Spotkanie premierów Polski i Ukrainy na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Wolna, suwerenna, demokratyczna Ukraina, to gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski – powiedziała w środę premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Wołodymyrem Hrojsmanem, do którego doszło przy okazji odbywającego się w Krynicy XXVI Forum Ekonomicznego. Premier zadeklarowała, że Polska chce być ambasadorem Ukrainy na arenie UE.

„Mam nadzieję, że uda się w bardzo krótkim czasie rozwiązać problemy, które w tej chwili są związane z agresją Rosji na Ukrainę. Życzymy tego bardzo serdecznie. Polska niezmienne stoi na stanowisku, że jesteśmy i chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej. Podkreślamy, że wolna, suwerenna, demokratyczna Ukraina, to jest gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski” – powiedziała Szydło po spotkaniu z Hrojsmanem.

Beata Szydło powiedziała, że życzy Ukrainie, aby konflikt z Rosją mógł zostać zakończony. „Polska zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, uważamy, że porozumienie mińskie musi być wypełnione i takie stanowisko będziemy prezentować w czasie szczytu (UE), kiedy będzie dyskusja na ten temat w Brukseli” – zadeklarowała.

Kolejne tematy rozmów z premierem Ukrainy – relacjonowała Szydło – to kwestie wzajemnej współpracy, m.in. wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne. „Chcemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne, chcemy budować infrastrukturę, która będzie również nas łączyła, chcemy prowadzić wspólne projekty w zakresie rozwoju instytucji obywatelskich, mamy wiele projektów kulturalnych, które możemy realizować” – wyliczała szefowa rządu.

Szydło wyraziła też nadzieję, że relację z Ukrainą będą jeszcze lepsze i pogłębione, „Polska i Ukraina, (to) państwa sąsiedzkie, ta dobra współpraca jest jak najbardziej potrzebna, konieczna i gwarantująca bezpieczeństwo europejskie” – oceniła.

„Oczywiście Polska i Ukraina – o czym również rozmawialiśmy – to jest też nasza wspólna historia, często historia niełatwa, trudna, ale powinniśmy dzisiaj szukać w tej historii tych płaszczyzn, które nas łączą, powinniśmy tę historię na pewno wyjaśniać, na pewno szukać prawdy, ale budować bezpieczną przyszłość w oparciu o to, że dla nas, dla obydwu naszych państw, wspólna koegzystencja, bycie sąsiadami, dobre relacje, są gwarancją tego, żebyśmy mogli mówić o bezpieczeństwie, o tym, że razem stawiamy czoła wyzwaniom, pojawiającym się zagrożeniom, które płyną w zasadzie od jednego państwa” – powiedziała Szydło.

Chcemy być państwem europejskim, demokratycznym, a partnerstwo z Polską jest na tej drodze strategiczne – powiedział z kolei premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman.

Szef ukraińskiego rządu podziękował Polsce za niezmienne popieranie integralności Ukrainy. Zaznaczył, że oba kraje mają potencjał współpracy m.in. w dziedzinie obronności, gospodarki, energetyki, współpracy transgranicznej. „Powinniśmy delikatnie podchodzić do kwestii historycznych” – mówił.

Hrojsman dziękował Polsce za wspieranie dążeń euroatlantyckich Ukrainy, integracyjnych, za wspieranie zniesienia reżimu wizowego. „Będziemy integrować się z Europą, Unią Europejską, to jest kurs niezmienny. Chcemy być państwem europejskim, demokratycznym, a partnerstwo z Polską jest na tej drodze strategiczne” – podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Potwierdził zaproszenie dla polskiej premier do złożenia wizyty na Ukrainie.

PAP