Strategia szczepień przeciwko COVID-19 w Rumunii 

Marek Marszałek

Wybory do parlamentu Rumunii z 9 grudnia nie przyniosły zdecydowanego rozstrzygnięcia, a negocjacje kto i z kim utworzy przyszły rząd trwają w najlepsze.  W związku z dymisją premiera Ludovica Orbana, od ponad tygodnia w kraju funkcjonuje rząd tymczasowy z byłym ministrem obrony narodowej, generałem rezerwy Nicolae Ciucą na czele. Niezależnie jednak o tego, kim będzie następny kierujący Pałacem Wiktorii, wydaje się, że przygotowywany i wdrażany obecnie program działań antykowidowych, a w szczególności – program szczepień, będzie realizowany w wypracowanej obecnie formule. 

Plan działań na najbliższe pół roku 

Najważniejszym aktem prawnym, który dotyczy wspomnianego wyżej programu jest Strategia szczepień przeciwko Covid-19, która została przyjęta przez rząd Orbana 27 listopada, a w życie weszła 3 grudnia z chwilą ogłoszenia jej w Monitorze Oficjalnym. Dokument ten prezentuje plan działań związanych z procesem szczepień, począwszy od organizacji i harmonogramu szczepień, grup priorytetowych, przechowywania szczepionek, zachowania nieprzerwanego ciągu chłodniczego podczas transportu i przechowywania szczepionek, monitorowania bezpieczeństwa i wydajności szczepionekzarządzania odpadami medycznymi oraz komunikacją społeczną.  

Strategii stwierdza się wyraźnie, że wszelkie działania na szczeblu krajowym będą podejmowane zgodnie z mechanizmami uzgodnionymi na poziomie unijnym i po dopuszczeniu do obrotu przez Europejską Agencję Leków szczepionek dostarczanych przez poszczególne koncerny farmaceutyczne. 

Organem wdrażającym działania związane z programem szczepień został Narodowy Komitet Koordynujący Działania Związane Ze Szczepieniami Przeciwko COVID-19, organizm międzyresortowy podległy Sekretariatowi Generalnemu Rządu i koordynowany przez premiera. Za poszczególne działania związane z realizacją strategii odpowiadały będą głównie 3 ministerstwa: zdrowia, spraw wewnętrznych i obrony narodowej. 

Wszystkie zakupione przez Rumunię szczepionki trafią najpierw do punktu węzłowego utworzonego w Państwowym Instytucie Badań i Rozwoju Medycyny Wojskowej Cantacuzino w Bukareszcie, a stamtąd zostaną rozdysponowane do sześciu punktów regionalnych zlokalizowanych w Timiszoarze, Klużu, Jassach, Krajowej, Konstancy i Braszowie. I z tych miejsc trafią już bezpośrednio do około 850-900 punktów szczepień. Zakłada się, że każdy z punktów będzie w stanie zaszczepić około 5000 osób miesięcznie. Dodatkowo, dla osób starszych, przebywających w domach opieki, jak również dla pracowników z sektorów uznane za szczególnie ważne zostaną utworzone mobilne centra szczepień. 

dokumencie zapisano też szczegółowe wytyczne odnośnie reżimu chłodniczego, wymaganego dla dostępnych wkrótce szczepionek. Zapewnienie temperatury do -70 do 80ͦ ⁰C stanowiło będzie nie lada wyzwanie logistyczne i sprzętowe. 

Szczepienia dobrowolne, darmowe, w kolejności „zgodnej z zasadami etyki i równości społecznej” 

Podstawowym założeniem programu jest to, że szczepienia antykowidowe mają być dla Rumunów darmowe i dobrowolne. W pierwszej kolejności szczepionki przeznaczone będą dla pracowników służby zdrowia i służb opieki społecznej, w kolejnym etapie do osób powyżej 65 roku życia, osób ze stwierdzonymi chorobami przewlekłymi (niezależnie od wieku), a następnie do pracowników instytucji kluczowych dla funkcjonowania państwa, w tym policji, sądów, żołnierzy i innych pracowników budżetowego, a także  pracowników sektora prywatnego zapewniającego podstawowe potrzeby ludzi, jak np. sektor spożywczy, wodociągi, gazociągi, elektrownie, komunikacja publiczna, transport itp Dopiero w dalszej kolejności możliwe będzie szczepienie pozostałych dorosłych,  a na samym końcu – w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej – dzieci do lat 18-tu. 

