VI Forum Inwestycyjne (2013)
Tarnów, 02-03 września 2013

Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie się zajmowało głównie prywatyzowaniem, ma wspierać spółki, być katalizatorem ich zmian, budować "narodowe czempiony" – taką rolę MSP w najbliższych latach nakreślił podczas Forum Inwestycyjnego w Tarnowie Włodzimierz Karpiński.

Organizowane od sześciu lat, Forum Inwestycyjne gromadzi  przedstawicieli rządów i parlamentów, którzy są odpowiedzialni za procesy prywatyzacyjne w Europie Środkowo Wschodniej, a także inwestorów z Polski i Europy Środkowo Wschodniej.

Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, zaznacza, że uczestnicy tarnowskiego Forum szukają odpowiedzi na pytania, co dalej z prywatyzacją i rozwojem kapitału prywatnego, a także jaki sposób finansowania inwestycji w kluczowych sektorach, takich  jak energetyka czy telekomunikacja, jest najbardziej optymalny.

W dwudniowych obradach i dyskusjach poświęconych gospodarce udział wzięło ponad 250 gości z Polski i zagranicy. Obrady rozpoczął panel dyskusyjny "Inwestycje w kluczowe sektory-  państwowe, prywatne, samorządowe – w poszukiwaniu recepty na kryzys", w którym udział wzięli: były premier Józef Oleksy, Gerd Harms, były sekretarz stanu w rządzie Brandenburgii, Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN Przyjaźń S.A., Francesco Boccia, Przewodniczący Komisji Budżetowej, Skarbu i Planowania we włoskim parlamencie i Krzysztof Rybiński, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Podczas wykładu Włodzimierz Karpiński minister Skarbu Państwa, przedstawił nową wizję działania swojego resortu. – Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie się zajmowało głównie prywatyzowaniem, ma wspierać spółki, być katalizatorem ich zmian, budować "narodowe czempiony" – podkreślał Karpiński.  W jego ocenie Ministerstwo Skarbu Państwa w coraz mniejszym stopniu będzie ministerstwem przekształceń własnościowych. – Na naszych oczach MSP,  staje się  ministerstwem efektywnego zarządzania aktywami – podkreślał Karpiński.

Wiceminister Skarbu Paweł Tamborski ujawnij, w Tarnowie, że resort spodziewa się, że przychody z prywatyzacji w 2014 roku, planowane na 3,7 mld zł, będą pochodzić głównie ze sprzedaży pakietów akcji spółek notowanych na GPW – poinformował wiceminister skarbu. – Dysponujemy portfelem spółek, notowanych na giełdzie i będziemy się starali, tak jak dotychczas, zaskoczyć rynek. Pewnie będą jakieś bloki, które będzie można sprzedać – powiedział dziennikarzom Tamborski.

Forum Inwestycyjne w Tarnowie to także spotkania poświęcone kondycji i perspektywom rozwoju polskiej branży chemicznej. Grupa Azoty do końca 2013 r. planuje przeprowadzić przegląd prowadzonych w grupie projektów inwestycyjnych – poinformował Andrzej Skolmowski, wiceprezes spółki. W jego ocenie grupa będzie potrzebowała finansowania zewnętrznego, ale najwcześniej w 2014 r. – Do końca tego roku planujemy przeprowadzić przegląd projektów inwestycyjnych w grupie – powiedział Skolmowski podczas Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

Uczestnicy debaty "Sektor chemiczny – konsolidacja droga do rozwoju, czy stagnacji?" Andrzej Skolmowski (Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty), Marek Sokołowski (Wiceprezes Zarządu, Grupa Lotos), Marcin Jędrzejewski (Partner, The Boston Consulting Group) oraz Stanislaw Sorys, członek zarządu Województwa Małopolskiego nie mieli wątpliwości, że konsolidacja może wywołać efekt skali, dzięki któremu polski przemysł chemiczny może stać się graczem globalnym.

Nagrody Forum Inwestycyjnego

Jak zawsze podczas tarnowskiego forum zostały wręczone nagrody Inwestora i Inwestycji Roku Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszej kategorii nagrodzono firmę PESA Bydgoszcz, w drugiej Terminal Naftowy w Gdańsku.

PESA Bydgoszcz SA produkująca m.in. nowoczesne lokomotywy i tramwaje,  to polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami. Światowe rynki otworzyło firmie podpisanie umowy na dostawę Linków dla Deutsche Bahn, które już dziś jeżdżą po czeskich torach. Wyprodukowane przez PESĘ pociągi przemierzają też Ukrainę (szynobusy-salonki), a we Włoszech obsługują połączenia regionalne. Pojazdami z Bydgoszczy można także podróżować na Białorusi, Węgrzech i Litwie oraz w Kazachstanie i Rumunii.. -  To jest duże wyróżnienie, przede wszystkim dla managementu i załogi, ponieważ PESA tak naprawdę przez te kilkanaście lat została stworzona i swój sukces osiągnęła dzięki zespołowi pracowniczemu. Chcemy wciąż rozwijać swoje produkty i dostarczać je również na rynek polski – powiedział Ireneusz Sitarski, prezes rady nadzorczej PESA Bydgoszcz.

Natomiast Terminal Naftowy w Gdańsku ma być pierwszym w Polsce hubem morskim na ropę naftową, produkty ropopochodne i chemikalia. Na blisko 30 hektarach w Porcie Północnym zostaną zbudowane instalacje przeładunkowo-magazynowe.Po zakończeniu całej inwestycji stanie się on portem przeładunkowym dla polskich i niemieckich rafinerii oraz traderów działających w basenie Morza Bałtyckiego. Będzie też ważnym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Umowę na wykonanie pierwszego etapu tej inwestycji PERN "Przyjaźń" podpisało w kwietniu tego roku.

​Partnerzy:

Budowanie przyjaznego klimatu inwestycyjnego i mocnej marki gospodarczej Regionu, to jedno z priorytetowych zadań Województwa Małopolskiego. Małopolska to jeden z wiodących regionów Polski pod względem potencjału gospodarczego i atrakcyjności inwestycyjnej, charakteryzującym się nowoczesną infrastrukturą, bogatą ofertą nieruchomości oraz najwyższą jakością kadr pracowników.

Ważnym wsparciem dla inwestorów jest Centrum Business in Małopolska, które świadczy wszechstronną pomoc dla inwestorów oraz małopolskich eksporterów – począwszy od pakietu informacji poprzez wyczerpującą ofertę inwestycyjną aż po doradztwo gospodarcze.

www.businessinmalopolska.pl

Miasto Gospodarz