kategorie: społeczną, ekologiczną oraz ekonomiczną. Do pierwszej zalicza się m.in. bezpieczeństwo, dostępność środków transportu czy dostosowanie ich do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. W drugiej kategorii wzięto pod uwagę emisję gazów cieplarnianych i dążenie do jej ograniczenia, infrastrukturę rowerową oraz wsparcie elektromobilności. W ramach ostatniej kategorii ocenione zostały aspekty ekonomiczne transportu – ile zajmują i ile kosztują dojazdy.

Źródło: domaci.ihned.cz