Krajowy Elektroniczny Rejestr Szczepień 

Szczepienia antyCovid-19 będą również rejestrowane w Krajowym Elektronicznym Rejestrze Szczepień (rum. RENV). Nadzorujący działanie rumuńskiego Krajowego Systemu Powiadamiania Ratunkowego Urząd ds. Telekomunikacji Specjalnych przygotuje również platformę elektroniczną poprzez którą będzie można umawiać się na szczepienia. Platforma ta przypomni również automatycznie o terminie drugiej dawki szczepień. Na szczepienie będzie można się umówić także poprzez lekarza pierwszego kontaktu bądź telefonicznie. Osoby zakwalifikowane do szczepień otrzymają wiadomość tekstową bądź mailową przypominającą o zaplanowanym zabiegu. Wszystkie działania zaplanowane zostaną tak, aby uniemożliwić gromadzenia się osób w jednym miejscu. 

Zaświadczenie – a nie paszport epidemiologiczny 

Rumuni, którzy poddadzą się szczepieniom na Covid-19 otrzymają specjalne zaświadczenie pisemne oraz elektroniczne w języku rumuńskim i angielskim. Główny koordynator kampanii szczepień w Rumunii, Valeriu Gheorghiță zapewnia, że nie będzie to paszport epidemiologiczny, a jedynie dokument „medyczno-prawny”, w którym zostaną sprecyzowane seria i numer partii szczepionki oraz inne dane techniczne. Zdaniem Gheorghity, pozwolą one na szybką reakcję służb medycznych w przypadku zgłoszenia jakichkolwiek komplikacji poszczepiennych i kontrolę poszczególnych partii szczepionek. Te zapewnienia padające z ust krajowego koordynatora są reakcją na wątpliwości, jakie budzi w społeczeństwie idea konieczności posiadania paszportu epidemiologicznego. Sami Rumunii odnoszą się nieco sceptycznie do obecnej sytuacji związanej ze szczepieniami przeciw Covid. 

W sondażu przeprowadzonym na początku listopada br., blisko 40% respondentów stwierdziło, że dobrowolnie nie zaszczepi się przeciwko koronawirusowi, spora część zaś deklarowała chęć zaszczepienia się, ale dopiero po tym, jak szczepionki zostaną sprawdzone i przetestowane na innych, innymi słowy – nie ufają obecnemu przyspieszonemu działaniu koncernów farmaceutycznych i rządów. 

Kampania szczepień ma rozpocząć się, podobnie jak w pozostałych krajach UE pod koniec grudnia. 

Pierwsza – właściwie symboliczna – partia szczepionek BioNTech i Pfizer ma zawierać 10.000 dawek, zaś w styczniu do Rumunii powinno dotrzeć około 600.000 dawek. W kolejnych miesiącach dostawy powinny sukcesywnie rosnąć.  

Celem rządu rumuńskiego jest zaszczepienie 60-70% populacji w ciągu 6 miesięcy od otrzymania pierwszej partii szczepionki, co pozwoli na nabycie przez społeczeństwo rumuńskie odporności populacyjnej/grupowej. 

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyłożonymi w Strategii, do 19 listopada w Rumunii zarejestrowano 393.851 przypadków infekcji koronawirusem, z czego 269.590 osób zostało uznanych za wyleczone, a 9.596 osób zmarło w wyniku infekcji. Od końca listopada do chwili obecnej liczba przypadków nowych zakażeń rosła, podobnie jak rosła liczba przypadków śmiertelnych powiązanych z Covid. 

 

  

Źródła: 

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24489040-romanii-care-vor-vaccina-anticovid-19-vor-primi-adeverinta-romana-engleza-foloseste.htm 

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24489540-campanie-vaccinare-romania-decembrie-doze.htm  

https://adevarul.ro/news/societate/adeverinta-vaccinare-documentul-anuntat-autoritati-1_5fdaf4d75163ec4271015173/index.html 

https://cursdeguvernare.ro/strategia-romaniei-de-vaccinare-anti-covid-detalii-oficiale-si-obiectivul-imunizarea-a-60-70-din-populatie-in-6-luni-de-la-sosirea-primelor-flacoane.html 

http://www.monitoruljuridic.ro/act/strategie-din-27-noiembrie-2020-de-vaccinare-mpotriva-covid-19-n-rom-nia-emitent-guvernul-publicat-n-234095.html

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/gheorghita-vaccinul-ar-putea-ajunge-in-romania-intre-craciun-si-anul-nou-cate-doze-vor-fi-si-cand-incepe-vaccinarea-1418548  

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030