Wejście ukraińskich firm na polski rynek-dlaczego ten trend utrzyma się w 2021 roku?

Andrii Romanchuk, Adwokat, Partner EUCON Legal Group

Jak potwierdza ogromna ilość badań wewnętrznych i zewnętrznych, Polska jest doskonałym kierunkiem do inwestowania i rozwoju biznesu. Najnowszy ranking „Global Best to Invest” (2019) wskazuje, że Polska jest na piątym miejscu za Chinami, Niemcami, Wielką Brytanią i Indiami. Raport „Financial Times” pokazuje podobne wyniki, a mianowicie: Polska zajmuje również piąte miejsce pod względem wartości nowych inwestycji.

 

94% inwestorów zagranicznych ponownie zainwestowałoby w Polsce

Według 12 edycji badania klimatu inwestycyjnego przeprowadzonego przez Grant Thornton, Polska Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz HSBC, decyzję o ponownej inwestycji podjęłoby 94% inwestorów.

 

Wspieranie innowacji

Polska jest doskonałym miejscem dla innowacyjnych przedsiębiorców, biorąc pod uwagę szeroki zakres programów akceleracyjnych, programów skale-up dla startupów, dotacji i tym podobnych. Szczególną uwagę zwraca się na start-upy zlokalizowane we wschodniej części kraju, gdzie programy są bardziej opłacalne, ponieważ ta część kraju jest mniej rozwinięta niż regiony Zachodnie. Finansowanie obejmuje usługi analizy możliwości eksportowych firmy, wyboru rynków docelowych i opracowania modelu biznesowego internacjonalizacji (koncepcja wejścia na rynek). Działania prowadzące do wdrożenia tego modelu są również obsługiwane przez ten program.

 

Znaczne wsparcie i zaufanie instytucji UE

Ogólnie rzecz biorąc, przywódcy UE uzgodnili 750 mln EUR funduszu odbudowy na następne trzy do czterech lat i 1,074 mld EUR na lata 2021-27 (ceny za rok 2018)). Z całego tego pakietu finansowego Polska otrzyma ogólnie 125 mld EUR dotacji i 34 mld EUR tanich pożyczek z funduszu odbudowy. Od 2004 r. do polskiego budżetu wpłynęło już 181 mld EUR z funduszy unijnych.

 

Duży rynek krajowy

Polska jest jednym z największych państw członkowskich UE. Jest to również szósty najbardziej zaludniony kraj UE i największy rynek w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polski rynek jest znacznie bardziej konkurencyjny niż inne rynki regionalne. Tutaj, w sercu Europy, przedsiębiorcy mogą założyć firmę i nie tylko sprzedawać towary w Polsce, ale także uzyskać szerokie możliwości eksportu.

 

Władza

Jak podkreślają przedstawiciele ukraińskiej społeczności biznesowej, polska władza działa w sposób przejrzysty i jest postrzegana jako ogromna przewaga nad sytuacją, która istnieje w większości przypadków na terytorium Ukrainy. Urząd do Spraw Cudzoziemców i granica ukraińsko-polska pozostają w dalszym ciągu problematycznymi i biurokratycznymi kwestiami.

 

Znaczne wsparcie przedsiębiorców podczas COVID-19

W marcu 2020 r. Polski rząd ogłosił pakiet stymulacyjny w wysokości 212 mld PLN (47 mld EUR), co odpowiada 9,2% PKB kraju, na poparcie wpływu COVID-19. W maju oddział pracy ogłosił, ile środków trafiło do firm pod tzw. tarczą antykryzysową. W tym czasie łączna kwota wynosiła 9,76 mld PLN.

