Szef MSZ Ukrainy – Pawło Klimkin gościem na XXIX Forum Ekonomicznym

Forum Ekonomiczne rozpocznie się już za pięć dni. Ostatni goście ze świata polityki i biznesu potwierdzają swoje uczestnictwo, aby na miejscu rozpocząć dialog o sprawach ważnych dla regionów i polityki międzynarodowej. Do ich grona dołączył minister spraw zagranicznych – Pawło Klimkin.

Forum Ekonomiczne to trzy dni wydarzeń, podczas których toczą się dialogi o najważniejszych aspektach polityki wewnętrznej i zewnętrznej Polski oraz Unii Europejskiej. Zapraszani do uczestnictwa goście to reprezentanci całego świata. W tym roku do Krynicy-Zdrój przyjedzie między innymi Pawło Klimkin – minister spraw zagranicznych Ukrainy i zwolennik bliskiej współpracy polsko-ukraińskiej.

Pawło Klimkin początkowo swoją karierę rozpoczął jako pracownik naukowy w Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Dwa lata później rozpoczął działalność polityczną, pełniąc funkcję drugiego i trzeciego sekretarza Dyrekcji Generalnej ds. Kontroli i Uzbrojenia. Podczas pełnienia obowiązków związanych z działalnością międzynarodową obejmował stanowiska: sekretarza ambasady Ukrainy w Republice Federalnej Niemiec, ministra-radcy w ambasadzie Ukrainy w Wielkiej Brytanii, dyrektora Departamentu MSZ Ukrainy, wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy, ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Ukrainy Republice Federalnej Niemiec. Od 2014 roku pełni funkcję ministra do spraw zagranicznych. W 2019 roku po wyborach prezydenckich złożył swoją dymisję, chcąc zagwarantować możliwość wyboru władzy nowemu prezydentowi. Jego rezygnacja został jednak odrzucona.

Zwolennik ścisłej współpracy polsko-ukraińskiej. Uważa, że oba kraje są sobie bardzo bliskie. Popiera politykę migracyjną pomiędzy tymi państwami. Swoje działania opiera na dyplomacji i dialogu.