Słowenia wybrała (nowego) Prezydenta

W niedzielę 12 listopada odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Zwycięstwo odniósł urzędujący Prezydent Borut Pahor, który zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję 23 grudnia. Jest to drugi przypadek reelekcji głowy państwa w historii Słowenii ( dotychczas ta sztuka udała się tylko byłemu prezydentowi Milanowi Kučanowi).

Frekwencja w dniu wyborów wyniosła 42 proc. Prezydent Phor zdobył 53 proc. głosów, podczas gdy jego kontrkandydat Marjan Šarec – 47 proc. W swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyników powiedział: „Przed pięcioma laty głosowaliście na mnie, ponieważ byliście przeciwko ówczesnemu prezydentowi. Teraz  oddaliście mi swój głos, bo jesteście za mną i za naszą polityką. Dziękuję”.

„Nowy” prezydent jest jedyną osobą w historii Słowenii, która pełniła wszystkie najważniejsze funkcje w państwie. Od 2000 do 2004 pełnił funkcję przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, a w latach 2008-2011 był Premierem. Oprócz tego, przez 15 lat przewodniczył Partii Socjaldemokratycznej od 1997. Głównym zarzutem skierowanym w Pahora było to, że w trakcie swojej pięcioletniej kadencji często unikał wypowiadania się na tematy ważne dla Słoweńców. Z drugiej strony – swoją politykę skupił na poprawie stosunków dyplomatycznych z sąsiadami oraz państwami regionów (m.in. wielokrotne spotkania z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović).

http://www.sloveniatimes.com/borut-pahor-a-politician-who-feels-well-in-president-s-shoes
http://www.rtvslo.si/news-in-english/pahor-won-in-six-sarec-in-two-electoral-units/437742
http://www.delo.si/novice/predsedniske-volitve/danes-drugic-na-volisca.html