Jak wspominał Pan Vasyl Rakivnenko współwłaściciel i Prezes Zarządu SERVIRED Sp. z o. o. (Firma transportowa z ukraińskimi korzeniami, która jest częścią Forbes Diamonds, Polska): „Mogę dodać, że kryteria zostały określone w bardzo przejrzysty sposób, decyzje zostały wydane w ciągu 2 dni, a po 2 dniach pieniądze były na koncie firmy. Sama procedura składania odbyła się online za pośrednictwem banków. Co więcej, firmy z zagranicznymi właścicielami i zarządem również otrzymywały wsparcie w ramach polskiej tarczy antykryzysowej według tych samych kryteriów, co każda inna polska firma”.

 

Ceny nieruchomości mieszkalnych

Polski rynek mieszkaniowy pozostaje stabilny, ale prognozy nie są tak dobre. Według Fitch Ratings polska gospodarka skurczy się w tym roku o 0,6%, co oznacza spadek w stosunku do prognozy wzrostu o 1,8% z powodu COVID. Standard Chartered Bank jest nieco bardziej pesymistyczny, przewidując spadek o 1,7% w tym roku.

Według Global Property Guide, w Warszawie średnia cena dla istniejących domów wynosi 9 301 zł (2052 EUR) za mkw. w 2019 roku podał NBP. Mieszkania również drogie w Gdańsku, średnia cena 8 268 PLN (1824 EUR) za mkw., Kraków – 7 414 PLN (1635 EUR) za mkw., Gdynia – 7 384 PLN (1629 EUR) za mkw., i Wrocław z 7 316 PLN (1614 EUR) za mkw.

Innym źródłem, które znacznie pomaga w zakupie nieruchomości, jest dostępność pożyczek na okres do 30 lat, co pozwala na zakup mieszkania całkiem wygodnie.

 

Ceny nieruchomości komercyjnych

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 2,92 mld EUR w pierwszej połowie 2020 r., czyli o prawie 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. – podała firma doradcza Savills.

W pierwszej połowie 2020 r. najwięcej inwestycji wykonano w nieruchomości biurowe (1,33 mld EUR, spadek o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim), a następnie nieruchomości magazynowe i przemysłowe (1,15 mld EUR, wzrost o prawie 155% rok do roku) ” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym przez Savills.

 

Podatek

Estoński model podatku dochodowego ma wejść w życie w 2021 r., czyniąc system podatkowy jeszcze bardziej proinwestycyjnym. Głównym celem jest zachęcenie firm do zwiększenia środków trwałych, zatrudnienia i zachęcenie firm do nowych inwestycji.

Ministerstwo szacuje, że około 200 000 polskich firm skorzysta z tego rozwiązania, ale są warunki, które trzeba spełnić, aby z niego skorzystać.

 

Polityka

Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) pozostaje najpopularniejszą partią polityczną w Polsce, ponieważ ich kandydat Andrzej Duda, który wygrał wybory prezydenckie w maju 2015 r., wygrał je ponownie w czerwcu 2020 r., a partia PiS zdobyła większość mandatów w listopadzie 2015 r. i utrzymała większość w Sejmie, ale straciła większość w Senacie dla opozycji. Kolejne wybory przewidziane są za 3 lata, które w najbliższym czasie zapewnią stabilność na polskiej scenie politycznej.

 

Wsparcie ukraińskich przedsiębiorców w Polsce

Ponadto, aby ułatwić adaptację ukraińskich przedsiębiorców w Polsce i uzyskać wsparcie przy wejściu na rynek UE, utworzono tutaj Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce, które reprezentuje takie branże: IT, sektor usług, rolnictwo, transport, produkcja towarów, obróbka metali, pakowanie, budownictwo, handel detaliczny i tym podobne. Głównymi celami powstania Stowarzyszenia były:

  • lobbing;
  • ochrona interesów biznesowych;
  • wymiana informacji między top-menedżerami a właścicielami firm.

Kolejnym zadaniem realizowanym w Zrzeszeniu są comiesięczne wydarzenia networkingowe, na które zapraszani są przedsiębiorcy i przedstawiciele światowych korporacji w celu wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk.

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP