„Tarnów Pełen startupów. Forum Inwestycyjne zostało zdominowane przez młodych innowatorów”

W trakcie 10. Forum Inwestycyjengo odbyły się prezentacje 70 startupów. Reprezentowały one najprzeróżniejsze branże, od Fin Tech i aplikacje medyczne, poprzez roboty, na systemach magazynowania kończąc. Zygmunt Berdychowski – organizator Forum w Tarnowie wskazywał, że tegoroczna impreza jest rekordowa. – W tym roku w naszym startupowym konkursie bierze udział 112 innowacyjnych firm, to o 100 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym – mówił.

Do Niemiec jeździmy z robotami

Podczas panelu Polska 4.0 – kto dodaje gazu, kto zmienia biegi, a kto zaciąga hamulec Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera zwracał uwagę na potencjał jaki posiada nasz kraj w obszarze innowacji. – Mamy coraz więcej startupów, cenionych programistów, coraz lepsze zaplecze laboratoryjne na uczelniach i dedykowane programy rozwojowe m.in. Start in Poland. – mówił. Minister podkreślał, że należy zmieniać podejście urzędników. – Starania młodych innowatorów nie mogą rozbijać się o urzędnicze zaniedbania i niechęć. Mamy do czynienia z czwartą rewolucją i musimy wziąć w niej aktywny udział – wskazywał. Jego zdaniem dzięki planowi Morawieckiego możliwe jest dokonanie cywilizacyjnego skoku wykorzystując innowacje wdrażane przez młodych startupowców. – Wróciłem właśnie z Targów w Hanowerze – to największa tego rodzaju impreza technologiczna na świecie. Kanclerz Angela Merkel była pod dużym wrażeniem oferty polskich innowatorów. Przed laty jeździliśmy do Niemiec na roboty, a teraz jeździmy tam z robotami – konkludował Szefernaker.

Infrastruktura dla rozwoju konkurencji

Uczestnicy sesji „Większa koncentracja czy szersza liberalizacja? Efektywna konkurencja czy precyzyjna regulacja? W jaki sposób zapewnić rozwój rynku gazu?” zwracali uwagę, że bez inwestycji w nowe połączenia gazowe nie będzie konkurencyjnego rynku gazu. – Krzysztof Hnatio, prezes Gas Storage Poland podkreślał znaczenie terminala LNG. – Gazoport w Świnoujściu spowodował pojawienie się wreszcie w naszym kraju surowca z nowego kierunku od nowych dostawców, bo wcześniej mieliśmy właściwie tylko gaz z Rosji – mówił. Rafał Soja, prezes Tauron Sprzedaż mówił, że kluczowa jest dostępność do połączeń międzysystemowych.  – Cały czas są duże różnice cenowe między Polską a sąsiadami. Duży wpływ ma tu oczywiście polityka, ale trzeba te różnice niwelować przez zwiększenie dostaw z innych kierunków. Dywersyfikacja jest podstawą liberalizacji, bo to tworzy konkurencję, a rynek służy klientowi.  – stwierdził. Jego zdaniem w 2024 r możemy spodziewać się uwolnienie rynku gazu dla klientów indywidualnych.

Za dużo starych lodówek

W sesji „Smart home and smart industry nowe metody zdobywania energii” dyskutowano o nowym podejściu do tematu energetyki. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej mówił, że energia odnawialna jest burząca, ona tworzy nową sytuacje, nowe modele biznesowe. – Bez Odnawialnych Źródeł Energii nie ma ani rynku, ani innowacji. Nie będzie internetu energetycznego, jeśli nie będziemy mieli rozwiniętych tych źródeł – mówił. Wiśniewski przytoczył przykład prawa, które może blokować rozwój. – W XV wieku cesarz japoński zakazał używać koła i ten kraj przez dwa wieki nie mógł się rozwinąć, bo takie miał prawo. Podobnie jest z ustawą o OZE, która zablokowała rozwój tej branży w naszym kraju – mówił prezes IEO. Wiśniewski przyznał, że boi się modelu abonamentowego. – Stała cena bez względu na zużycie energii nie służy ani rynkowi, ani środowisku. Tak było za Georga W. Busha i w żaden sposób nie stymulowało to ludzi do oszczędzania, przez co przysłowiowa żarówka świeciła się przez cały czas i nikt nie chciał jej gasić – stwierdził.

Prezes Instytutu wskazywał, że przy 16 mln użytkowników energii w Polsce, potrzeba implementacji koncepcji smart czyli inteligentnych technologii zarządzania energią oraz jej popytem. – W Afryce nie buduje się olbrzymich sieci oplatających poszczególne kraje, tylko wykorzystując najnowsze rozwiązania buduje się lokalne sieci. Podobnie jest tam z telekomunikacją. Nie ciągnie się kabli tylko stawia nowoczesne sieci telefonii komórkowej. U nas dominuje centralizm tak w wytwarzaniu i dystrybucji energii, a nie myśli się o rozproszeniu – wskazywał.

Zygmunt Łopalewski, rzecznik Whirpool Corporation Polska mówił podczas sesji, że powoli zbliżamy się do ściany jeśli chodzi o budowę jeszcze bardziej efektywnych urządzeń. – W ciągu 10 lat podnieśliśmy efektywność sprzętu AGD o 40-50 proc. Obecnie jesteśmy w stanie zwiększać ją o 15-20 proc. Łopalewski wskazywał, że problemem jest nie tyle efektywność, ile praca starych urządzeń. – W Polsce jest około 13 mln lodówek. Z tego przestarzałych modeli z klasy energetycznej B i C jest 3 mln urządzeń. Najnowsze urządzenia klasy A +++ są cztery razy bardziej efektywne od tych z klasy B. Roczny koszt energii dla lodówki średniej klasy czyli A+ to 160 zł. Tak też opłaca się wyłączać z eksploatacji stare urządzenia, bo to realna oszczędność – wskazywał. Rzecznik Whirpoola zaznaczał, że w Polsce cykl życia urządzeń AGD to około 10 lat, zaś w Wielkiej Brytanii to tylko 4. – Od lat obserwujemy taki trend, że każdy z dużych producentów AGD ma aplikacje mobilne pozwalające monitorować stopień zużycia energii w cyklach i od razu jest to przeliczane na koszty – mówił.

Michał Niewiadomski – Rzeczpospolita – Partner Medialny 10. Forum Inwestycyjnego