Tania siła robocza już nie wystarczy. Nowe technologie motorem rozwoju gospodarczego

Podczas tegorocznej edycji Forum Przemysłowego w Karpaczu (8-10 grudnia) uczestnicy zastanowią się nad nowoczesnymi rozwiązaniami w przemyśle.

Pierwszego dnia Forum odbędzie się panel Tania siła robocza już nie wystarczy. Nowe technologie motorem rozwoju gospodarczego, w ramach którego uczestnicy porozmawiają o różnych czynnikach wzrostu gospodarki: od taniej siły roboczej, po wiedzę i innowacje. Według danych OECD innowacje są odpowiedzialne za 2/3 PKB krajów rozwiniętych. Ze względu na rosnącą dominację gospodarek azjatyckich, który wygrywają niskimi kosztami pracy, Polska traci możliwość konkurowania ceną. Motorem wzrostu zaczynają być innowacje, czyli sprawnie transferowane do gospodarki wynalazki.

W ramach panelu dyskusyjnego Robert Brunet, ekspert hiszpańskiego Uniwersytetu Rovira i Virgili przedstawi prezentację na temat przemysłu 4.0 i jej najistotniejszych kwestii, tzn. Big Data, sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule eksperta.

Nad kwestią nowych technologii w przemyśle debatować będą również:

Vladimír Mařík, dyrektor Instytutu Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC), Politechnika Czeska w Pradze

Dominika Orzołek, senior manager, Deloitte Consulting

Oleg Dubisz, pierwszy wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Ukraina

Antoni Duda, poseł RP

 

Panel poprowadzi Wojciech Żurawski, dziennikarz Thompson Reuters.