Szlak piwa czy szlak zamków? Jak efektywnie promować region?

Justyna Klorek

VI Europejski Kongres Samorządów, odbędzie się 9-11 grudnia w 2020 roku w Karpaczu. Miasto to leży w bliskiej odległości do granicy z Czechami. Podczas kongresu będzie podjętych wiele dyskusji związanych z promocją regionu, jak i narodowymi, czy lokalnymi dobrami, którymi każdy z krajów może się poszczycić.  Podczas debaty: Szlak piwa czy szlak zamków? Jak efektywnie promować region? Zaproszeni goście spróbują wymienić się swoimi doświadczeniami dotyczącymi efektywnej promocji swoich regionów i miast.

 

 

Czechy to nie tylko piwo!

Dla wielu Polaków Czechy kojarzą się głownie z dobrym piwem. Niemalże każde, nawet małe miasto, posiada własny, lokalny browar. Niektóre browary zostały włączone do światowych koncernów, jak np. Browar Starobrno, który warzy piwo w samym sercu miasta Brna, już od roku 1325, a prawo miastu do produkcji tego trunku nadał już w roku 1243 król Václav I.  Nie wszyscy jednak wiedzą, że Czechy to kraj nie tylko piwa, ale również państwo, w którym zlokalizowanych jest wiele bajkowych zamków.

Podczas dyskusji zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć na pytania – Które z dobrodziejstw kulturowych może przysłużyć się do rozwoju regionów i zachęcić turystów do przyjazdu? Które z produktów są bardziej promowane przez regiony przygraniczne?

Jednym z gości debaty będzie przedstawiciel regionu Kralovohradeckiego – Jan Špelda, pracownik Działu Promocji Turystyki województwa Kralovohradeckiego. Region Kralovohradecki graniczy z woj. dolnośląskim, i od wielu lat między tymi województwami przebiega intensywna i owocna współpraca. Mimo że, Hradec Kralove leży całkiem niedaleko Polski, i w X wieku przez miasto przebiegał główny szlak handlowy z Krakowa do Pragi, samo miasto, jak i region są mało znane. Region ten może się poszczycić wieloma rezerwatami przyrody (między innymi: Na Plachtě, Černá stráň, Sítovka czy U císařské studánky), oczywiście lokalnymi piwowarami w Trutnowie, który produkuje popularną markę Krakonoš, Broumowie (tam również znajduje się muzeum piwowarstwa), w mieście Nová Paka, który produkuje między innymi: Kryštof oraz Granát; natomiast w Náchodzie produkowane jest jedno z najpopularniejszych czeskich piw – Primátor.

Jednak niewielu wie, że w kraju Kralovohradeckim znajdują się aż 34 zamki! Do najpiękniejszych należą: Doudleby nad Orlicí – renesansowy zamek z unikatowym sgrafittem, który zdobi ściany zewnętrzne, ściany na dziedzińcu a nawet kominy; zamek w Nowym Mieście nad Metują, który został wzniesiony w dobie renesansu i został zrewitalizowany na styl barokowy. Jednym z najpiękniejszych zamków barokowych Czech jest zamek Karlova Koruna w mieście Chlumec nad Cidlinou. Wielu Polakom zapewne doskonale jest znane Skalne Miasto, które leży w gminie Adršpach. Burmistrz miasta Adršpach – Dana Cahová, opowie, co przyciąga turystów do jej gminy, która oprócz Skalnego Miasta może pochwalić się barokowym zamkiem oraz browarem.

Również po polskiej stronie znajduje się wiele malowniczych zamków. O swoich doświadczeniach z promocją regionu oraz o historii zamku w Chęcinach opowie burmistrz miasta – Robert Jaworski. Zamków nie brakuje również u naszych sąsiadów ze wschodu, na Ukrainie. Prezes Fundacja „Zamek Podgoretsky” – Wiktor Kusznirenko, opowie o promocji obwodu lwowskiego oraz o historii pewnego szlachcica, który ponoć zamurował żywcem swoją młodą żonę, która obecnie nawiedza zamek jako duch.

Wszystkich miłośników historii, zamków i kultury, serdecznie zapraszamy do Karpacza!

 

 

Źródła:

https://www.hkregion.cz/dr-cs/s-zamky/#page=3;dr_view_style=full;skat=5;r=0

https://www.hradecko.eu/cs/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Doudleby_nad_Orlic%C3%AD_(z%C3%A1mek)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A9_M%C4%9Bsto_nad_Metuj%C3%AD_(z%C3%A1mek)

http://www.kralovehradecko-info.cz/pl/atraktivity/chlumec-nad-cidlinou/karlova-koruna.php

https://www.hkregion.cz/dr-pl/100461-pa-ac-nachod.html