VIII Forum Inwestycyjne (2015)

Nowe modele zarządzania w firmach, cyfryzacja, Internet Rzeczy, klastry przemysłowe, efektywne  wykorzystanie środków z nowej perspektywy unijnej to wiodące tematy ósmej edycji Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. W trakcie Forum rozmawiano o wyzwaniu jakim jest innowacyjność, szczególny nacisk został położony na szanse jakie otwiera jednolity rynek cyfrowy w Europie przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także na problem wspierania innowacyjności i konkurencyjności. Nowymi tematami poruszanymi na konferencji były także bioekonomia, telemedycyna, a także rozwój startupów.

Gości konferencji  przywitał Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa, mówiąc, że tegoroczne Forum Inwestycyjne jest wieloplatformowe. – Ważną jego częścią będzie wręczenie Nagród dla Najlepszego Inwestora, który wywarł największy wpływ na  rozwój inwestycji w Polsce. Następnie Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski  podkreślił, że formuła tegorocznej edycji Forum została rozszerzona. Zdaniem Zygmunta Berdychowskiego nie można w dzisiejszych czasach prowadzić firmy bez otwarcia się na nowe technologie, dlatego po raz pierwszy zorganizowana konkurs „Start up Award”.

Stanisław Sorys, Wicemarszałek województwa małopolskiego mówił, że najwięcej stref kreatywności powstało właśnie na tarnowskiej ziemi. Małopolska to miejsce, gdzie warto robić inwestycje,  forum  to nie tylko towarzyskie wydarzenie, ale też miejsce podejmowania ważnych decyzji dla regionu. 

O finansowaniu gospodarki w taki sposób, by nadal zapewnić jej kolejne dekady wzrostu debatowano podczas pierwszego panelu VIII Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. Profesor Marek Kozak zauważył, że powinniśmy mniej wydawać na infrastrukturę, a więcej na badania i rozwój. – O ile infrastruktura jest potrzebna, to my powinniśmy zadbać i skupić się na tworzeniu miejsc pracy tak, aby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać za granicę. To ludzkie wartości decydują o tym, jaki będzie wzrost i rozwój Polski. – powiedział profesor Marek Kozak. – Jednym z głównych celów w całej Europie powinno być skuteczne wykorzystywanie unijnych środków w taki sposób, by gospodarka ciągle wzrastała. Oczywiście, trzeba poprawiać infrastrukturę, ale w taki sposób, aby ułatwiać działalność przedsiębiorcom, którzy tworzą miejsca pracy. Potrzebne są też reformy, gdyż nasze gospodarki są w tyle za wieloma krajami. Większość wzrostu ekonomicznego w Europie opiera się nie na dużych firmach, a średnich i małych przedsiębiorstwach – mówił Axel Kalinowski, Manager ds. Europy Kontynentalnej, London Stock Exchange.

Na Forum rozmawiano również o funkcji biznesu i jego znaczeniu dla lokalnej społeczności oraz o tym jak przemysł może pozytywnie oddziaływać na lokalne środowisko. Celem polityki regionalnej jest sprzyjanie długofalowemu rozwojowi gospodarczemu, opartemu na stabilnych fundamentach, które mogą tworzyć jedynie duże i prężnie działające firmy skupiające wokół siebie sieć dostawców. Nowoczesne przedsiębiorstwa kreują także w wymiarze lokalnym to, co często w Polsce kuleje czyli współpracę między biznesem, samorządami i nauką.  Ponadto wzajemna zależność dużych i małych firm, nawet formalnie bezpośrednio ze sobą nie związanych, skutkuje zwiększeniem konkurencyjności, ograniczeniem kosztów logistyki oraz ma wymierne korzyści społeczne na przykład w okresie dekoniunktury czy kryzysów ekonomicznych.  Zwrot w kierunku startupów nie może dziwić skoro prestiżowy magazyn Forbes odnotował: słynąca w globalnym środowisku startupowym z utalentowanych programistów, polska scena młodej przedsiębiorczości zyskuje uznanie, co widać po sukcesach takich startupów modowych jak Mustache i Showroom czy aplikacji do programów lojalnościowych ZenCard. (…) Przedsiębiorcy są tutaj dużo bardziej otwarci na networking i współpracę niż kiedykolwiek wcześniej – Polska też wykazuje się międzynarodową inicjatywą i wykorzystuje rodzime talenty w globalnej konkurencji.  Scena startupowa jest mniej scentralizowana niż w innych krajach i rozwija się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, ale rosnąca liczba ogólnokrajowych imprez i inicjatyw sprawia, że Polska staje się przedsiębiorczym hot-spotem, którym uważnie interesują się tak wielcy gracze jak chociażby Deutsche Telekom czy Google.

W tym roku po raz pierwszy rozstrzygnięto konkurs „Start up Award” organizowany z myślą o młodych przedsiębiorcach, szukających środków na realizację swoich nowatorskich pomysłów.  Do rywalizacji stanęło 67 firm. Zwycięzcami zostali Bartłomiej Wielogórski i Grzegorz Piątek. Zgłosili do konkursu prodrobot, czyli zautomatyzowane urządzenie rehabilitacyjne dla osób z porażeniami, które wymagają długotrwałej rehabilitacji. Otrzymali oni nagrodę w wysokości 100 000 złotych, ufundowanej przez  PGE Polska Grupa Energetyczna, Miasto Tarnów oraz Forum Ekonomiczne. 

Oprócz zwycięskiego projektu wyróżnienie przyznano też za udział w programie preinkubacji. Czek preinkubacyjny otrzymał Kacper Gogół za projekt z dziedziny innowacyjnej Informatyki. Projekt Cyber Fog stawia sobie za cel stworzenie platformy, dającej możliwość użytkownikowi końcowemu zareagowania na wykryty atak zanim dojdzie do infekcji na właściwym komputerze czyli w produkcyjnym środowisku. Nagrodę wręczyła Fundacja Startup Hub Poland, partner merytoryczny Forum.

Tradycyjnie na Forum wręczono nagrody Inwestycja Roku i Inwestor Roku. Nagrodę Inwestycja Roku otrzymała firma TAURON Polska Energia za budowę bloku węglowego o Mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Blok zostanie przekazany w 2019 r. Wartość inwestycji do 6 mld zł. Nagroda Inwestor Roku trafiła do Grupy Azoty w uznaniu za odważne decyzje dotyczące Realizacji PROGRAMU Inwestycyjnego na kwotę przekraczającą 7 mld zł. W programie tym znalazło się 68 Zadań Inwestycyjnych, które mają zapewnić dalszy dynamiczny Rozwój Grupy Azoty w kraju i na rynkach zagranicznych.

Partnerg Główny:

Małopolska to jeden z wiodących regionów Polski pod względem potencjału gospodarczego i atrakcyjności inwestycyjnej. Województwo Małopolskie zostało ogłoszone Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2016. Ten prestiżowy tytuł to nagroda Komitetu Regionów przyznawana tym regionom, które wyróżniają się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości. Region oferuje bezpośrednie wsparcie dla biznesu poprzez usługi świadczone przez Centrum Business in Małopolska na rzecz inwestorów i małopolskich eksporterów.

 

 

Miasto Gospodarz

                                     

Partnerzy Komercyjni

 

 

 

 

 

 

 

Partner Technologiczny 

Partner Merytoryczny

Partnerzy

 

 

 

Partnerzy Medialni