Ukraina poprzez współpracę z Bułgarią dąży do wzmocnienia stosunków z Unią Europejską


31.01.2018 – Khrystyna Vlodek

Bułgarska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła dyskusję o możliwościach przyspieszenia integracji Ukrainy z UE. Ukraina opracowała krótkoterminowe priorytety we współpracy z Unią i liczy na wsparcie Bułgarii w efektywnym ich wdrażaniu.

Priorytety te dotyczą dialogu politycznego, bezpieczeństwa i obrony, edukacji, prawa oraz energetyki. Podczas prezydencji Bułgarii w Radzie UE Ukraina powinna również zwiększyć efektywność procesu wprowadzania umowy o strefie wolnego handlu oraz zacząć pracować nad pytaniem, dotyczącym możliwej unii celnej. Kijów również liczy na wsparcie Bułgarii w kwestii członkostwa Ukrainy w rynku cyfrowym UE.

Tematy dialogu politycznego, bezpieczeństwa i obrony dotyczą przeciwdziałania agresji rosyjskiej, przedłużenia personalnych i ekonomicznych sankcji oraz kontynuacji presji na Rosję w celu zwolnienia jeńców z Ukrainy. Jedna z najważniejszych spraw dotyczy również dopracowania polityki unijnej o nieuznaniu aneksji Krymu. Wsparcie Bułgarii w tych kwestiach jest bardzo ważne, szczególnie ze względu na wcześniejszą wypowiedź prezydenta Rumena Radewa. Prezydent Bułgarii oświadczył, że sankcje przeciwko Rosji muszą być zlikwidowane. Ambasador Bułgarii w UE Dimitar Tsanczew uściślił, że jego kraj zgodzi się na likwidacje sankcji tylko wtedy, gdy na to będzie zgoda Unii i zamierza kontynuować obecną politykę. Ambasador również powiedział, że podstawą do zmiany relacji z Rosją jest wykonanie „Porozumień mińskich”.

Druga sprawa, w której współpraca z Bułgarią jest ważna dla Ukrainy dotyczy projektu gazociągu „Nord Stream 2”. Wcześniejsza próba Gazpromu zbudowania gazociągu przez Turcję i Bułgarię, omijając terytorium Ukrainy, nie zakończyła się sukcesem. Pod presją Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Bułgaria zrezygnowała z udziału. Obecny projekt jest również krytykowany w wielu krajach unijnych (w tym w Niemczech i w Austrii) ze względu na to, że nie odpowiada on zasadom działania europejskiego rynku energetycznego. Bułgarski ekspert Georgij Gotew uważa, że w tej kwestii interesy Bułgarii są sprzeczne z ukraińskimi. Bułgaria obserwuje proces działań, dotyczących projektu, ponieważ jeżeli zostanie on zrealizowany, umożliwi to budowę drugiej części gazociągu południowego, która umożliwi dostawę do Bułgarii gazu rosyjskiego.

 

Żródła:
https://dt.ua/POLITICS/poroshenko-podilivsya-ochikuvannyami-vid-golovuvannya-bolgariyi-v-radi-yes-265020_.html
https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2375253-ukraina-viznacila-napramki-spivpraci-z-es-pid-cas-golovuvanna-bolgarii.html
https://www.radiosvoboda.org/a/bulgaria-eu-ukraine/28968587.html
http://ru.euronews.com/2017/02/16/sanctions-hurt-russia-and-the-eu-says-bulgaria-president-rumen-radev
https://fakti.bg/world/279048-dimitar-canchev-gotovi-sme-za-predsedatelstvoto-na-es