Sytuacja Meksyku po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych


02.03.20173 – Izabela Niedziałek

Ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, w których zwyciężył Donald Trump znacznie wpłynęły na stosunki amerykańsko-meksykańskie. Pogorszenie się relacji między Meksykiem a Waszyngtonem jest już widoczne pomimo zaledwie miesiąca urzędowania nowego prezydenta. Głównym powodem tej sytuacji są nowa polityka migracyjna i zapowiedz renegocjacji traktatów handlowych, do których należą USA i Meksyk.

Najwidoczniej jednak na relacje między krajami wpływa kontrowersyjna decyzja o budowie muru na granicy i Meksyk-USA. Po ogłoszeniu nowego projektu prezydent Enrique Pena Nieto odwołał wizytę w Waszyngtonie i kategorycznie odmówił sfinansowania przedsięwzięcia.  Należy jednak zaznaczyć, że projekt ten, jeśli dojdzie do skutku, będzie jedynie umocnieniem i rozbudową istniejącego już na pronad długości 1000 km muru.

Rozbudowa muru i polityka migracyjna Trumpa ma jednak dwie strony. Z jednej oznacza ona pogorszenie stosunków amerykańsko-meksykańskich, z drugiej jednoczy partie polityczne w rządzie, które od wielu lat nie był tak zgodne co do polityki zagranicznej kraju. Wybory mogą więc być czynnikiem prowadzącym do polepszenia sytuacji wewnętrznej Meksyku.

Na ochłodzeniu stosunków MX-USA  ucierpiała także sytuacja gospodarcza Meksyku.  Już od listopada ubiegłego roku nastąpiło znaczne obniżenie wartości peso w stosunku do dolara, co wywołało wzrost inflacji, skutkiem której był wzrost cen ropy naftowej.  Wstrzymano również wiele amerykańskich inwestycji planowanych na terenach Meksyku, m.in. budowę fabryk Forda, która miała kosztować  1,6 mld dolarów.

Ponadto wyjście Stanów z Partnerstwa Transpacyficznego i groźba wycofania się z północnoamerykańskiego układu o wolnym handlu NAFTA oznacza , że rząd meksykański będzie zmuszony zmienić strategie gospodarcze i poszukać nowych partnerów biznesowych. Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, jednak można się spodziewać, że będą umacniać partnerstwa z państwami Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej.