Specjalny Pełnomocnik ds. Partnerstwa Wschodniego z niemieckiego MSZ gościem Forum Europa-Ukraina

Hans-Jürgen Heimsoeth – niemiecki dyplomata i były ambasador RFN na Ukrainie potwierdził udział na XIII Forum Europa Ukraina.

Zabierze głoś w debacie: Partnerstwo Wschodnie: nowe pomysły dla nowej rzeczywistości. Czy 2020 przyniesie przełom w polityce Partnerstwa Wschodniego? Z pewnością liczą na to kraje objęte tym programem, przede wszystkim te, które wdrażają umowy stowarzyszeniowe i budują pogłębioną strefę wolnego handlu z UE. Eksperci zwracają uwagę, że wraz z upływem czasu program wymaga jednak przeglądu i zmian. Uczestnicy debaty zastanowią się, jak Partnerstwo Wschodnie oceniane jest w krajach członkowskich UE oraz w krajach partnerskich? Czy jest szansa na konsensus ws reformy programu Partnerstwa Wschodniego?

Wywodzący się z szacownej rodziny Heimsoeth – syn wytrawnego dyplomaty Haralda, wnuk Heinza Heimsoeth, historyka idei, urodzony w Indiach, Hans-Jürgen jest absolwentem Uniwersytetu Alberta Ludwiga we Fryburgu i Institutu d’études politiques de Paris (IEP de Paris). W swojej karierze zawodowej sprawował różne funkcje na placówkach w Somalii, Brazylii, Szwecji, był również osobistym doradcą prezydenta Richarda von Weizsäckera oraz szefem Stałego Przedstawicielstwa Republiki Federalnej Niemiec przy OECD w Paryżu. W latach 2012-2015 sprawował funkcję Ambasadora RFN w Kijowie. Obecnie pracuje w centrali MSZ RFN w Berlinie odpowiadając za niemiecką strategię w ramach projektu Partnerstwa Wschodniego.