Strajk głodowy narzędziem oporu, gdy nie działają ustawy

16 maja, przed ambasadą Rosji w Berlinie odbył się protest mający na celu okazanie wsparcia dla Olega Sencowa i innych ukraińskich więźniów Kremla. W stolicy Niemiec również miał miejsce pokaz filmu rosyjskiego reżysera Askolda Kurowa „Proces” o Sencowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oleg Sencow w więzieniu, źródło: Wikipedia

– Wysłać Olega Sencowa do jego ojczyzny – na Ukrainę.  – Jego śmierć będzie wstydem dla Rosji i rzuci cień na wszystkich, którzy mogli go uratować, ale tego nie zrobili. – Ludzie, którzy znają Sencowa są pewni, że będzie walczył do końca – to fragmenty oświadczenia rosyjskich pisarzy, historyków, publicystów i dziennikarzy dla uczestników Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu. Wydarzenie miało miejsce 23 maja, pod patronatem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Oświadczenie zostało podpisane przez ponad 150 przedstawicieli inteligencji. Wśród nich znaleźli się pisarze: Wiktor Szenderowicz, Ludmiła Ulicka, historyk Boris Sokołow i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Białorusinka Swietłana Aliksiejewicz.

Ukraiński reżyser Oleg Sencow, 14 maja ogłosił strajk głodowy na czas nieokreślony. Jedynym warunkiem jego zakończenia jest wyzwolenie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych z rosyjskich więzień. On znajduje się w kolonii karnej w mieście Labytnangi, w regionie tiumeńskim. W maju 2014 roku Sencow został zatrzymany na Krymie wraz z trójką obywateli Ukrainy. Sąd w Rostowie nad Donem skazał go na 20 lat więzienia pod zarzutem organizacji ataków terrorystycznych.

Oleg Sencow zaczął strajk głodowy przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej (odbędzie się w Federacji Rosyjskiej, między 14 czerwca i 15 lipca). Powiedział wtedy: – Jeżeli mam umrzeć, to pomogę innym politycznym więźniom, przyciągając uwagę świata do nich.

– Nadzieja na uwolnienie Olega Sencowa leży jedynie w rękach jednej osoby – prezydenta USA Donalda Trumpa, uważa dziennikarz Ajder Mużdabajew. – Tylko on może postawić ten warunek Putinowi. Myślę, że nie odmówi, bo chce mieć dobre stosunki ze Stanami Zjedonocznymi, ale poprosi o coś w zamian. Na Putina nie wpłyną oświadczenia inteligencji, ponieważ on jej nie szanuje. Rosyjski prezydent uważa, że Sencow jest jego głównym zakładnikiem. Widzi, że w jego obronie stanął cały świat.

Liczba zakładników rośnie – na dzień 20 maja w Rosji oraz na terytorium okupowanego Krymu jest 68 ukraińskich więźniów politycznych. Co dzień mamy nowe informacje o zatrzymaniach. Wśród nich jest najwięcej tatarów krymskich. Ktoś może zostanie zwolniony, jednak zasadniczo sytuacja się nie zmienia.

Inną opcją są twarde międzynarodowe sankcje wobec Rosji. Dla wyzwolenia Senсowa lub innych ukraińskich więźniów politycznych, Zachód tego raczej nie zrobi.

Ostatnio w Rosji przebywała kanclerz Niemiec – Angela Merkel, obecny był także prezydent Francji – Emmanuel Makron. Zamiast wzmacniać sankcje, budują „North Stream 2”, gazociąg z Rosji do Niemiec z pominięciem Ukrainy. Dla Kremla wszystko jest w porządku. Po co zwalniać Senсowa? Putin przetrzyma go na jakąś bardziej krytyczną chwilę…

Źródła:

https://gazeta.ua/articles/comments-newspaper/_u-kremlya-vse-prekrasno-akij-sens-vidpuskati-sencova/838848

https://nv.ua/opinion/muzhdabaev/partija-ravnodushnykh-kak-spasti-oleha-sentsova–2471510.html

https://www.youtube.com/watch?v=5zZ0mbhj5xE

https://styler.rbc.ua/rus/zhizn/bolno-strashno-izvestnyy-zhurnalist-otreagiroval-1526543221.html

https://www.radiosvoboda.org/a/29250083.html