Tadeusz Krzakowski – prezydent Legnicy, o bezpieczeństwa w inteligentnym mieście podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie

Nowoczesne technologie w służbie miasta to nie tylko zarządzanie ruchem drogowym czy aplikacje wspierające dbanie o środowisko naturalne, ale to także szansa na poprawienie bezpieczeństwa w różnych jego aspektach: od ścigania przestępców, przez zarządzanie kryzysowe, po zabezpieczenie przed cyberatakami. O wszystkich tych zagadnieniach będzie mówił podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów prezydent Legnicy – Tadeusz Krzakowski.

W panelu Smart City = Safe City – jak w mieście przyszłości zapewnić komfort i bezpieczeństwo? o zagadnieniach bezpieczeństwa związanych z koncepcją inteligentnego miasta będą rozmawiać także: generał Mieczysław Bieniek – specjalista w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, wykładowca Krakowskiej Akademii Im. A. F. Modrzewskiego, Alen Delić – wiceprezes Chorwackiego Stowarzyszenia Menedżerów ds. Bezpieczeństwa, Abdurashid Jafasow –  Dyrektor Departamentu Innowacji  Kaliningradzkiego Uniwersytetu Technicznego i Rafał Magryś – wiceprezes zarządu Exatel.

Tadeusz Krzanowski jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz kilku kierunków studiów podyplomowych (m.in. na SGH i UW). Od 1990 r. związany z legnickim samorządem. Był między innymi radnym Rady Miejskiej (1990–1998), zasiadał w sejmiku dolnośląskim I kadencji, gdzie zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego (1998-2002). Od 2002 pełni urząd prezydenta Legnicy (obecnie piąta kadencja). Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Miast Polskich. Członek Narodowej Rady Ekologicznej.

Miasto inteligentne, czyli takie w którym za pomocą odpowiednich środków i przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zaspokajane są potrzeby mieszkańców, musi zapewnić im również bezpieczeństwo. Celem cyberprzestępców coraz częściej stają się miejskie systemy informatyczne, w których nierzadko gromadzone są wrażliwe dane na temat całej społeczności lokalnej. W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć systemy miejskie? Jakie nowe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa daje koncepcja inteligentnego miasta? Czy uzasadnione są obawy, że informatyzacja może prowadzić do zbytniej kontroli nad obywatelami, czy należy ją raczej traktować jako wielką szansę na poprawienie komfortu życia? Jak budować miasto przyszłości, by już na etapie projektowania rozwiązania smart były odpowiednio zabezpieczone?  Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu  „Smart City = Safe City – jak w mieście przyszłości zapewnić komfort i bezpieczeństwo?” podczas kwietniowego spotkania samorządowców w Krakowie.