Neofaszyści w wyborczym wyścigu


16.02.2018 – Karolina Iskierka

Wynik włoskich wyborów, które odbędą się już 4 marca stoi pod znakiem zapytania. Scena polityczna jest wyjątkowo podzielona, a w wyścigu o mandaty obok tradycyjnych partii i koalicji pojawiły się również bardziej egzotyczne propozycje. Jedną z nich jest zyskująca na popularności neofaszystowska Casapound, której prezentacja programu we włoskiej Izbie Deputowanych wzbudziła liczne kontrowersje wśród komentatorów politycznych.

Program został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, na której Casapound reprezentowali m.in.: kandydat na premiera i sekretarz partii Simone Di Stefano, kandydat na prezydenta stołecznego regionu Lacjum Mauro Antoninini oraz kandydatka na prezydenta regionu Lombardia Angela De Rosa. Jednym z głównych założeń programu jest całkowite zatrzymanie napływu migrantów, do którego miałaby doprowadzić włoska interwencja zbrojna w Libii.

CasaPound to ruch założony w 2003 roku, który swoją nazwę wziął od skłotu zorganizowanego przez grupę osób o poglądach neofaszystowskich i nazwaną na cześć poety i przyjaciela Benito Mussoliniego Ezry Punda. W 2016 roku przedstawiciele CasaPound zdobyli trzy mandaty w radzie miasta Bolzano. Formacja nie ma raczej szans na wejście do parlamentu – w ostatnich sondażach chęć głosowania na nią zadeklarowało ok. 0,2 proc. uprawnionych.

Jak doszło do prezentacji programu partii otwarcie nawiązującej do tradycji faszystowskiej we włoskim parlamencie? Z informacji, do których dotarła włoska prasa, wynika, że sala ta została zarezerwowana przez sympatyzującego z Casapound deputowanego Massimo Corsaro.

 

Źródła:
http://www.affaritaliani.it/politica/i-fascisti-entrano-in-parlamento-casapound-presenta-il-programma-alla-camera-523790.html?refresh_ce
https://www.giornalettismo.com/archives/2648828/casapound-guerra-libia
http://www.ilgiornale.it/news/politica/sondaggio-piepoli-centrodestra-mancano-600mila-voti-vincere-1492504.html