Debata: Energetyczny wybór Ukrainy: UE czy Rosja?

Wydarzenia polityczne na Ukrainie nie pozostawiają wątpliwości: Kijów powinien wybrać kierunek, w którym chce się rozwijać. Wybór dotyczy także rozwoju ukraińskiego sektora energetycznego. Uczestnicy panelu próbowali odpowiedzieć na pytania, dotyczące przyszłości energetycznej Ukrainy. Rząd tego kraju deklaruje stopniowe uniezależnianie się od dostaw rosyjskiego gazu poprzez zwiększenie wydobycia krajowego oraz wzrost eksportu gazu z państw UE.

– Jest wiele znaków zapytania, dotyczących sprawy ukraińskich gazociągów – mówił moderator panelu Dmytro Wasylew zastępca dyrektora generalnego Centrum Badań Energetyki w Kijowie.

Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki przypomniał, że Ukraina przez wiele lat korzystała z taniej energii, co uzależniło ją od rosyjskich dostaw. – Ukraina nie jest gotowa do programu oszczędzania energii i znalazła się w sytuacji, kiedy można ją łatwo szantażować, np. obietnicami udzielania kredytów – stwierdził Święcicki. Podkreślił, że zmiana nastawienia ukraińskich polityków dotyczących żądań Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie podwyżki gazu dla konsumentów oznacza szanse na otrzymanie pożyczki MFW w wysokości 15 mld dolarów.

Bart Van Vooren z belgijskiego Altius nadmienił, że Umowa Stowarzyszeniowa UE z Ukrainą, zakładająca utworzenie strefy wolnego zmieniłaby sytuację na rynku energetycznym Ukrainy. – Oznaczałoby to wsparcie w rozwoju infrastruktury, co dałoby możliwość znalezienia nowych połączeń przesyłu gazu.

James Wilson, dyrektor Rady Biznesu UE-Ukraina zaznaczył, że przed sektorem energetycznym Ukrainy stoją wielkie wezwania, a rząd w Kijowie powinien korzystać z alternatywnych źródeł dostaw, w tym odnawialnych źródeł energii.

W ramach panelu został zaprezentowany raport, przedstawiony przez Ołeksandra Charczenkę, dyrektora generalnego Centrum Badań Energetyki w Kijowie oraz prezentacja „Unijna polityka energetyczna a relacje w trójkącie: UE – Rosja – Ukraina”, którą przedstawił Ildar Gazizullin, dyrektor programu ds. polityki gospodarczej Ukraińskiego Instytutu Publicznej Polityki.