Tegoroczne Forum Ekonomiczne otworzyła sesja plenarna wicepremierów i przedsiębiorców

XXVIII Forum Ekonomiczne rozpoczęło się debatą na temat możliwych scenariuszy rozwoju Europy. W debacie Między gospodarką a polityką. Europa w poszukiwaniu recept na wzrost gospodarczy i społeczny, która odbyła się w budynku Pijalni, wzięli udział: Beata Szydło, Wiceprezes Rady Ministrów, Valeri Simeonov, Wicepremier ds. Polityki Gospodarczej Demograficznej Bułgarii, Stepan Kubiw, Pierwszy Wicepremier Ukrainy, William Ribaudo, Partner Zarządzający Deloitte, Filip Thon, prezes zarządu Innogy Polska oraz Reiner Schlatmann, Prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Gości zgromadzonych na sali w Pijalni powitali marszałek województwa małopolskiego, Jacek Krupa oraz burmistrz Krynicy-Zdrój, Dariusz Reśko.

Od 27 lat Krynica staje się światowym centrum rozważań ekonomicznych. Przeszliśmy długą drogę, od małego wydarzenia do takiego, na które przyjeżdżają przedstawiciele z ponad dwudziestu państw świata, z Europy, USA czy Azji – mówił Dariusz Reśko.

Podczas debaty inauguracyjnej goście poruszyli temat zależności między gospodarką a państwem i wpływu bezpieczeństwa politycznego na sytuację gospodarczą. Nie mogło zabraknąć nawiązania do konfliktu Ukraina-Rosja i jego skutków ekonomicznych, poruszono także fenomen  tzw. „złego biznesu”.

Paneliści odnieśli się również do tendencji szukania lepszego życia przez młodych obywateli między innymi Polski i Bułgarii, gdzie odsetek wyjeżdżających za pracą jest wysoki.

W mocy każdego kraju leży to, by zatrzymać wyjeżdżających. W Bułgarii postawiliśmy na rozwój sektora IT, w którym obecnie pracuje 40 tysięcy ludzi, którzy są dobrze opłacani i nie myślą o emigracji – przekonywał Valeri Simeonov.

Rozwój cyfrowości został poruszony także w kontekście korporacji i wolnego rynku. Według Williama Ribaudo z amerykańskiej firmy Deloitte, koncerny, które zdecydowały się na większą digitalizację, tworzą większe PKB, a ich rosnąca wartość rynkowa jest bezpośrednio powiązana z wzrostem krajowej gospodarki.

Uczestnicy rozmowy dużą wagę przykładali do zmian struktury społecznej w Europie i wpływu tego procesu na sytuację gospodarczą starego kontynentu. Reinier Schlatmann zwrócił uwagę na szansę, jaką dla biznesu jest sektor ochrony zdrowia:

To inwestycje w zdrowie są najlepszą inwestycją w rozwój gospodarczy z czterokrotnym zwrotem z każdej wydanej złotówki. Stają się one szczególnie ważne w obliczu światowego trendu jakim jest starzejące się społeczeństwo. To wokół wyzwań tego typu powinna się koncentrować uwaga zarówno biznesu oraz państw tworząc platformę do współpracy. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na choroby przewlekłe jeszcze bardziej istotne staje się zapewnienie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej i wykorzystanie w tym celu nowych technologii.

Uczestnicy debaty podkreślali rolę Polski w sektorze energetycznym światowej gospodarki i rozmawiali o kwestii ograniczeń, jakie Unia Europejska nałożyła na nasz kraj. Polska wicepremier, Beata Szydło, zwróciła uwagę na sytuację wielkich firm, które mają swoje oddziały w Polsce.

Potrzebujemy ogólnoświatowych koncernów, które będą mogły wykorzystać u nas swój potencjał. Jednak te firmy muszą zrozumieć, że pracując na polskim rynku muszą też się do nas dostosować: zapewnić tak samo dobre wynagrodzenie, jak w innych krajach, płacić u nas podatki, a także wykorzystywać polskie produkty w procesie produkcji. To klucz do sukcesu i porozumienia.

Beata Szydło zaznaczyła również, ze Polska jest obecnie drugim krajem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o szybkość rozwoju.